ProfilyMiroslav Donutil (7.2.1951)

 

 
Český herec a člen činohry Národního divadla v Praze Miroslav Donutil se narodil v Třebíči a vyrůstal ve Znojmě. Rodiče se zabývali ochotnickým divadlem, dědeček byl skvělým vypravěčem. 
 
Většinu svého dětství ale nakonec prožil v Brně. Původně uvažoval o kariéře novináře a lesního inženýra, nicméně nakonec se v něm zúročily rodinné geny a skončil na brněnské JAMU. Během studií hostoval na scéně brněnského divadla Husa na provázku a po absolutoriu (1973) sem nastoupil do svého prvního angažmá. Vydržel tu plných sedmnáct let a ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí, např. Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu, Kašpárka v Donu Šajnovi, Richarda III. a další postavy v Shakespearománii, starého Karamazova v Bratrech Karamazových, Ríšu v Pohádce máje. 
 
Film a televize jeho talent stále přehlížely. Zazářil sice v titulní roli filmovém přepisu Balady pro banditu, nicméně jednalo se o pouhou výjimku a Donutil byl tak odkázán spíše na menší, či epizodní role. Mihnul se třeba v dnes již kultovních Postřižinách, ale díky faktu že se všichni raději dívaly na ňadra či vyšpulený zadek Vašáryové, si jeho tváře nikdo nevšimnul.
 
Zásadní zlom v jeho kariéře nastal v roce 1990, kdy se stal členem činohry pražského Národního divadla. Hned se stal jednou z největších hvězd. Díky tomu začal získávat role v televizi i ve filmu. Nezapomenutelné jsou postavy v komediích Tankový prapor, Černí baroni (kde zaznamenal opravdu velký průlom), Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Hotýlek v srdci Evropy, Pasti, pasti, pastičky nebo Hřebejkovi Pelíšky. „Maršal Malinovskyj!“ 
 
Stejně suverénně si ovšem počíná i ve vážných (Pevnost, Lea, Želary) a tragikomicky laděných rolích (Fany, Nuda v Brně).  Za svůj výkon ve filmu Pasti, pasti, pastičky získal Českého lva a za roli Miroslava Norbachera ve filmu Nuda v Brně byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Za reklamu na Proenzi zase dostal hodně peněz. 
 
V poslední době patří mezi Donutilovi výraznější snímky Renčův film Román pro ženy, kde ztvárnil postavu dobráckého souseda Žemly, stejně jako Román pro muže (2010). Bývalý Nikola Šuhaj loupežník se rovněž, jako jeho další herečtí kolegové, věnuje dabingu.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]