ProfilyMocný vládce Oz

Oz the Great and Powerful, USA 2013
Obraz: 2.35:1 (16:9)
Zvuk: český: DD 5.1, anglický DTS 7.1, Tituly: české
Čas: 125 minut
Distribuce (kino): 07.03.2013 Falcon
Distribuce DVD / BD: 03.07.2013: Disney / Magic BoxPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Sam Raimi se dávno před tím než natočil Spider-Mana udělal ošklivým hororem Evil Dead, kde strom osouložil paní a lidi si tam dělali ošklivé věc. Stejně jako v jeho posledním filmu, stáhni mě do pekla. Bylo tedy načase, aby zase natočil něco hezkého. Dětsky infantilního. Vítejte v pestrobarevné zemi Oz.

 

Raimi si pochopitelně oskarovou klasiku, z konce třicátých let, o Dorotce a jejím putování, kterou evokují parádní černobílé úvodní titulky, vyložil svérázně a po svém. Jarmark z počátku devatenáctého století, seznámení s hochštaplerem a šarlatánem páchajícího pod pseudonymem Čaroděj Oz iluzionistické kejkle, útěk před nasraným pouťovým zápasníkem, průlet balónem okem tornáda a retro styl se konečně začíná měnit v barevnou disneyovskou zábavu pro celou rodinu plnou nádherných obrázků.
 
 
Ano, Země Oz je nádherná. Pokud se díváte na 3D verzi, dokonce hodně nádherná, neboť tento módní formát zde ani trochu nezahálí. Bohužel, o příběhu se to samé říci nedá. Ve skutečnosti od samého počátku osciluje mezi nekonfliktní rodinnou zábavou a dětskou infantilitou. Navíc sama hlavní postava, byť se snaží být zábavně cool, působí spíš jako jelito. Křečovitě vtipkující jelito, které musí porazit jednu zlou a svinsky podrazáckou čarodějnici. Jo, celkem banalita. A taky docela haluz.
 
 
Pohádka připomínající LSD trip (ty barvičky jsou fakt nádherné), lítající mluvící opice a za ní peleton divných obyvatel země Oz. Od porcelánové panenky, až po zpívající trpaslíky. Těm se tady říká Mlaskalové. Hochštapler tak bude muset dokázat, že hrudi podvodníka bije dobré srdce. To aby si američtí caparti (potažmo i ti z jiných zemí) uvědomili nějaké ty morální hodnoty. A halucinogenní procházka pokračuje. Twist je více méně ošlehnutý z původní předlohy a akce celkem minimální. Všechno to spíš připomíná jeden milý výlet za hranice všedních dní. Ten příměr k LSD fakt není od věci.
 
 
Tři čarodějky hýbající dějem jsou sexy. Bohužel, kozy neukážou (asi proto, že zozo není fil o zemi KOZ, ale jen OZ bez K), ale alespoň se starají, aby se aspoň něco dělo. Jedna z nich dokonce i zezelená. A lítá na koštěti, byť se nejmenuje Saxana. Další má zase ráda bílou. Je to blondýna, ale není blbá. Je jen hodná. A Oz je sice podvodník, ale taky člověk z počátku devatenáctého století, tedy doby kdy žil Edison. Jasně. Magie versus pokrok. Osouloží Oz blondýnu? A víte, že v zemi Oz jsou i maková pole? Když do nich prý vlezete, usnete. Už je to tady. Drogy! Co bral Raimi, když tohle točil?
 
 
Mocného vládce ze země Oz nejde ani označit jako remake, ani jako pokračování. Je to jen zcela odlišná verze nejednou zrecyklovaného pohádkového tématu o jednom fantaskním světě.  Ostatně Disney si už s tímto nápadem hrál od druhé poloviny padesátých let, který se měl v podobě rozjuchaného muzikálu původně jmenovat Duhová cesta do země Oz. No nedošlo  tomu a asi je to i dobře. Mohla tak vzniknout současná moderní adaptace, která se sice prostá veselých písniček (pravda absence klasické pecky Over the Rainbow, trochu zamrzí), ale zato je plná dech beroucích obrázků a opravu slušných 3D efektů. To že chybí charisma hlavního hrdiny a hlavně nějaký příběh, jež by vás chytil za koule a nepustil, je věc druhá.
 
 
Mocný vládce Oz se tak stal neškodnou pohádkou pro děti, v případě 3D verze, prima místem pro rodinný výlet. A někdy i takových je třeba. Nástupcem klasiky z třicátých let se, i přes vymazlené vydání na BD, určitě nestane. I když, i přes všechny výhrady, určité kouzlo tento výlet přeci jenom má. Už jenom „přílet“ šejdíře do země OZ je v plném rozlišení a 3D něco grandiózního.
 
 
Nejluxusnější edice Vládce Oz obsahuje dva modré disky. Jeden s klasickou, druhý s 3D verzí. Film ve 2D je pak na placce doplněn do českého jazyka lokalizovanými bonusy. Divák se tak může informovat o vztahu Disney – Oz, o tom jak ožila porcelánová panenka, nebo o natáčení. Vtipný je název bonusu „Přežblepty“. Technické stránce disku se nedá vytknout zhola nic. Od krásného obrazu, přes vybroušený zvuk. Disney zkrátka BD disky umí. A tento film jako by byl pro formát BD natočen.

FotogalerieArchiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]