ProfilyMalý pitaval z velkého města

Malý pitaval z velkého města, ČR 1981
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Zvuk: český DD 2.0
Titulky: české
Čas: 15 x cca 52 minut
Distribuce: 15.9.2010 Česká televizePopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

„Vyhlašuji pátrání po osobním automobilu Škoda 110 LS, zelené barvy, státnní poznávací značky UOB 9007- Výrobní číslo motoru 13699974...“
 
Vloupačka ve Špálově ulici, Ovoce a zelenina. Krádeže v bytovém družstvu. Zastřelený vedoucí mléčného baru. Ukradená starožitnost. Sražený cyklista. Lupič s punčochou na hlavě. Krádež papoušků...
 
 
Inu to všechno jsou případy, kvůli kterým by major Zeman ani nevystrčil nos ze své kanceláře v Bartolomějské ulici. Ale i takové věci někdo řešit musí. Je třeba, aby se někdo postaral o všechny ty zlodějíčky, lupiče vydávajícího se za aranžéra výloh, podvodníčky, účetní poblázněnou jejím píchačem, meloucháře, bandu mladých ranařů, zloděje starožitností, kurvičku v roli volavky, zloděje s ukradenou pistolí, feťáky na perníku, veksláky, prostě klasickou všední galérku počínajících osmdesátých let. 
 
 
Jaroslav Dietel tehdy na zakázku napsal patnáctidílný seriál v němž se pokusil nejen reálně zmapovat prostředí pražské kriminálky, ale současně dát jejich zaměstnancům sympaticky lidskou tvář. Tak do jedné kanceláře posadil drsňáka, který se zrovna nevyžívá v jemnostech své práce, ale má buldočí výdrž, starého zkušeného barda, mladičkého snaživého eléva, kterého nikdo nebere moc vážně, či sebejistého hezouna, kteří, spolu s otcovským šéfem tvoří „personální“ základ všech případů. 
 
 
A co si budeme říkat, tyto jejich případy nejsou žádné hity, které by lámaly rekordy v dramatičnosti. Právě naopak. Seriál je koncipovaný tak, aby co nejvěrněji odrážel tehdejší kriminální rutinu, která s sebou samozřejmě nepřinášela jen velké causy, jaké řešil dneska již proslulý major Zeman. Avšak podobně jako v jeho případě jsou i tyto causy jsou založené na skutečnosti. Akorát jen, díky své bezvýznamnosti je nebylo třeba jako u Zemana nějak zvláště přibarvovat, nebo jinak politicky vykládat. 
 
 
A to všechno právě dodává seriálu na autenticitě. Stejně jako fakt, že Dietel nesoustřeďuje pozornost na neomylnost, či neprůstřelnost hrdinů, ale ukazuje i jejich tápání a chyby. Což je dělá ještě lidštějšími. Stejně jako úsměvné, či civilní momenty, kterými jsou všechny epizody více méně proloženy. Důraz je zde kladen na rutinu kriminalistické práce, včetně ranních porad, plků v kanclu a samozřejmě mravenčí, mnohdy značně neatraktivní práce. A pak je zde samozřejmě dobové prostředí osmdesátých let, které jistě zabere na nejednoho nostalgika. 
 
 
Navíc do hlavních i vedlejších rolí bylo (podle tehdejšího obyčeje) obsazeno všechno, co v herecké branži mělo jméno. Malý pitaval je tak ve skutečnosti pitavalem malých případů, v nichž padouši, ani muži tehdejšího zákona netasí pohotově bouchačky, ani se zběsile nepronásledují v autech po pražských ulicích a už vůbec nestíhají geniální zločince schopné čehokoliv. A snad právě toto jim dodává určité kouzlo a punc věrohodnosti.
 
VERDIKT
Zemanovi všední klony z osmdesátých let: Jiří Zídek
Není to ani trochu akční, některé dialogy jsou idiotské, ale i tak mě to místy dost bavilo. Prostě zase jednou zafungovala nostalgie.
 
 
DVD DISK
Co disk, to jeden díl. Na placce bez bonusů, pouze ze základními funkcemi. A jelikož seriál má patnáct dílů, najdete ve dvou objemných krabicích patnáct DVD disků.
 
Seznam epizod:
 
01. Aranžér: Kdosi, přestrojen za aranžéra výloh vykrádá obchody. Je to novodobý fantóm?
02. Milenec: Domnělá krádež výplaty, pomáhá rozkrýt podvody a machinace s byty v bytovém družstvu.
03. Benjamínci: Parta výrostků ukradne zbraně a chystá se přepadnout banku. Jediný kdo je může odhalit je nejmladší člen gangu. Jejich benjamínek.
04. Včelař: Gang zlodějů má mezi sebou střelce, který zabil vedoucího mléčného baru. Pustil prý do něj dvě včelky.
05. Cyklista: Kriminalisté pátrají po řidiči, který se svou bílou škodovkou srazil v noci cyklistu a zraněnému nepomohl, čímž ho zabil.
06. Jupiter: Někdo fikaný si dělá laskominy na starožitnosti. Šikovně se vetře do historických památek a muzeí a pak krade jako straka. 
07. Vedoucí partiové prodejny: Zmizel vedoucí partiovky. Později je nalezena jeho ohořelá kostra. Kdo a proč mu vpálil pár kulek do hlavy? Ví dneska vůbec někdo, co to byla "partiová prodejna"?
08. Muž s punčochou: Drzý zloděj s pistolí a punčochou na obličeji má slabost na benzínové pumpy. A to i přes fakt, že benzín byl tehdy hodně levný. Navta ještě levnější.
09. Kuchařinka: Stará důchodkyně je ubodána cestou domů. Udělal to masový vrah, jak se povídá? To právě musí kriminalisté zjistit.
10. Majitel autoservisu: Kurvička dělá volavku pro párek ranařů. Do jejich sítí se však chytne další vejlupek, který dělá do kradených aut v zahraničí.
11. Autorka detektivních povídek: Zavraždila spisovatelka svého manžela? Česko se snaží vytvořit svůj Columbovský příběh.
12. Exoti: Kdosi ukradl spoustu cenných papoušků. Kriminalisté tak musí toho ptáčka, co ukradl ptáky dostat do klece.
13. Kasař: V kriminalistickém revíru se objevil kasař ze staré školy. Skutečná celebrita mezi kasaři. Formát člověk. Bohužel na druhé straně zákona.
14. Narkomani: Pohled mezi normalizační feťáky. Smažky vyloupily veterinu. Stoprocentní toxík Preiss je sjetej jako brko... všechna čest..
15. Valutová příhoda: Turci hrající si na Italovy dávají polknout českým pinglům hada při vekslu. Jeden z pinglů to odnese životem. 
 
 „Loupež století? To víš u nás v Čechách na takový fajnovosti nejskou podmínky Tak pojď, podíváme se na tu ženskou co krade po dvorkách to rozvěšený prádlo.“

Fotogalerie


Video


Archiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]