ProfilyThora Birch (11.3. 1982)

 

 
Pokud máte za rodiče herce, dovedu si představit, že už od dětství budete chtít sledovat filmy, ve kterých maminka s tatínkem hráli.
 
U Thory Birch to pravděpodobně bylo vyloučeno, neboť rodiče za sebou mají kariéru pornoherců a ti ze začátku svou dceru dokonce odrazovali od hereckého průmyslu jako takového. Alespoň, že jejím pojmenováním projevili poetickou duši, stejně jako lásku k severské mytologii. Bůh Thor sesílal na zemi blesk a právě tak se jmenuje Thořin mladší bratr (angl. „Bolt“).  Byli to lidé, kteří Thoru jako malou v dětství hlídali, kdo doporučil její talent rozvíjet, když viděli, jak malá holčička napodobuje dění v televizi.
 
Velmi brzy začala hrát v různých reklamách a od šesti let také v sitkomu Day by day, který skončil po 33 epizodách a v němž dostala  roli „Molly“ (abychom zarýmovali). Ve stejném roce, kdy seriál běžel v televizi, se objevila ve filmu Fialový návštěvník (Purple People Eater), zvráceně roztomilém dětském příběhu o mimozemšťanovi s hudebním nadáním a za svůj výkon dostala Cenu dětského filmového herce. V roce 1991 ji zase o něco více proslavila role Billie Pikeové v Prázdninách v ráji (Paradise), remaku francouzského filmu Le Grand Chemin. Billie se v příběhu stává nejlepší kamarádkou hlavního hrdiny Willarda Younga. Následovně byla obsazována do nepříliš významných rodinných komedií jako Hokus Pokus (Hocus Pocus), Šťastné a veselé (All I want for Christmas) a Trable s opicí (Monkey trouble). Jak již názvy napovídají, nelze mluvit o nějaké trvalé umělecké hodnotě.
 
Když  bylo Thoře deset let, objevila se v akčním thrilleru Vysoká hra patriotů (Patriot Games), thrilleru s Harrisonem Fordem, jemuž  představovala filmovou dceru, stejně tak jako v pokračování Jasné nebezpečí (Clear and present Danger), aniž by měla vážnější úlohu v ději. Na to si musela počkat až do poloviny devadesátých let, kdy ztělesnila dětskou verzi Tiny Tercellové v dramatu Navždy spolu (Now and then) a v ještě dramatičtější Aljašce (Alaska,) kde jako Jessie Barnesová pátrá v zaváté nebezpečné krajině po otci. 
 
V roce 1999 o ní bylo slyšet v souvislosti s psychologickým filmem Americká krása (Američan beuty), pojednávajícím o problémové rodině Burnhamových. Postava pubertální dcery Jane sice není tou nejfrustrovanější, ale ani jí nevyhovuje život v rodině. Za její ztvárnění obdržela Thora několik cen. 
 
Po méně významných filmech Kdekoli, jen ne tady (Anywhere but here) a The Smokers
 přišla filmová katastrofa. Pokud máte rádi fantasy, vyvarujte se filmu Dračí doupě (Dungeons and dragons) z roku 2000, maximálně ho berte jako neúmyslnou sebeparodii. Adaptace slavné stolní hry propadla na všech frontách a ani Thořina císařovna Savina, kníkající o tom, jak by si mágové a běžní lidé měli být rovni, nedokázala strašlivý scénář vylepšit (byť zrovna ona byla za roli nominována na cenu pro herečku ve vedlejší roli). Alespoň následující rok si dokázala získat přízeň hned několika organizací kritiků, když na ně zapůsobila coby středoškolský outsider Enid v komiksovém filmu Příznačný svět (Ghost World).   
 
V druhé polovině desetiletí se z ní stala ústřední hvězda několika horrorů a thrillerů (V tmavých zákoutích, Vlak do pekel, Vražedný termín). Tuto dráhu nastoupila vlastně již v roce 2001 hlavní rolí v nervy drásající Díře (The Hole).  Kromě toho má i režisérské ambice, z čehož zatím vzešly pouze krátká videa skupiny umělců The Doomed Planet. 
 
Doufám, že divákům už nikdy tak neublíží, že by se spojila s dalším projektem typu Dračího doupěte a naopak si zahraje v co nejvíce Amerických krásách. 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]