ProfilyGary Sinise (17. 3. 1955)

alt

 

Z očí Garymu Sinisovi kouká odhodlání, figuru má tak akorát na stání v pozoru a vyznačuje se konzervativními politickými postoji. Dobře tak zapadl především do vojenských a policejních rolí. Není totiž kdovíjakým drsňákem, ale image má vynikající pro muže odhodlané plnit svoji povinnost. A kromě hraní ve filmech se umí předvést i s kytarou.

 

Syn filmového střihače začal se svou kariérou na divadelních prknech. V roce 1982 dostal prestižní ocenění Obie Award za výkon ve hře Sama Sheparda True West, kde si zahrál ústřední roli filmového scénáristy Austina a sám hru režíroval. O dva roky později byla hra vysílána v televizi a Gary se toho léta  na obrazovkách objevil  ještě ve filmu Rodinná tajemství (Family secrets) ve vedlejší roli motocyklisty. Televizi pak po svůj herecký život pravidelně střídal se stříbrným plátnem. V roce 1989 se na televizní obrazovky vrátil a opět se objevil nadvakrát. V adaptaci knihy o aféře Watergate (The Final days) ztělesnil žalobce Richarda Ben-Venista a v příběhu Jmenuji se Bil W. (My name is Bill W.) se z něj stal Ebby Thacher, přítel spoluzakladatele hnutí Alcoholics Anonymus.

 

Další role si odbyl v adaptacích slavných knih jako Hrozny hněvu (Grapes of Wrath) nebo O myších a lidech (Of Mice and Men). Druhou z těchto adaptací také režíroval. Vojenskou uniformu poprvé oblékl v devatenáctiminutovém snímku The Witness, kde se jako dozorce v koncentračním táboře objevil po boku Elijaha Wooda představujícího židovského chlapce (takže jsme mohli vidět jediného Hobita v koncentráku). Daleko významnější vojenskou úlohu dostal v roce 1994 ve Forrestu Gumpovi. Jeho poručík Dan Taylor sice ztratil ve Vietnamu obě nohy, ale Gary díky němu vyhrál tři herecké ceny. Začínalo pro něj hvězdné období. V televizním seriálu podle knihy Stephena Kinga Svědectví (The Stand) hrál hlavní roli a v historickém filmu Truman dokonce titulní. I ve filmu Apollo 13 hrál šťastlivce – astronauta Kena Mattinglyho, který musel zůstat na Zemi a vyhnul se tak potenciálně katastrofickému letu. Naopak jeho zločinný policista Shaker z filmu Výkupné (Ransom) nakonec štěstí neměl.            

 

Postavami lidí hájících nebo porušujících zákon se dostal k dalšímu oficírovi jménem Taylor,   detektivu Macu Taylorovi, vůdčí postavě Kriminálky New York (CSI: New York), jemuž zůstal věrný dodnes.

 

Gary se v roce 1981 oženil s herečkou Moirou Harrisovou, má s ní tři děti a díky jejímu vlivu konvertoval ke katolictví. Podle úlohy ve Forrestu Gumpvi pojmenoval svou hudební skupinu „Parta poručíka Dana“ (Lt. Dan Band). Pomáhal také založit dobročinnou organizaci „Operace irácké děti“.      

 

Jiří Kábrt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]