ProfilyDaniel Craig (2.3.1968)

 

 
Muž s vizáží agenta komunistické tajné služby ve službách Jejího Veličenstva
 
Patřil k hercům, u kterých jste si říkali: „Toho jsem už určitě v něčem viděl, ale teď si nevzpomenu.“ Hráč na druhé housle, nosič vody, solidní nahravač hlavním rolím. Takový byl herecký osud Daniela Craiga do okamžiku, než mu zavolala bondovská producentka Barbara Brocolli a prozradila, že navzdory odhadům sázkových kanceláří a přáním fanoušků právě jeho vybrali pro roli agenta 007.
 
Neznámý modrooký a blonďatý herec, kterému navíc chybí pár centimetrů do ideální bondovské míry, se stal okamžitě lovnou zvěří a hercem na odstřel. „Samozřejmě mě to nenechalo chladným. Byl jsem naštvanej, protože mě odepsali, ještě než jsem mohl vůbec něco ukázat. Na druhou stranu mi to i pomohlo. Rozhodl jsem se, že budu hrát na 110 procent. Ve finále z toho pak možná bylo i 115,“ říká Craig.
 
Narodil se v britském městečku Chester studentce umění. Múzy ho líbaly i prostřednictvím nevlastního otce, Maxe Blonda, poměrně úspěšného malíře. „Odjakživa jsem chtěl být hercem. Měl jsem dost arogance na to, abych věřil, že jsem pro to povolání předurčený,“ říká Craig. Za svým si šel poměrně urputně a svědomitě, absolvoval průpravu v londýnském National Youth Theatre a pak absolvoval i slavnou Guildhall School of Music and Drama. 
 
S touhle průpravou na něj hned na začátku čekala poměrně zajímavá role. V dramatu Síla muže si zahrál rasistického vojáka, který soustavně ponižuje mladého bílého boxera trénovaného černochem (hraným Morganem Freemanem). Herecké ostruhy si vydobyl jednou z hlavních rolí v devítidílném seriálu BBC Our Friends In The North, kde si zahrál smůlou pronásledovaného muzikanta, který se během třiceti let promění z nadějného umělce v rezignovaného bezdomovce. 
 
Intenzitu vlastního talentu zkoušel i dál, hrál heterosexuálního i homosexuálního milence, policajta vyšetřujícího vraždu i nájemného vraha, který měl připravit o život budoucí královnu Alžbětu v podání Cate Blanchett. 
 
Zajímavý nahrávač záhy získal první skutečně hlavní roli – v dramatu Příkop si vychutnával pocity britského vojáka na západní frontě během první světové války. Zatímco v něm kromě schopnosti snášet nepohodlí moc předvést nemohl, velkou výzvou naopak byla vděčná role psychicky nemocného muže, který slyší hlasy, když neužívá léky, a když je užívá, nemůže si užívat se svou láskou v komediálním dramatu Hlasy v hlavě. Daniel za tuto roli získal významnou hereckou cenu a spolu s ní i lístek do Hollywoodu. Než se stačil pořádně rozkoukat, kývnul na nabídku vedlejší role v rozvláčném melodramatu s Kim Basinger Snila jsem o Africe. 
 
Druhý krok byl o něco lepší, role bývalého pracovního i postelového partnera Lary Croft v akčňáku Lara Croft – Tomb Raider ho „představila“ mainstreamovému publiku. 
 
Úplně nejlepší byl ovšem až třetí krok, který absolvoval pod dohledem krajana Sama Mendese v jeho gangsterce Road To Perdition, kde si po boku Toma Hankse a Paula Newmana zahrál vzteklého mafiánského synka žárlícího na přízeň, kterou jeho otec věnuje svému nejlepšímu zabijákovi. Aby neztratil vztah s domovem, vrátil se na skok domů a zahrál si po boku Gwyneth Paltrow v dramatu Sylvia životního partnera slavné feministky a hlavně vzal hlavní roli v temně komediální gangsterce Matthewa Vaughna (producent Podfu©ku) 
 
Po krk v extázi. Craig se stal cool distributorem drog, který chce konečně pověsit tuhle pochybnou kariéru na hřebík, jenže je nucen najít pohřešovanou dceru nejlepšího kámoše mocného mafiána. Jak už to tak v tomhle typu filmů bývá, o ztracenou holku v něm šlo až v posledním případě. Právě tahle postava měla být jedním z hlavních důvodů, proč se Craig nakonec stal Bondem. Mezitím si ještě stihl vyšperkovat profil rolí ve Spielbergově dramatu Mnichov. 
 
A pak už přišel velký třesk a s ním Casino Royale. Hluboká nenávist kritiků i fanoušků byla okamžitě vystřídána bezbřehým nadšením, které dokonce spojovalo Daniela Craiga s titulem „Nejlepší Bond v historii“. Horečku předcházející druhé Craigově bondovce, Quantum of Solace, proto kromě těšení se už žádné zjitřené emoce neprovázely. Daniel by ovšem v klidu zůstávat neměl, jelikož osudy jeho předchůdců, kterým se v „mimobondovské“ kariéře příliš nedařilo, varují snad dostatečně. Zlatý kompas, Invaze a Odpor – to jsou tři filmy, které mají společné to, že v nich hrál Bondem proslavený Daniel Craig a že se jim vůbec nedařilo. Snad je nebude následovat. O zdravé sebereflexi mimochodem svědčí i hlavní role v dramatu Flashbacks of a Fool, kde hraje bývalou hvězdu filmového plátna, která si uvědomuje, že její kariéra skončila.
 
Text: Pavel Novák
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]