ProfilyRozpaky kuchaře Svatopluka

Rozpaky kuchaře Svatopluka, ČSSR 1985 Normalizační TV seriál s prvky kinoautomatu
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Zvuk: český DD 2.0
Titulky: české
Čas: 13 x cca 60 minut
Distribuce: 3.12.2010 Česká televizePopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Svatopluk Kuřátko je kuchařem. Kuchařem v polovině let osmdesátých a zároveň kuchařem, kterému nepsal životní linii sám osud, ale tehdejší scénáristická superstar Jaroslav Dietl.
 
Jméno Jaroslav Dietl je pojem spjatý hlavně se jménem Nemocnice na kraji města. Pojem, který v minulosti kromě špitálu, zabrousil do osudů zaměstnanců „normalizačního supermarketu“, do inženýrské intelektuální roviny nebo mezi komunisty na severu. No a v letech 1983 – 1984 se rozhodl vykročit do kuchyně. Společně se svým hrdinou kuchařem, který je tak trochu debil, neb se neumí rozhodnout. Přesto, nebo snad právě proto, ho čeká hvězdná kariéra.
 
 
Má vzít Sváťa za Křiklavu nedělní službu? Ano nebo ne?
Dějová linie, rozprostřená po třinácti dílech, je prostá. Mladý kuchař po vojně postupuje od hotýlku na horách, přes honosný lázeňský hotel (tehdy grandhotel Moskva, jinak samozřejmě Pupp) až do rodícího se hypermoderního interhotelu Vltava (čerstvě dostavěná Panorama s vnitřky Paláce kultury). A to vše je samozřejmě proloženo mnoha minipříběhy, odehrávajícími se v tehdejších historických reáliích, a mnoho postavičkami, znázorněnými samozřejmě tehdejší hereckou elitou. Nicméně, ty stejně nemají, až na pár výjimek, výrazný prostor. Všechno a všichni se upínají a zaměřují na Kuřátka, kterého ztvárnil normalizační populární „vodník“ Pepa Dvořák. Tuto hlavní postavu Jaroslav Dietl vyzbrojil zkušenostmi a vzpomínkami ze života svého vzdáleného příbuzného, který byl, stejně jako Kuřátko, kuchařem.
 
Má jít Kuřátko s Veškrnovou a flaškou vína na pokoj? Ano nebo ne?  
Velkým peklem pro současného diváka jsou velmi časté prostřihy do studia ve chvílích, kdy diváci ve studiu a u tehdejších televizních obrazovek měli možnost poradit Kuřátkovi v jeho dilematech. A ta jsou mnohdy vypečená. Stejně jako poplatná tehdejší době a v nejednom případě i kontrolující vnímání morálky tehdejších občanů. Naráží se zde na nevěru, lež, kšeftíky, drobné rozkrádačky, či zda je třeba se se vším svěřit svým nadřízeným a tak.  Skoro by se dalo říci, že jde až o test uvědomělosti jistého vzorku národa.  Co je však nejvtipnější, odpovědi na tyto osudové dotazy nehrají v pevně naskriptovaném příběhu žádnou významnou roli. Jinými slovy, pro další vývoj situace nejsou vůbec zásadní. Díky možnosti na DVD, přehrát si obě alternativy divák rychle zjistí, že každá ze situací je bleskově vyřízená pozměněným dialogem a děj poté plyne dál. Zcela logicky. Natočit v roce 1985 několik alternativních linií by bylo asi velice revolučním, stejně jako zbytečně a nesmyslně nákladným počinem.
 
Má Sváťa použít švába v kuchyni jako drsný argument?
I přes Dietlovo jméno je tento jeho počin nehoráznou slabotou. Epizody jsou mnohdy, hlavně ze začátku, plytké, mnohý herecký výkon zavání nechtěnou karikaturou a logických hovadin je zde do sytosti. Včetně viditelné scénáristické bezradnosti a dějové, místy brutálně nahuštěné, vaty. Navíc systém jednotlivých epizod je brutálně přímočarý. Kuřátko je klaďas, na své cestě po kuchyni potkává jednotlivé šmejdy, a tak jim ukáže zač je toho morálka socialistického kuchaře. A diváci mu tleskali. Na nějakou propracovanost postav, kterou se honosí jiné Dietlovi seriály, zapomeňte. Navíc ve své době revoluční nápad s možností ovlivňovat děj, byl taky slušným tahákem. Dnes působí hodně komicky. Hlavně záběry z elektrárny jsou „fajn“. Tady na vás duch doby frkne mocného hlena. A vy můžete spolu s ošetřovatelkami dojnic, kontrolory, podnikovými řediteli, dělníky, šičkami, agronomy a nebo třeba vysekávačem, tedy s pracujícím lidem, držet Sváťovi i po letech palce. Pokud na to máte žaludek.
 
 
Hodnocení:
Televizní seriál, který hodně zestárl. Ve své době mohl oslnit nápadem kinoautomatu, který je dnes spíš otravný. Postavy jsou pouze plytce nahozené a nemají hloubku, stejně tak hlavní hrdina nemá koule. Zde potěší snad jen reálie československého pohostinství normalizačních dob a nejedna bizarní chvilka.
 
DVD DISK
Stejně jako všechny TV seriály na DVD z produkce České televize, je i tento značně neúčelně servírován na trh. V tomto případě ve dvou bachratých krabicích se čtrnácti disky – na každém DVD jedna epizoda seriálu (v nic moc extrovní televizní kvalitě) a na posledním disku je bonus v podobě půlhodinové epizody seriálu o TV seriálech se jménem Pokračování příště, jejíž náplní jsou samozřejmě rozpaky.
 
Dobové postřehy a vzpomínky
 
- „Když lidi viděli to jídlo, tak strašně museli ztloustnout, neboť všichni u televize baštili nebo prostě potom dostali chuť.“
- „Tam každej přibral na tom natáčení. To prostě nešlo, nepřibrat!“
 
Repríza 1998
I repríza seriálu se odehrávala v duchu přímého přenosu. Ten tentokrát nezůstal pouze na Josefovi Dvořákovi, ale připojila se i jeho seriálová manželka Kateřina Macháčková a připojila se dokonce i kartářka. Díky moderním technologiím bylo i hlasování diváků prosté všech problémů (během původního vysílání a přímého přenosu se muselo počítat jak z energetickou krizí v síti RVHP, tak i s mouchama v podobě, na svou dobu revolučních, technologií). Ovšem žádný velký sukces se nekonal. Šlo spíš jen o nostalgickou vzpomínku. 
 
 
Třináct zastavení Svatopluka Kuřátka
 
- Kuřátko:  Sváťa nastoupí na horskou boudu, seznámí se s personálem a málem ho ojede Dáša Veškrnová.
- Omáčka: Sváťa dá pokojský Hedvice štrůdl a vyfakuje cholerického idiota, který je zástupcem šéfkuchaře.
- Svíčková: V kuchyni někdo sekne šál hovězí svíčkové. Sváťa se mění v detektiva, aby zjistil, kdo sáhl na socialistické vlastnictví hotelu.
- Neděle:  Hotel se zavírá a každý hledá nové místo. Sváťa souloží Hedviku a jede na rodinný oběd. Díky tomu, že vezme za kolegu nedělní šichtu, přijede o den dřív.
- Dieta: Sváťa jde dělat do Puppu. Zástupce šéfkuchaře. Šéf dietní kuchyně Libora Sváťu nemá rád. Sváťa ušmudlaného Liboru fákne a vykopne z kuchyně.
- Pivař: V kuchyni je alkoholik Venca, který šmelí kotlety za pivsony. Sváťa ho bude muset taky fáknout. A k tomu se stačí ještě oženit.
- Přepadovka: Do hotelu vlítne na udání ČOIka, tehdy nazývaná Státní obchodní inspekce. Buzeruje a přijde jen na prkotiny. Sváťa je nefákne, ale dostává tři kilča pokuty.
- Kočka: Do kuchyně nastupuje Anděla. Má slušný kozy a šéfkuchař Slíva si na ně smí za zvýšené prémie sáhnout. Sváťa fákne i jeho a stává se šéfkuchařem.
- Sporák: Sváťa jde do Prahy, kde se dostavuje velký hotel. Má dozorovat novou kuchyni. Má výhrady k práci architektů, kteří ji staví podle amerického modelu. Nemá ale pravdu, a tak je nefákne.
- Zatáčka: Hotel je před dokončením. Sváťa pořídí elektrický vozík. Libuška Šafránková ho několikrát vybourá a nechce platit škodu. Vozík je tak k nepotřebě a Sváťa to musí pořešit.
- Podmínka: Kádrovačka nechce přijmout kuchaře na podmínce. Ten má ale manželku hysterickou svini, což mu paradoxně pomůže.
- Špalek: Je před otevřením a v kuchyni chybí francouzský špalek. Inventurní oddělení je arogantní jako stehno, a tak Sváťa bude muset ty byrokraty fáknout.
- Recepce: Sváťův nový zástupce je blb. Navíc blb, který se chce dostat na jeho místo. Sváťa ho nefákne... on se odjebne sám. Vše vrcholí recepcí pro dělňase. Což je odměna za uvědomělou práci.
 
Takovej počítač se ještě nenarodil, kterej by přečůral českýho číšníka. Je to pravda, ano nebo ne?
 
Může paletový vozík za devizy projet bez problémů celým zázemím hotelu?
 
Filmoví kuchaři vs. Kuřátko
 
Steven Seagal (Přepadení v Pacifiku)
Zde Kuřátko nemá šanci. Nejakčnější kuchař světové kinematografie by ho naporcoval svým útočným nožem do velice jemného kuřecího ragů.
 
Ratatouille (Ratatouille)
Zde má Kuřátko jasnou převahu spojenou se zkušeností. Pařížský potkan s kuchařským talentem by se sice mohl do československé normalizační kuchyně (jakožto i jiná havěť) dostat, Kuřátko by ho však vymetl, zašlápl, či chytil do pasti. A ještě se o tom poradil s diváky.
 
Hannibal Lecter (Hanniball)
Výsledek je těžké předvídat. Každý ví, že Hannibal si potrpí na mozeček... lidský mozeček. Kuřátko má mozeček malý neb se musí s každou prkotinou radit. Ne, to by nebyly hody. Oba by přišli zkrátka. 
 
Julia (Julie and Julia)
Ženská, která nemá proti Kuřátkovi šanci. Jednak je imperialistická Američanka, navíc neumí vařit a k tomu ještě vyrábí své pokrmy podle knihy francouzské kuchařky Julie. To Svatopluk vařit umí, zvládne i zabijačku a na vaření má československé normy. 

Fotogalerie


Video


Archiv


Tvůrci


Další recenze


 

více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]