ProfilyMichael Caine (14. 3. 1933)

alt

 

Je jedním z neoblíbenějších současných herců, hrál ve více než sto filmech a na kontě má dva Oscary a tři Zlaté Globy. Pyšní se šlechtickým titulem a dvěma dcerami. Jeho celé jméno je Maurice Joseph Micklewhite, přičemž umělecké jméno Michael Caine si zvolil podle slavného filmu Vzpoura na lodi Caine.

 

Narodil se 14. března v Londýně roku 1933. V devatenácti letech po opuštění školy nastoupil do britské armády, kde se zúčastnil války v Koreji. Po návratu a několika rolích v divadlech (včetně londýnského Royal Court Theatre) se odhodlal k hvězdné kariéře filmového herce. Předtím se snažil přivydělat si, jak jen mohl, a mimo jiné dělal poslíčka ve filmových studiích.

Začínal v televizních filmech, první větší role se dočkal až v roce 1964 ve válečném filmu Zulu. Prvního většího úspěchu se dočkal po uvedení filmů Nesprávná truhla a Pohřeb v Berlíně. Za komediální snímek Alfie byl poprvé nominován na Oscara, nominaci však neproměnil, stejně tak jako nominaci za film Slídil (1972), kde si zahrál milence manželky milionáře. V roce 2007 vznikl remake Slídila, kde si Caine zahrál právě naopak roli milionáře. Po uvedení Alfieho se každopádně překvapivě rychle dostal lidem do povědomí a stal se nefalšovanou ikonou stříbrného plátna.

Další nominace přišla za film Rita (1983), za ten ale sklidil pouze Zlatý Globus. Ztvárnil hrdiny ve filmech Špinavá hra, Loupež po italsku, Bitva o Británii, Příliš pozdní hrdina, Chyťte Cartera, Orel přistál, Příliš vzdálený most a mnoha dalších, ve většině případů válečných filmech. Prvního Oscara získal až v roce 1986 za roli ve filmu Hana a její sestry Woodyho Allena. Dalšího Oscara si připsal o třináct let později za film Pravidla moštárny (1999). Objevil se v televizních adaptacích Jacka Rozparovače, Jekylla a Hydea, Hamleta, 20 000 mil pod mořem, či ve Vánoční koledě s Mupety. Po roce 2000 a roli ve filmu Quills - Perem markýze de Sade, bral role v nepříliš úspěšných snímcích, jako Slečna Drsňák, Sejměte Cartera, nebo Austin Powers – Goldmember. Velký návrat ho čekal až po roce 2005, kdy ho objevil pro své filmy režisér Christopher Nolan.

Ten ho obsadil již do pěti svých filmů, kromě trilogie s Batmanem ještě do sci-fi Počátek a do napínavého příběhu dvou kouzelníků Dokonalý trik. Jako pomocník milionáře Bruce Waynea se do kin vrátí ve filmu Temný rytíř povstal letos v červenci. Jinak jste ho mohli vidět i ve filmech Potomci lidí a Harry Brown, kde coby akční důchodce likvidoval pouliční chuligány, a nejnověji v Cestě na tajuplný ostrov 2, kde létal na obří včele.

Za svůj umělecký přínos mu byl roku 1992 udělen Řád britského impéria. V roce 2000 pak obdržel Cenu za přínos světovému filmu. Zaslouženě.

Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]