ProfilyDvojitý zásah

Double Impact, USA 1991
Obraz: 1.85:1 (16:9)
Zvuk: český DD 5.1, anglický DD 5.1
Titulky: české
Čas: 110 minut
Distribuce BD: 13.02.2013 Magic BoxPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Bylo, nebylo. Byl jednou jeden van Damme. Uměl roznožku a karate. A i když ho zezačátku nikdo moc nechtěl, tenhle Belgičan ukázal, že umí „krvavě sportovat“ a taky dělat kickboxera a stal se populárním akčním hrdinou.
 
Jo, dneska se to zdá být až k nevíře, ja málo stačilo k akčnímu štěstí a orgasmu. Ty jsi zlý já být hodný, dám to efektně po tlamě, vošoustám nejhezčí roštěnku v okolí a diváci budou řičet nadšením. A oni řičeli. Jean Claude byl na strmém vzestupu, měl za sebou výtečné Lví srdce a vězeňsky thrillerový Smrtící zatykač a sotva se vyslovilo jeho jméno v souvislosti s novým filmem, bylo okamžitě předem jasné, že to bude stoprocentní hit.
 
 
Což o Dvojitém zásahu platilo dvojnásobně. Proč? Protože dvojitý Van Damme. Van Damme ve dvojroli. A dvojitý Van Damme to mohlo znamenat jen jediné. Dvojitá zábava a tím pádem i dvojitý akční orgasmu. A samozřejmě, dvě roznožky. Ty va Dammovi vždycky šli. Van Damme bez roznožky, to by bylo to samé jako bezpečný sex bez šprcky. 
 
 
No a tak se akční rek devadesátých let rozštěpil na dvojčata. Alexe a Chada, jejichž rodiče nechal v Hongkongu zavraždit tatínkův zparchantělý obchodní partner ve spolupráci s místními mafiány. Tatínek totiž vybudoval místní tunel. Ne takový jako mnozí podnikatelé a politici v Čechách, ale doopravdický, podmořský spojující Hongkong s přístavem Victoria. Což je celkem nepodstatné, důležité je, že po smrti rodičů byla obě dvojčata rozdělena. Jedno vyrostlo v New Yorku pod ochranou perutí Frank, ex osobního strážce rodiny, druhé v Hongkongu na ulici. A když bylo oběma pětadvacet let, přišel čas na to, aby se oba setkali a poznali. A samozřejmě taky nakopali vrahy rodičů do prdelí. No a o tom to všechno je. 
 
 
Sheldon Lettin nebyl nikdy Shakespeare světové kinematografie. Byl to béčkař jako stehno. Scénář k Rambovi 3 hovoří za vše. Co je ale d§ležité, je fakt že napsal Krvavý sport, který vlastně Van Dammeho udělal. A tak se zrodilo kamarádství belgického kopáče a béčkového scenáristy, stvrzené zmíněným Lvím srdcem. No a dvojitý zásah následoval hned po něm. A ten měl těžit svůj úspěch nejen z akce, ale i z Van Dammova herectví. Jo, je to tak. I kdejaká mlátička z devadesátých let chtěla světu dokázat, že je charakterním hercem. U Jean-Clauda se to projevovalo tím, že se jako dvojče Chad choval přiteplale a jako Alex naopak zase dostatečně drsně. Dělat roznožku umí oba.
 
 
Film rovněž těží i s klišé, která se lepí na paty všem dvojčatům. Řeč je tady samozřejmě o záměně. A dojde i na jiná klasická klišé, stejně jako na stupiditu většiny postav, jednajících na pomezí debility. Ale tak to prostě tehdy chodilo a upřímně řečeno, své nostalgické kouzlo to má dodnes. Stejně jako záporák Bolo Young (mj. svině v Krvavém sportu). Který pravidelně hýbal před bojem kozama. Tady je rozhejbe taky. A k tomu dá van Dammovi hrstí po koulích. Prostě paráda. A to nesmí zůstat bez odplaty.
 
 
Alex, Chad a Frank tak vyhlásí válku hongkongské mafii ve teré se kromě kopání taky hodně střílí, neboť pistole mají nekonečné zásobníky. Mlátit Van Damma přes vocas se nevyplácí. To je už snad raději lepší tahat tygra za ocas. A to ani když má člověk po ruce vražednou lesbí královnu v upnutejch nablýskanejch šortkách. Ta prohmátne Alexovu starou, která je zde hlavně proto, aby divákům ukázala kozy. Má je velký. Paráda. Dvojitý zásah má skutečně všechno, co se od akčního béčka očekává. Včetně stupidních dialogů, které podtrhuje český dabing. Van Damma mluví Pomeje.
 
 
Finále je taky klasika. Nechybí v něm pokus o umlácení barelem, opačkový souboj s magorem, který má boty s ostrýna ostruhama, vykulený výraz a hýbající se kozy Bolo Yeounga a samozřejmě roznožka. A taky škrtící stehna vražedné lesby která se navíc pokusí rozmačkat van Dammovi varlata. Kdysi nepochybně akční vrchol a hit, dneska parádní komedie. Ale s tím musí každý, kdo vsune tento BD disk do přehrávače, počítat. Doba, kdy byl van Damme hit je už mnoho let pasé. Zůstala jen stoprocentní nostalgie. A o tu zde jde především. Dvojitý zásah byl jednou z mála vandammovek, která na českém trhu dosud chyběla. Dluh je srovnán. Zbývá se tak jen ptát se, dy vyjde Lví srdce.

FotogalerieArchiv

Nadšený stavitel Paul Wagner buduje v Hongkongu tunel spojující ostrov s pevninou, těsně před dokončením je však zavražděn mafií spolčenou s jeho partnerem Griffithem. Z deště kulek zázrakem uniknou Wagnerovi malí synové Chad a Alex. Jeden je zachráněn domorodou ženou, druhý rodinným přítelem Frankem. O pětadvacet let později se bratři opět setkají, aby pomstili smrt svých rodičů. Nejdříve se však musí dohodnout mezi sebou. Z Alexe udělal život na ulici tvrdého nedůvěřivého cynika, Chad žijící v přepychu Frankova domu, je lehkomyslným, mírně naivním mladíkem. Jenže aby porazili Zhangovu mafii, musí spolupracovat.(oficiální text distributora)


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]