ProfilyHitchcock

Hitchcock, USA 2012
Obraz: 2.35:1 (16:9)
Zvuk: anglický DTS 7.1, český DD 5.1
Titulky: české
Čas: 99 minut
Distribuce kino: 07.02.2013 Bontonfilm
Distribuce DVD / BD 12.06.2013 Bontonfilm / 20th Century FoxPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

Navzdory svému názvu, tento film není životopisnou story o režisérovi přezdívanému „král hororů“ Výstižnějším názvem by bylo „Vše co jste kdy chtěli vědět o Psychu“ a báli jste se zeptat.
 
Film Hitchcock totiž vypráví o Psychu. Ano, tomu Psychu, který Hitchovi přineslo onu přezdívku, tomu Psychu při němž diváci omdlévali v kinech a samozřejmě taky tomu Psychu, jež se v rámci světové kinematografie stalo kultovním filmem.
 
 
A tak tady máme Alfréda Hitchcocka, který je nejen tlustý, ale i starý a tak po průseru jménem Vertigo, touží natočit svůj majstrštyk. Kniha Casino Royale od nějakého „neznámého“ pisálka Iana Fleminga se mu nezdála dost dobrá, neboť už natočil Na sever severozápadní linkou a tak skoupil všechny výtisky románu Psycho od Roberta Blocha, aby nikdo neznal dopředu konec filmu, který se rozhodl, všem překážkám navzdory, realizovat. A že jich nebylo málo.
 
 
Studia dávalo od tématu inspirovaném zvrhlým sériovým vrahem Edem Gainem, ruce stranou, vlastní financování nejistého filmu s sebou nese velká rizika a scenárista je každodenním návštěvníkem psychiatra. A to je jen začátek. Retro sonda do událostí kolem vzniku jednoho filmu je zajímavá hlavně díky faktu, že Psycho je dodnes majstrštykem, stejně jako klasikou. Divák je tak ochuzen o okamžik napětí a může tak pouze vstřebávat atmosféru doby, kdy cenzoři na základě dogmatických hovadin (proč v americkém filmu ukazovat záchod) rozhodovali jestli film bude mít vůbec šanci a spolu s tím doplňovat nejednu více, či méně známou informaci ze zákulisí natáčení Hitchova nejznámějšímu bijáku.
 
 
Druhé housle zde hraje pohled do Hitchcockova soukromí, kdy žárlí na manželku, které se začaly zapalovat lejtka a taky díky financování filmu musí šetřit, což se projevuje i tím, že si letecky nemůže nechat posílat husí paštiku z Francie. Navíc se mu pořád zdá o Edovi Gainovi (hodně zbytečná dějová linie) a taky ho štve, že studia mluví o jeho budoucím opusu magnum jako o sračce s buzerantem, co vraždí v dámských šatech. 
 
 
Hodně zábavné jsou momenty z „placu“ kdy nový film parafrázuje „natáčené“ scény z Psycha. Je to, jako kdyby tímto nákladným způsobem ožil nějaký velkolepý bonusový Making Of. No on to vlastně ve své podstatě „Making Of“ tedy film o filmu je. Doplněný o nějaké ty osobní blbiny, které zde stejně nehrají moc velkou roli a v jistém ohledu i tempo filmu poněkud brzdí. Tvůrci filmu si navíc zcela jistě mnohé přibarvili, občas ve snaze zaujmout diváka přitlačili na pilu, ale je jim to houby platné. Z této látky se napínavý trhák nedá udělat. Maximálně jen nenáročnou příjemnou podívanou. A to tento film určitě je. Pokud měl větší ambice, pak zklamal.
 
 
Ono totiž bez nějakého dramatického vývoje se při přežvykování mnohy hodně známých skutečností dostaví stereotyp a efekt filmů podle skutečné události, které nemají moc čím překvapit. A tak nám to po obstojném rozjezdu začne umírat dokonaleji, než cestující, jež se zastavili v Batesově motelu. Jedinou motivací proč film dokoukat je už jen chuť vidět, jak si Hitch užívá svůj triumf. A to zrovna není moc. Díky tomu je film Hitchcock jen pouhým průměrem na který se jednou podíváte a podobnou potřebu již nebudete nikdy jindy cítit. Narozdíl od filmu o jehož natáčení tento film pojednává. 

FotogalerieArchiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]