ProfilyMama

Mama, ŠPA / KAN 2013
Obraz: 1.85:1
Zvuk: anglický DTS, český DTS
Titulky: české
Čas: 100 minut
Distribuce kino: 21.03.2013 CinemArt
Distribuce DVD / BD: 24.07.2013 BontonPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

„Mamince není dobře!“ Taťulda neunesl krach své firmy, postřílel společníky i maminku a své dvě malé dcerky vzal na dlouhý výlet do zasněženého lesa, ze kterého se nikdy nevrátil. 
 
O pět let později, taťuldův brácha, strejda Lucas stále  nepolevuje v hledání svého bratra. Najatí stopaři však spíše náhodou objeví v lese opuštěnou chatu a v ní dvě stvoření, jež kdysi byli Lucasovými neteřemi. Dnes se spíš podobají divokým vyplašeným zvířátkům, která se budou muset začlenit zpátky do civilizace. A to je teprve začátek. Velice působivý začátek. Společně s holčičkami se do civilizace, konkrétně do Lucasova domu, který si je okamžitě vzal do péče, dostalo i něco jiného. Něco, co se stará o husí kůži. Něco, co děvčátka nazývají: „Mama!“
 
 
Andres Muschietti dostal šanci přetavit svůj atmosférický, leč amatérský kraťas do celovečerní podoby. A opravdu se snažil. A tak se s titulkem „Guilermo Del Toro presents“ objevila Mama, v jejímž úvodu Muschietti napral do svých diváků hned koňskou dávku emocí. Pohled na otce, který se chystá zavraždit své dcerky, spolehlivě funguje. A stejně tak funguje i pozvolné budování atmosféry, kdy se v domě začnou dít hodně divné věci, jež s každou přibývající minutou nabývají na zlověstnosti. Žádné laciné nenápadité bu bu bu se nekoná.
 
 
Společně s tím funguje i citový vztah Lucasovi přítelkyně Annabel, která se postupně získává v srdíčkách obou děvčátek, jejichž pětileté přežití v divočině je stále záhadou, stále větší místo. Což se pohopitelně někomu (nebo spíše lépe řečeno „něčemu“ ani trochu nelíbí.  A tak atmosféra stále houstne, psychiatr, který má holčičky na starost sleduje nějaký svůj podivný plán spojený s historií bývalého blázince stojícího nedaleko místa, kde byly děvčata nalezeny a navíc je zde ještě nesympatická teta (z matčiny strany), která je pro opatrovnictví obou nalezenců schopná bojovat jakýmikoliv, i nefér, prostředky. 
 
 
Ano, je tu něco zbytečně navíc, třeba Lucasův zemřelý brácha ukazující směr, ale to je jen drobná vada na kráse. Nějak se ty tři minuty o bubákovi terý honí děti nahoru po schodech, nafouknout musely.  Horší je už dramaticky digitální finále, ale dřív než vás stačí znechutit, dostanete další přesdržkovku spojenou s další dávkou emocí a poměrně neotřelým koncem. Mama prostě v mnohém ohledu funguje na výbornou. Minimálně bez českého dabingu, který úsečné, hodně děsivé „mama“, změnil na české obligátní „máma“. Je až k nevíře, co zmůže jedna blbá čárka.
 
 
Stejně tak je k nevíře jak jde s použitím minima postav a prostředků, na základě celkem jednoduché dějové kostry vytvořit slušný mix mrazení a emocí. Rychlokurs mateřství pro Annabel se střídá s klasickými hororovými momenty reprezentované hlavně Mamou, jejíž vlastní tragický příběh postupně vyplouvá na povrch, dojde i na nějakou tu mrtvolu a pochopitelně na nejednu lekačku.   A bohužel i na pár nelogičností, jako když se Lucas probudivší se z kómatu vydal z nemocnice místo za rodinou někam do lesů pátrat po reálném vysvětlení své kómatické vize. 
 
 
Muschietti samozřejmě neopomněl do děje zakomponobvat i svůj kraťas. V bonusech se pak dozvíte, že to byla jedna z Del Torových podmínem, než mu kývl na produkci. Ovšem, upřímně řečeno, čím více se digitální Mama (podobná japonskému vlasatému bubákovi) na obrazovce objevuje, tím více film ztrácí na své působivosti. Ono tajemno a strach z neznáma plného náznaků, vždycky fungovalo lépe. Bonusové kecy ve filmu o filmu, o přesném dávkování hrůzy a zjevu přízraku jsou dostatečně od věci. Od věci však nejsou bonusové vystřižené scény. Minimálně jedna mohla být ve filmu rozhodně zachována. Ta, v níž doktor odhaluje svůj skutečný zájem na celém případu „zdivočelých dětí“.
 
 
Myslím, že už toho bylo řečeno dost. Mama je velice slušný horor se solidní atmoškou, kterou przní triky, jak tomu je a byl v mnoha jiných případech. Ovšem i přes tuto (a další zmíněné) vady na kráse máte solidní šanci, že se chvílemi budete bát. A to se samozřejmě v hororovém žánru počítá. I přes přehulené finále a několik nedotažeností.

Fotogalerie


Video


Archiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]