ProfilyTrans

Trance, VB 2013
Obraz: 2.35:1 (16:9)
Zvuk: český DTS 5.1, anglický DTS HD 7.1
Titulky: české
Čas: 102 minut
Distribuce kino: 13.6.2013 Cineart
Distribuce DVD: 16.10.2013 Bontonfilm / 20th Fox EntertainmentPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 
Velká umělecká loupež se nezdařila podle všech očekávání. Lupiči si místo Goyova obrazu za necelých třicet mega, odnesli jen prázdný rám a zaměstnanec aukční síně Simon, který v tom asi jel s nimi si po ráně brokovnicí do hlavy, vysloužil otok mozku a výpadky paměti.
Výchozí situace nového filmu Dannyho Boyla, je tak prostá. Někde se fláká dtahocená umělecká věc, která by šla dobře zpeněžit, ovšem to podstatné „kde“ je pohřbeno v temnotě narušené mysly. To není případ pro doktora Choholouška, který by rád hodil Jáchyma do stroje, tady může pomoci jen sexy psychiatrička a hypnotizérka Rosario Dawson z města hříchu Sin City.  Gauner Frank chce totiž svůj ukradený obraz. A trhání nehtů Simonovi v rozvzpomenutí se, moc nepomáhá.
 
Danny Boyle se rozhodl zahrát s diváky hru. Celkem ujetou, psychadelickou hru v níž se postupně nejen odhaluje pozadí loupeže v aukční síní, ale i jednotlivé temné stránky všech hlavních protagonistů jejichž počet se ustálil na čísle šest. Tři gauneři, jejich drsný kápo Frank, Simon bez paměti a hypnotizérka, která se dala s touto ujetou partičkou dohromady. Lidské podvědomí je svině, obrazy místy nedávají smysl, aby se vzápětí vrátily zpět k tématu a podle předpokladu následují další dějové veletoče, které příběh posouvají dál, a současně, v zájmu tajemnosti, v něm dělají větší bordel. Simon má v palici pohřbených pěkných pár překvapení.
 
„Poslední dobou jsem nějakej zmatenej,“ tvrdí Simon zhruba v polovině filmu a zmatený je i divák. Hlavně ten, který nesledoval film pozorně. Brzy dojde na šoustání, mluvící rozmašírovanou hlavu a čerstvě vyholenou frndu. Je to vážně úlet od reality. Nemluvě o faktu, že divák v podstatě nemůže tušit co je realita a co nikoliv. Pointu si však, i přes ten veškerý psycho bordel není zase tak těžké domyslet. Následuje spousta proměnných a ustřelený pták. Promakaná loupež obrazu se definitivně změnila v opravdu solidní psycho.
 
Finále filmu pak již scénáristické veletoče střídá v rychlém tempu. Pointa přebíjí pointu, oslí můstky začínají smrdět překombinovaností a byť to vše celé nakonec dává smysl, člověk si pomyslí, že na pořekadlu „v jednoduchosti je krása“, něco je. Hlavní pointa, odhadnutelná zhruba od poloviny filmu je neměnná, jde jen o to, proč, kdy a jak. Zkrátka a dobře překombinované puzzle, které nakonec svůj účel splní. Pochopitelně, když se příliš nenimráte v logice. Člověk by nevěřil kolik toho někdo z rozmašírovanou kebulí, dokáže zvládnout.
 
Ale již se nenimrejme v hypnotických a posthypnotických hrátkách. Jeden by pak mohl v rámci své recenzentské selfonanie problejt nějakou důležitou indicii. Jako že třeba  Goya taky rád maloval vyholené frndy. Raději si povězme, že i přes předchozí výtky je Trans poměrně svižný film, který příliš nenudí. Boyle se nemá za co stydět. I když druhou pravdou je, že se v jeho filmografii najdou i daleko výživnější, stejně jako chytřejší kousky. Je na čase lusknout prsty. Trans, z kterého jsme příliš v transu nebyl, je u konce.

Fotogalerie


Video


Archiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]