ProfilyProdaná nevěsta

Prodaná nevěsta, ČR 1975
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Zvuk: český DD 2.0
Titulky: české
Čas: 111 minut Kino premiéra: 01.01.1976
Distribuce: 26.04.2010 CČV / BontonfilmPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

„Znám jednu dívku, ta má dukáty. A chalupu, a chalupu, dostane od tááááááááááá-ááá-ty!“ Ne tento popěvek není o snaze gigola „vodrbat“ nějakou Mařenu, ale o české klasice.
 
Dávno před Nevěstou na útěku, Nevěstou Re-Animátora, Princeznou nevěstou nebo Nevěstou přes internet, tu byla Prodaná nevěsta, kterou Bedřich Smetana a libretista Karel Sabina oživili 30. května 1866 během premiéry v V Královském českém divadle. Jóó, tehdy bylo všechno jinak.
 
 
Československý národ zpíval „Proč bychom se netěšili, když nám pánbůh zdraví dá,“ a na vesnicích se chodilo v národních krojích. Zkrátka pastva pro oči. Krojovaný je i Jenda a Mařena, kteří se milují tak moc, že o tom pořád zpívají. Třeba tehdejší populární pecku, Věrné milování. A další krojovaní z vesnice jim přizvukují: „Vaše věrné milování, nemine se požehnání.“ Jenže na Mařenu si myslí syn sedláka Míchy. A sedlák je na vesnici nějaký pán. Navíc. Mařena byla jeho synovi zaslíbena v rámci nějakého rodinného kšeftu už před lety. 
 
 
No neprotahujme to, co každý zná a ušetřeme si peripetie kolem dohazovače Kecala, Míchova koktavého syna Venci, stejně tak i zásadní obrat během kterého Jenda Mařenu prodá, neb on sám je ztraceným druhým synem sedláka Míchy, tudíž vše musí dopadnout na výbornou. Dnes by jsme to nazvali rafinovaným „twisterem“, tedy zásadním zvratem.
 
 
Film prodaná nevěsta je doslovnou filmovou dramatizací klasického českého díla, kde se tvůrci pojistili tím, že ač postavy hrají herci, zpěv je obsazen operními pěvci, díky čemuž Smetanova hudba nesleze z obrazu a tvoří tak zásadní tahák celého filmu. Alespoň pro milovníky opery. 
 
 
Zbývá něco dodat? Asi to, že se jedná o zajímavý exkurz do hájenství české opery, který asi dnešního mladého člověka nadchne jen ze studijních důvodů, a ani mezi pamětníky nebude moc těch, kteří by si z jejího vydání sedli na zadek.
 
 
VERDIKT
„Znám jednu dívku, ta má dukáty“ (Jiří Zídek)
Nejsem zrovna kulturní barbar, a tak Prodanou nevěstu samozřejmě znám. Ale i tak sjíždět ty árie nebylo zrovna to, po čem bych toužil.
 
DVD DISK
Fotogalerie, filmogalerie a rozhovor s Vandou Švarcovou, která hrála Mařenu. Prostě klasická bonusová trojka obvyklá pro DVD z produkce Bontonu, potažmo Centra českého videa..

Fotogalerie


Video


Archiv

Slavná a oblíbená opera Bedřicha Smetany se dočkala filmové podoby velice pietní, doslovné a bez jakékoli vypravěčské invence. Režisér Václav Kašlík využil malebných jihočeských exteriérů a natáčel ve vesnici Holašovice. Zaznějí tu všechny oblíbené árie i sbory, ale také narazíme na pochybný inscenační postup, kdy postavy hráli činoherci, nadabovaní operními pěvci. Režisér si zjevně nedokázal představit, že by operní umělci dokázali překonat jevištní strnulost a spontánně se pohybovat v reálném prostředí. Film byl natočen též v německé verzi. (oficiální text distributora)

Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]