ProfilyCroodsovi

The Croods, USA 2013
Obraz 2.35:1 (16:9).
Zvuk: anglický DTS HD 7.1, český DD 5.1
Titulky: české
Čas: 99 minut
Distribuce kino: 21.3.2013 CinemArt
Distribuce DVD / BD: 2.10.2013 BontonfilmPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 
Croodsovi jsou takovou normální rodinkou. Jen žijící v době kamenné, kdy člověka může jen tak, z ničeho nic třeba zašlápnout mamut. Nebo sežrat zubatá očičí potvora.
 
Není proto divu, že Grug, hlava rodiny dbá na bezpečí a svou rodinku pravidelně zavírá v jeskyni. Jenže znáte to. Evoluci člověk nezastaví. Stejně jako pubertální dceru, kterou láká poznávat nepoznané. A stejně jako konec světa, tak jak ho Croodsovi doposud, omezeným výhledem z jejich malé jeskyně znali.
 
Zapomeňte na jinou, mega známou pravěkou rodinku, která má na štítku u zvonku své díry ve skála vytesáno Flinstoneovi, tohle je trochu jiná liga. Animace je dostatečně, jak se na výtvor studia Dreamworks patří, na výši, módní 3D efekt se blýskne nejednou vymazlenou scénou a ani příběh nepatří mezi ty extrémně naivní, či blbé. Spíš naopak. Croodsovi jsou donuceni vydat se do širého světa plného nebezpečí hledat si novou jeskyni, průvodce jim dělá o chlup z rostlého mamuta inteligentnější chlapec Boy, který se shlédne v macatých stehnech zadku a dalších přednostech dcerky Išky a svět kolem nich (mimochodem graficky nádherně vyvedený) hrozí zkázou. 
 
Jasně nějaké drama střižené třeba slavným Bojem o oheň, nemůžete čekat. Tohle je rodinný animák a skutečně hodně zábavný animák plný šílených nápadů, stejně jako svérázných charakterů hlavních postav. Croodsovi jsou skutečně rodinkou k pohledání včetně divokého bojového mimina, nebo drsné babičky, která se v případě nouze neváhá zakousnout do buclatého vnukova lýtka. A co si budeme povídat, ani sympaťak Boy není zrovna typ neohroženého Rahana. Nicméně tvoří skvělou mladou protiváhu ke zpátečnickému, nicméně však silnému a dobrosrdečnému papá Croodsovi. No odhadnout, jak tento „duel“ dopadne, k tomu vážně není třeba příliš geniality. Pestrobarevná kočka šavlozubá, která si s rodinkou ráda hraje na honěnou, to může dosvědčit.
 
Ovšem i přes nezbytnou míru klišé Croodsovi dokážou nejednou překvapit. A hlavně, co je nejdůležitější, baví. Neskutečně baví. Kadence gagů a vtípků je více než kulometná (arnold s těžkým kulasem a v nejlepších letech by nestíhal), postavy s každou přibývající minutou sympatičtější a hluché místečko, aby zde člověk pohledal. Stejně jako scénu, která by diváka nefascinovala svou promakaností. Pravěk nikdy nebyl barevnější a rozmanitější. V tomto ohledu, obvykle prolhaný reklamní canc na obalu BD disku, tento ve znění „Animovaná verze Avatara“ má něco do sebe. Je to prostě pastva pro oči. Bezkonkurenční. Tak jako kdysi byla podobně tématicky spřízněná Doba ledová a před ní třeba takový Dinosaurus, hity, Croodsovi je hravě přebijí. Tahle „Cesta do pravěku“ byť bez Karla Zemana stojí za to. „Jaba daba důůů...“ aha to je z jiného animáku. 
 
S přírodní katastrofou za prdelí oblečenou ve spodkách z mamutí kůže tak pravěká rodinka prchá k emotivnímu finále, které (i přes fakt, že zde v podstatě není žádné vyložené zlo) má výtečnou gradaci, napětí i hloubku. A samozřejmě i svou porci kýčovitosti. Ale koho to štve. Osobně jsem v tomto světě i s jeho báječnými obyvateli, prapodivnými barevnými zvířaty (která s těmi reálnými pravěkými nemají nic moc společného), chtěl zůstat ještě aspoň chvilku. Za mě prostě nejlepší animák poslední doby. A po všech stránkách.

Fotogalerie


Video


Archiv


Tvůrci


Další recenze


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]