ProfilyOkres na severu

Okres na severu, ČSSR 1980
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Zvuk: český DD 2.0
Titulky: české
Čas: 13 x cca 48 minut
Distribuce: 20.11.2010 Česká televizePopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Vzletná, téměř až heorická melodie, po ulici se řítí černá tatra. Soudruh Pepa Pláteník, vedoucí tajemník OV KSČ, se chystá do práce.
 
Soudruh Pláteník má totiž svou sekretář i se sekretářkou, sekretář, v níž se scházejí bolesti, starosti i radosti celého okresu. A není jich málo. Na severu bouchla chemička, po náměstí běhá nahý Dán, zemědělci nechtějí pěstovat ředkvičky, na šachtě jsou ošemetné machinace, jeho sekretářka si bere syna žurnalisty, kterého on vyhodil po roce 1968 ze strany.
 
No je toho prostě hromada. Ale prim, a hlavní dějovou linii, procházející celým seriálem, je chemička a její odvolaný ředitel, odborník a čestný člověk každým coulem.
 
Pepa Pláteník má i rodinu. Ženu Jiřinu Švorcovou, bývalou ženu za pultem, a ve vší počestnosti nadrženou dceru Michalu. Ta se zamilovala do inženýra, který není ve straně. Ajaj! A ke všemu má svůj vlastní názor! Ajajaj! A ještě se ti dva vezmou. Bude muset politicky vyspět. Ano, soudruha Pláteníka čeká mnoho stranických úkolů.
 
Evžen Sokolovský k podobnému tématu čichl o čtyři roky dříve, kdy rovněž podle scénáře Jaroslava Dietla stvořil Muže na radnici. Tady jen v politické, tedy komunistické, hierarchii poskočil o několik příček výš. Na okresní výbor KSČ. Princip je však stejný. Soudruh Pláteník, rozumný moudrý a lidský předobraz stranického funkcionáře v podání Jaroslava Moučky (který byl za svůj výkon dekorován Státní cenou Klementa Gottwalda), je v tomto případě ztělesněním všeho dobrého, poctivého a spravedlivého. Lidštější než člověk. Jak jinak, když se psal rok 1980. Ovšem jisté plus zde najdete. Snad proto, aby vynikla Pláteníkova čestnost, najdou se na tomto okresu i nepoctiví komunisti – třeba prohnaný šéf dolu a defraudant, kariéristi, intrikáni, nebo syn ideologické tajemnice, který kšeftuje ve velkém s valutami. Tedy, žádný křišťálově ryzí komunismus, kde je soudruh soudruhovi soudruhem. A tím pádem důvod vedoucí ke skoro dvouletému odkladu, než se tato ideologická propagace dostala na televizní obrazovky. Snad díky tomu lze na toto propagandistické dílko s nádechem reality alespoň trochu, se zahmouřenýma očima, pohlížet jako na relikvii, stejně jako na sice zkreslený, ale ne brutálně zkreslený, obraz tehdejší doby. 
 
Hodnocení:
Ideologická agitka, která u někoho vyvolá dávivé pocity, jiný se bude zvráceně bavit a někdo třeba nostalgicky vzpomínat. V každém případě se jedná o kuriozitu, která není jen tak snadno k vidění. A o jejímž vydání se moc neví.
 
Co musí soudruh Pláteník řešit?
- Záchranu schopného ředitele, jež upadl v nemilost.
- Starý způsob myšlení zemědělců
- Povzbudit hokejový tým před zápasem se Spartou
- Pořešit svazáka, který se zúčastnil chlastacího večírku.
- Vyřešit krizi na zemědělském referátu
- Paničku, která chce, aby strana zakázala jejímu starýmu, aby se s ní rozvedl
- Intriky v chemičce
- Pomoc svazákům s mládežnickým aktivem
- Čelit kostlivcům z roku 1968
- Zažehnat nebezpečí v podobě puče proti své osobě
 
Jak svého hrdinu viděl jeho představitel?
Jaroslav Moučka o své postavě: "V Josefu Pláteníkovi jsme chtěli oslavit funkcionáře naší strany, opravdového současného revolucionáře s jeho nenápadným hrdinstvím. Je to vyspělý moudrý komunista, jakého bychom chtěli vidět na mnoha odpovědných místech kolem sebe. Nedělá nic pro sebe, slouží myšlence, o které je přesvědčen, že je správná. Nedeklamuje ji, on v jejím duchu jedná. V tom je obdivuhodný, svou lidskou prostotou přesvědčivý." 
 
 „Ten celý konflikt se dá přeci řešit jen vyjevováním konfliktu!“
 
DVD DISK
I v tomto případě se dočkáte dvou nesmyslně velkých balíků s třinácti díly seriálu a bonusovou epizodou s cyklu Televizní úsměvy, která byla věnována Jaroslavu Moučkovi. Televizní obraz je poplatný své době a kvalitu v něm nehledejte. Stejně jako ve zvukové, samozřejmě dvounulkové, stopě.
 

Fotogalerie


Video


Archiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]