ProfilyElizabeth Taylor (27.2.1932 - 23.3.2011)

 

 
Herecká kariéra jí byla předurčena již od útlého dětství.  Elizabeth Rosemond Taylor se poprvé před kamerou objevila ve svých devíti letech a když jí bylo jedenáct, uzavřela svoji první smlouvu se společnosti Metro-Goldwyn-Mayer, kde se stala dětskou filmovou hvězdou 40. let 20. století.
 
Šikovná holčička, která se narodila v předválečném Londýně, kde její rodiče před válkou pobývali tak žila od malička ve světle médií, což se stalo otravným hlavně v pubertě, kdy každé její randění neuniklo pozornosti všudypřítomného bulváru. A že měl bulvár o čem psát. Liz totiž nebyla ani trochu upejpavá a chlapy (stejně jako jedna z jejích nejznámělších rolí Kleopatra) prostě měla ráda. O čemž osstatně svědčí jejích osm manželství, z toho dvě ze stejným chlapem – Richardem Burtonem, který si s ní střhl mileneckou roli ve slavné, již zmiňované, megalomanské Kleopatře.
 
Ale nepředbíhejme. V tuto chvíli Elizapeth dospívá, média spekulují o jejích prvních zásnubách s mnoha stejně slavnými a známími lidmi, což Taylorová komentuje slovy: „Kdybych byla taková, jak mě vylíčili, nenáviděla bych se.“
 
Inu, každá správná herečka má sklony k melodramatismu. Nicméně jejím prvním snoubencem se stal v roce 1949 William Pawley jr. Tato romantika vydržela necelé čtyři měsíce a bulvár mohl spekulovat dále. Alespoň do května 1950, kdy se konala velkolepá svatba, při níž se ostře sledovaná herečka stala chotí o 5 let staršího Nicka Hiltona, dědice hotelových sítí. 
 
„Jiní mladí lidé se klidně můžou hádat. Jenže než my se stačíme políbit a usmířit, už jsou toho plné noviny.“ Inu, život celebrity není jednoduchý. Manželství stejně vydrželo jen sedm měsíců a Elizabeth se již připravovala na novou roli. Nejen tu filmovou, ale i tu v postavě novomanželky. Zahrála si ve velkofilmu Quo Vadis a vzala si skoro o dvacet let staršího anglického herce Michaela Wildinga, kterému porodila dva potomky. Oba císařským řezem, aby si nezničila postavu. Svatbu, která se odehrála v roce 1952 oslavila rolí ve filmu Ivanhoe. 
 
V roce 1956 si zahrála i po boku tehdejšího teen idolu Jamese Deana a samozřejmě, že se o jejich spolupráci „šuškalo“ mnohé. Ovšem Dean se možné „manželské role“ v Lizině životě nedožil, stejně jako se nedožil ani premiéry jejich společného filmu Obr.
 
Role anglické ženušky Liz vydržela až do roku 1957. Pak z ní rychlým rozvodem udělala minulost a ještě rychlejší novou svatbou se stala ženou Mikea Todda. S tím se nerozvedla. Ten o rok později zahynul při dopravním neštěstí a bulvár měl opět o palcové titulky postaráno. Jeden z nich zněl: Liz Taylorová hrozí sebevraždou. Nemohu bez Mikea žít! Ano, Liz byla velká herečka a v té době se již připravovala na roli ve filmu Kočka na rozpálené střeše, která Liz přinesla nominaci na Oscara. Toho nedostala.
 
Zato „dostala“ svého svědka ze svatby a Mikeůva přítele Eddieho Fishera. Před oltář. Ten se stal Elizabethiným čtvrtým manželem 12. května 1959 a Liz kvůli němu konvertovala k židovské víře. 
 
Její žízeň po Oscarovi - nejprestižnějším ocenění byla nakonec rovněž uhašena. A to v roce 1960 rolí Glorie Wandrous vefilmu  Telefon Butterfield 8, kde bezchybně ztvárnila prostitutku, která se zaplete s ženatým mužem. Jinými slovy, liz se v té roli cítila, jako by se pro ní narodila. A se ženatými muži měla už pěkně natrénováno.
 
A už se konečně dostáváme k Richardovi Burtonovi. Společně si zahráli v dnes již legendární Kleopatře a nerozdávali si to jen tak v rámci svých rolí, ale i pěkně naostro. Byla z toho láska jako trám, oba se rozvedli, aby se mohli spolu oženit. Stalo se tak v březnu 1964. Z rozvodu s Fisherem se pak stala médii často komentovaná aféra. Z manželství z Burtonem zase plodná spolupráce i na filmařském poli. Natočili spolu společně 11 filmů.
 
Herecké duo Liz a Richard sice nebylo nejstabilnější, ale vydrželo až do roku 1974, což byl Elizabetin rekord. V deseti letech tohoto manželství už jako uznávaná slavná herečka pouze pracovala na své image legendy. Role křiklounské, neudržované ženy z filmu Kdo se bojí Wirginie Wolfové, je dodnes jejím nejlepším hereckým výkonem a zaslouženě za ní obdržela svého druhého Oscara.
 
A tady nastává v příběhu Liz, který by se mohl klidně jmenovat „Osm svateb stačí, rahoušku“, zásadní zvrat.
 
 
V červnu 1974 se Liz s Richardem rozvání a v říjnu 1975 si ho znovu bere. Prý proto, že Richard na tom nebyl zdravotně nejlépe a taky proto, že ani jeden z nich nechtěl být sám. Nebo snad proto, že se Liz stala na svatbách závislá? Ať tak, či onak, za pár měsíců je konec a další rozvod. Tentokrát již definitivní, Richar se znovu žení a Elizabethiným dalším manželem se stal v prosinci 1976 budoucí senátor John Warner. Zúčastnila se jeho volební kampaně. V listopadu 1982 se ale rozvedli.
 
Další osudy stárnoucí Liz pak byly spojeny hlavně s její kampaní proti AIDS, nebo jejími aktivitami v oblasti parfémů. Její výstupy před kamerou již nebyly nijak zvláště komentovány. Stejně se jednalo vesměs o TV filmy a seriály. 
 
Elyzabeth Taylorová pak zemřela 23.3.2011 
 
 
 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]