Profily



Jiřina Jirásková (17.2.1931 - 7.1.2013)


 
Populární česká herečka polistopadová nositelka státního vyznamenání, medaile „Za zásluhy, se narodila se 17. února 1931 v Praze do rodiny poštovního úředníka a divadelního ochotníka.
 
Původně sice studovala církevní gymnázium, ale později, díky vlivu svého otce, nadšeného ochotníka, a na radu matky představené, která rozpoznala její talent, přešla na pražskou konzervatoř, z které pak v druhém ročníku přestoupila na DAMU (Divadelní Akademie Musických Umění). 
 
Život Jiřiny Jiráskové byl a je spjat především s divadlem, kde v jejím divadelním soupisu nalezneme ženské portréty moderní a historické z bohatých i chudých sociálních poměrů. Největší devízou hereckého projevu byl její hluboký a notoricky známý ironicko – hořko – chladný hlas, bohatá mimika a hra velkých očí.
 
Od roku 1951 se stala členkou pražského Divadla na Vinohradech, kde dokonce od 30. května 1990 do 30. června 2000 zastávala funkci ředitelky. Ještě během studií na DAMU hostovala na scéně pražského Národního divadla („Jabloňové sady“) a v 60. letech v Činoherním klubu.
 
Na filmovém plátně poprvé debutovala jako krejčová Tonička Rousová ve středometrážním hraném filmu Krejčovská povídka v roce 1953. První velkou roli dostala v roce 1960 ve špionážním dramatu Smyk, který natočil režisér Zbyněk Brynych. Potom hrála ve filmech Každá koruna dobrá a Pohled do očí. V 60. letech objevil její komediální talent režisér Zdeněk Podskalský, který se i přes fakt že byl ženatý, stal jejím dlouhodobým životním partnerem. Před tímto vztahem byla ještě Jiřina Jirásková tři roky vdaná za herce Jiřího Pleskota.
 
V 70. letech z politických důvodů nesměla hrát na jevišti ani před kamerou, jako trest za rok 1968, kdy demonstrativně vystoupila z KSČ a nebála se veřejně propagovat své zásadové postoje. "Myslím, že jsem za to všechno zaplatila velmi slušně," shrnula herečka, tuto smutnou etapu jejího života, kdy i v divadle směla pouze „přihrávat“ ostatním hereckým kolegům. 
 
První rolí v celovečerním filmu, byla po téměř devítileté pauze, až žena polykače nožů ve snímku o Juliu Fučíkovi Julek (1979). O čtyři roky později pak zazářila v Kachyňově filmu Sestřičky, díky čemuž se razantně vrátila na vrchol popularity. V televizi a ve filmu vytvořila více než 140 rolí.  
 
Jiřina Jirásková se rovněž věnovala umělecké recitaci (Viola), angažovala se též ve zdravotnické sféře, byla vyslankyní dobré vůle při Českém výboru UNICEF a roku 1999 se pokoušela neúspěšně kandidovat za ODS do Senátu. 
 
Její herecké umění bylo oceněno v roce 1998 cenou Thálie, prezident republiky ji vyznamenal medailí Za zásluhy (2006) a v roce 2009 byla uvedena do Dvorany slávy TýTý.
 
Zemřela po dlouhé nemoci ve věku 81 let ve svém bytě v Praze na Vinohradech. Pohřbena byla 19. ledna 2013 v jihočeských Malenicích.
 
více filmů >>
FB



Spolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.





Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]