ProfilyPomáhat a chránit

The Guard, USA / Kanada 2011
Obraz: 2:35:1 (16:9)
Zvuk: český: DD 5.1, anglický DD 5.1
Titulky: české
Čas: 96 minut Distributor DVD: 18.01.2012 BontonfilmPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit
alt

 

Iry mají všichni rádi, to je známá věc. Dylanem Moranem počínaje a leprikónem, co hlídá hrnec na konci duhy, konče. A Brendan Gleeson s Donem Cheadlem nám dali zase o důvod navíc.Je to starý mládenec, je to alkoholik, je to nerudný dědek, je to příležitostný feťák, je to rasista jak z Disneyho a má rád holky z agentury, nejlépe ve dvojicích. Profil normálního galwayského poldy, seržanta Gerryho Boyla, jehož zaběhnutou pohodovou rutinu jednoho dne naruší nejen nově přidělené ucho, ale i několik spektakulárních vražd. Tentokrát to není IRA (ti by mu totiž předtím zavolali), ale banda překupníků drog. A že se jedná o sumičku nezanedbatelnou, na scéně se zjevuje i FBI.

 

alt

"Jo, já vim, na co myslíš. Že ti chlapi jsou ozbrojení a nebezpeční, a ty jako agent FBI jsi zvyklej střílet na neozbrojený ženy a děti."
"Naser si, seržante."


Naprosto ničím originální zápletku pozdvihají především herecké výkony – jakmile si na gala Gleesona zvyknete, budete se pravděpodobně smát často a dost nahlas. Charakterově krásně napsané postavičky, jiskřící chlapská chemie mezi ústředním duem nerudného a samozřejmě rasistického poldy a jeho strictly-by-the-book protějšku od federálů, který je pochopitelně černoch, všechno funguje perfektně. A nadávající Mark Strong by vypadal cool asi i v roli příslušníka expedice exkrementů – zde „pouze“ vévodí mafiánskému triu, které doplňuje psychopatický David Wilmot a uvážlivý Liam Cunnigham, neboli Ser Davos Mořský z druhé sezóny Hry o trůny.

 

alt

 

John Michael McDonagh, brácha o něco slavnějšího Martina McDonagha, který má na kontě třeba utahané, ale komorní a vizuálně kouzelné V Bruggách, kde si Brendan Gleeson zahrál rovněž, vystřihl poctivou černou komedii, narvanou nekorektností a očesanou přesně tak akorát, aby nepůsobila rozvlekle, ale ani moc nesvištěla. Přídavky na dvd nečekejte, ale tak nějak mě ani nenapadalo, co by tam vlastně navíc mělo být. Možná dokument o IRA.

Jo, a westernové finále dva proti všem je prostě božské.

„Žádnou rodinu nemám. Až chcípnu, prostě mi připíchni medaili, jako těm klukům z Iráku.“
„Naser si znova, seržante.“


Martin Kužel


Fotogalerie

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Video


Archiv

Komediální thriller Pomáhat a chránit se odehrává na západním pobřeží Irska. Policista z malého městečka Gerry Boyle (Brendan Gleeson) má konfl iktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně hovůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI Wendell Everett (Don Cheadle). Víc než aktivnímu řešení případu se Boyle věnuje posmívání a podrývání Everettovy autority, okolnosti mu ale nepřejí. Nejprve jeho nový horlivý parťák zmizí, pak ho začne vydírat jeho nejoblíbenější šlapka a nakonec se ho podobně jako všechny ostatní členy místní policie pokusí podplatit samotní pašeráci drog. To už je příliš i pro Boylea, který pochopí, že musí vzít věci konečně do vlastních rukou a jediným člověkem, kterému může věřit, je právě Everett. Vše se schyluje k výbušnému finále.


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]