ProfilyPlechová kavalérie

Plechová kavalérie, ČSSR 1979
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Zvuk: český DD 2.0
Titulky: žádné
Čas: 7x48 minut
Distribuce DVD: 03.10.2011 Česká televizePopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Za normalizace bylo normální, že se hrdinou mohl stát každý. Nejen doktor, či prodavačka v lahůdkářství. Ale třeba i kombajnista. A kromě toho, že se mohl stát hrdinou socialistické práce, mohl se stát i hrdinou televizního seriálu. Hlavně toho Dietlovského.
 
A to je přesně případ seriálu Plechová kavalérie. Jaroslav Dietl v něm v sedmi hodinových epizodách přiblížil život kombajnérů, kteří jedou od vesnice k vesnici a v potu tváře dobývají pro hladový proletariát zrno. A současně s tím prožívají nejrůznější dobrodružství. Třeba to s ošizenými svačinami v podobě pribiňáků s rohlíkem. Ale nepředbíhejme. Dietl vyslal napříč tehdejším Československem svéráznou partu různých individualit tvořících osádky deseti kombajnů z Nepomuku, které má na povel mladý a nezkušený rostlinář. A toho samozřejmě čeká křest ohněm. Od laxnosti železničářů, kteří nechtějí konbajny přednostně transportovat, přes vychcanoust některých předsedů a tajemníků různých JDZ, či lakomého provianťáka, až po nasraného soudruha ředitele.  
 
 
A toho, s čím se bude muset rostlinář bez jediné vůdčí vlastnosti, mírně zadrhávající Víťa Kubánek ztělesněný mladičkým Janem Hartlem poprat bude samozřejmě mnohem víc. Oni totiž i někteří jeho „podřízení“ dokážou být pěkné svině. Hodné socialistického člověka. A družstevníka.  Ten totiž jak vycítí nerozhodnost a necítí pevnou ruku, má tendenci ojebat co se dá. Nemluvě o faktu, že někteří nepohrdnou melouchem, jiní  jsou příležitostní fluktuanti. Prostě klasika.
 
 
Naštěstí mu prozíravý a moudrý soudruh ředitel (ztělesněný Moučkou, který byl prozíravý a moudrý i na Okrese na severu) dá jako anděla strážného populárního socialistického cool mana (a taťku všech jezeďáků) Vladimíra Menšíka. Dietl si samozřejmě i zde pohrává s jednotlivými individualitami a tak zde máme hřebce Jaromíra Hanzlíka, který nosí na krku figurku býka a má potřebu ojet vše co před ním neuteče na strom, neurvalého hajzlíka Jiřího Samka, který postrádá morálku správného socialistického člověka,  jako prdy zaraženého Jan Hrušínského, který je zamilovaný a přítelkyně ho fakuje kvůli tomu že odjel na brigádu, o zrno bojuje i nesmělý svobodný mládenec Vašek, kterého ženské nechtějí, protože je starý, šedivý a ošklivý. Jenže Dietl umí zázraky a tak mu sežene ženu. 
 
 
Plechová kavalérie je Dietlův typický produkt, který vznikl na zakázku, aby divákům demonstroval slasti a blahobyt moderního normalizačního venkova. Samozřejmě, je náležitě blbý a v mnohém ohledu i naivní. Záporák, bez kterého by to nešlo je typický lidový hajzlík, ke kterému se celý kolektiv pracantů poprávu otočí zády a hrdinou nesmělý klaďas, který dostane „školu života“, aby se z něj stal uvědomělejší, ráznější kádr, který si získá respekt a úctu kolektivu. Je to primitivní, prvoplánové a ve své době více než funkční.
 
 
Dietlova tvorba má prostě své nostalgické kouzlo, herecké obsazení je více než kvalitní a osvědčené postupy aplikované tentokrát na svět jezeďáků, klasicky zvolené. Plechová kavalerie tak sice nepředstavuje žádný zlom v tvorbě československého seriálového hitmakera, jako třeba Nemocnice na kraji města, přesto si však svůj široký okruh diváků určitě najde. Minimálně z řad těch dříve narozených. 
 
 
Sedm bitev o normalizační zrno (epizody seriálu) 
 
01:Rostlino- lékař: Boj o zrno začíná! Blíží se žně, dohromady se dávají osádky kombajnů, které budou pomáhat se sklizní v celém Československu. Víťa Kubánek, i když se na post vedoucího brigády vůbec nehodí, je jmenován brigadýrem. Maminka mu radí, aby se držel zpátky a nevyhledával problémy. Soudruh ředitel mu věří. Víťa je rozhodnutý, že nezklame jeho důvěru, nicméně všem je jasné, že to bude asi pěkná honička, neb kombajnéři jsou opravdu svérázní.
 
02:Černá jízda: Anabáze začíná na Slovensku, kde si pozvali víc kombajnérů než mají práce. Navíc je tu zběsilý a žárlivý družstevník, který zběsile najíždí svým trabantem na Víťu, neb jeho stará se v něm shlédla. Bohoušův melouch u záhumenkáře je voda na jeho mlýn, ostatní ho kryjí a Víťa má prekérku. Bohouš Víťu veřejně fakuje a ten svěsí ocas. Prozatím. Nicméně pozitivním rysem se ukazuje být fakt, že ovládá velice dobře mariáš. 
 
03: Hektary: Ze Slovenska zpátky do Čech, na Hanou, kde je lakomé družstvo v Troupovicích, které blafuje s počtem hektarů, čímž naše kombajnéry ojebávají. Neposkytují jim sprchy, nechtějí prodávat náhradní díly a ještě chtějí aby byl Víťa, který se za své kombajnéry postaví, odvolán. Ještě že tu je mladičká brigádnice Lenka Kořínková, které disponuje hezkými kozami a k nim i neskrývanými sympatiemi k Víťovi.
 
04: Svačina: Lakomé družstvo vymyslí další zákeřnost. Kombajnistům dá ke svačině pribináčka a dva rohlíky. Není divu, že se kombajnisti bouří. Hulvát Straka dokonce kopne svačinářce do koše s pribiňáky. Tudíž tu máme další vážný konflikt, který se bude řešit na operačním výboru, což se strhne v butální slovní potyčku. Víťa se učí jak být rázný. Žene to až k tajemníkovi na OV KSČ. Z Kořínkový vyleze, že má kromě prima koz i šamstra.
 
05: Když nastaly deště: Štace kombajnistů pokračuje do Jižních Čech. I zde se bude bojovat o zrno. A kombajnéři zde budou bydlet v místních rodinách. Ty jsou z toho nadšené, což není míněno ironicky. Vážně mají radost a kombajnérům podstrojují. Radost má i Víťa. Lenka pustila šamstra k vodě, sbalila kozy do práskačky a přijela za ním. Prší kombajnéři dlabou na práci. Bohouš zase dělá problémy. Navíc urve kombajnem hydrant. Je to krypl. Ostatní ho pořád krejou. 
 
06: Svah: Bohouš si dá noční melouch a druhý den kašle na práci. Odmítá sklízet zrno ze svahu. Víťa ho tedy stáhne z kombajnu, málem se servou a Víťa konečně Bohoušefákne. Jenže náhrada obrátí kombajn ve snahu na střechu a průser je na spadnutí. Benga, tedy tehdejší Veřejná bezpečnost má co vyšetřovat a jak se zdá, hajzl Bohouš bude zase triumfovat. Přijíždí dokonce i ředitel, aby udělal pořádek.  Rozuměj vyhodil Víťu. Všechno je špatně.
 
07: Dožinky: Na večerní schůzi se konečně za Víťu postaví celá parta a krypl Bohouš začíná poznávat, že se mu tlačej tlustý do tenkých. Soudruh ředitel má však ve věci jasno a je neoblomný. Oblomí ho až zpráva VB. Bohouš je v hajzlu, jsou dožínky a všichni mají radost. Boj o zrno vyhráli! A beze ztrát!A víťez Víťa dostane za odměnu kozy Kořínkový.

Fotogalerie


Video


Archiv

Je léto a začínají žně. Vydáme se za volanty kombajnů s legendami českého hereckého nebe napříč bývalým Československem. Prožijeme společně pracovní i osobní příběhy party kombajnérů z Nepomuku, která svádí boj o zrno na Slovensku, na Hané i v jižních Čechách. (oficiální text distributora)


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]