ProfilyDivoši

Savages, USA 2012
Obraz: 2.35:1 (16:9)
Zvuk: anglický DD 5.1, český DD 5.1
Titulky: české
Čas: 136 minut
Distribuce (kino): 27.09.2012 Bontonfilm
Distribuce DVD / BD: 06.02.2013 Universal / BontonfilmPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Ex mariňák Chon a budhista Ben pěstují nejlepší trávu na světě. Původem z Afghánistánu. Jejich obchodní filozofie je prostá: „Neojebávej lidi. Ophelia, zvaná jen prostě O jebe, čímž není myšleno že „vyjebává“ s oběma.  Chon s ní šuká, Ben se s ní miluje. Prostě romantická idylka.
 
Ovšem každá idylka, i ta romantická, musí jednou skončit. Obzvlášť, když úspěšně jedete v kšeftu s drogama a máte za prdelí mexické kartely. To člověku není ani moc platný podmáznutý John Travolta, tedy Denis, agent protidrogového oddělení. A je tu ještě jedna věc, byznys Chona a Bena má na rozdíl od mnohých českých vyznavačů konopí, styl. Nejen že to berou jako byznys kombinovaný s pomocí bližnímu, ale současně mají pobočky třeba v Africe. Inu znáte to, Amerika, země neomezených možností.
 
 
Oliver Stone od doby, kdy na velkém plátně oživil Alexandra velikého (2004) nezaznamenal pořádný zásah. Následovný World Trade Center, pocta obětem americkému traumatu z 11.září nebyl nic moc, příliš nezabodoval ani životopis George W. Bushe nazvaný jednoduše W (2008) a i přes očekávání nevyšel ani návrat do Wall Street s podtitulkem Peníze nikdy nespí (1010). Oliverovi tak asi došlo, že by si měl přestat hrát na svědomí Ameriky, vykašlat na svá oblíbená kontroverzní, politicky laděná témata a natočit nějakou bejkárnu ve stylu svého starého U-Turn. A tak natočil Divochy.
 
 
A místy to divočina vážně je. Obzvlášť, když se objeví Lado (Benito Del Toro v podobné roli jako v bondovce Licence zabít), mexický likvidátor problémů makající pro Elen, současnou šéfku jednoho z mexických kartelů. A ten chlapec se vážně „nesere“ jak dokáže při domluvě advokátovi svého ex bosse. A nesere se ani Stone. Ten zde místo moralizování a dumání nad nešvary americké společnosti sahá k nekompromisnímu brutálnímu násilí. A to k drsné historce z drogového podsvětí patří.
 
 
Ona je to ve své podstatě celkem jednoduchá story, nicméně Stone je skvělý vypravěč a v jeho podání vás příběh o tom jak se mexická čubka dva úspěšné Američany pokusila dotlačit ke spolupráci a trochu se jí to vymklo, prostě bude bavit. Svůj podíl na tom má nejen osobitý režijní styl, velice slušné vykreslení charakterů, ale i více než slušné obsazení rolí. Včetně jetého obtloustlého Travolty v němž by jste Dannyho z Pomády našly jen za použití opravdu velké dávky fantazie. 
 
 
A tak únos O , která se z pozice „prostřikovačky“ změní do pozice donucovacího prostředku, rozpoutá řetězovou reakci událostí. Rozpoutá válku Chona a Bena s mexickou drogovou královnou. A bude to řádná divočina. Chon  má totiž pár kamarádů mariňáků a podmáznutý agent Denis, zase dostatek informací. Drogová královna Elen má kromě dcery, která jí moc nemusí zase drsného konkurenta El Azula, který jí chce zničit a nechutné prase Lado má svoje vlastní plány. A aby toho nebylo málo, svou svéráznou politiku má i Denis. Jo a Ophelia má zase štěstí v neštěstí, že si jí Elen vyhlédne jako citovou náhražku své dcery. Každý tu má zkrátka něco, což je dostatečná záruka, že příběh se nebude ubírat jednoznačným směrem všední pomsty, či záchranné mise podstatné části švédské trojy. 
 
 
Tak se nám to všechno pěkně zamotalo. Stone dokazuje, že je pořád ještě mistr, zkušeně mixuje ironii s brutalitou a osudovostí, což nakonec ústí ve výtečné finále, v němž si ještě nechává jedno zákeřné eso v rukávu. Navíc, jako bonus, na tomto DVD najdete prodlouženou verzi filmu, která v pár detailech zážitek oproti kinu ještě umocní.  Stejně jako skvělý vizuál, pasující soundtrack a v mnohém případě skvělý herecký výkon. 
 
 
To že film začíná skřípat, poznáte podle toho, že se občas podíváte na hodinky, jak dlouho už běží. Čím dřív se podíváte, tím je to blbější. Divoši trvají přes dvě hodiny. Já se na hodinky nepodíval ani jednou. Proto ty oslavná slova.

FotogalerieArchiv

 

Vypravěčka Ophelia (Blake Lively) žije ve spokojeném postmoderním uspořádání se dvěma chlapci, kteří ji milují, a ona miluje je. Vzájemně na sebe nežárlí, jsou totiž výjimeční. Chon (Taylor Kitsch) si jako bývalý elitní voják a žoldák vypěstoval ke světu poněkud cynický přístup, naopak nadaný botanik Ben (Aaron Taylor-Johnson) by ho chtěl neustále zachraňovat. Odlišné povahy spojují společné zážitky ze školy a také podnikání. Díky Benovým schopnostem a Chonovým kontaktům prodávají nejlepší trávu v celé Kalifornii. Je to celkem bezpečné podnikání, zvlášť když mají pod palcem agenta z protidrogového (John Travolta). Jen pár kilometrů na jih od téhle idyly ale operují mexické kartely a jednomu z nich se Benův a Chonův „podnik“ zalíbí natolik, že se s ním rozhodnou spolupracovat. Kluci nejsou blázni, aby si zahrávali s ohněm, a velkorysou nabídku odmítnou, jenže šéfka kartelu (Salma Hayek) nepovažuje „Ne“ za odpověď. Na získávání správných odpovědí má svého zlého muže (Benicio Del Toro) a taky schopnost vyhmátnout slabé místo svých oponentů. V Benově a Chonově případě je to jejich Ophelia. Jenže když výjimečným hochům sáhnete na jedinou „věc“, která má v jejich životě smysl, můžete počítat s tím, že se dočkáte výjimečné odplaty.(oficiální text distributora)


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]