ProfilyKurt Russell (17. 3. 1951)

alt

 

Své jednašedesáté narozeniny oslavil akční hrdina Kurt Russell, rodák z městečka Springfield ve státě Massachusetts.  Před kamerou se objevoval už od dětství, převážně v televizních seriálech, mimo jiné ale i po boku Elvise Presleyho, jehož postavu posléze ztvárnil v roce 1979 v televizním filmu.

 

Jeho největší příležitostí se stal roku 1981 akční film Útěk z New Yorku Johna Carpentera. Jeho postava válečného veterána Snakea Pliskena se stala fenoménem a z Russella zas jedna z akčních ikon osmdesátých let. Přitom kdyby nebylo jednoho osudného zranění, tak by se Kurt Russell stal hráčem baseballu a na herectví by zanevřel.


Jeho kariéra však zažila po úspěchu Útěku z New Yorku hvězdný vzestup. Už za roli Elvise Presleyho byl nominován na Emmy, posléze si ho všiml i Hollywood a nabídky se jen hrnuly. S Carpenterem se sešel ještě jednou u sci-fi hororu Věc, jenž se stal kultem a jedním z nejlepších sci-fi všech dob. Akční potenciál znovu využil ve snímcích Velké nesnáze v malé Číně, Tequila Sunrise a Tango a Cash. S Meryl Streepovou si zahrál v dramatu Silkwoodová a získal tak nominaci na Zlatý Globus.

Byl obsazován významnými režiséry. Garry Marshall mu dal hlavní roli v komedii Přes palubu, Ron Howard v dramatu Oheň a Roland Emmerich v akční sci-fi Hvězdná brána. Ve všech případech se kvalita filmů opírala nejen o zkušenosti režisérů, ale i o výkon samotného Kurta Russella, jenž se stal jejich tahounem a miláčkem obecenstva, a to i přes nepříliš úspěšné a béčkové projekty typu Vražedný ráj, Zimní lidé, nebo Kapitán Ron.

Posledním úspěchem se Kurt mohl chlubit po premiéře westernu Tombstone v roce 1993, o rok později Hvězdnou bránou a pak ještě menší rolí ve Forrestu Gumpovi. Další filmy, ve kterých se Russell objevil, se ale netěšily příliš velkých kvalit ani návštěvnosti a představovaly spíš propadáky a příšerná béčka. Pokračování Útěku z New Yorku s názvem Útěk z L.A. i thriller Boeing 747 v ohrožení byly ještě poměrně oblíbené, pak to ale šlo strmě z kopce. Žoldák: Legie zkázy režiséra Paula W.S. Andersona pěkně zamával Russellovou kariérou.

Nabídek posléze ubylo a žádného velkého hitu se už Russell nedočkal. Po začátku nového tisíciletí se jeho nejvýraznější rolí stala vedlejší postava ve filmu Vanilkové nebe. Propadáky 3000 mil na útěku či Temný stín nad L.A. naopak nestojí moc za zmínku. Výrazný comeback Russell zaznamenal až po hlavní roli ve sportovním dramatu Hokejový zázrak. Díky němu a Vanilkovému nebi se dostal k hlavním rolím v dalších hollywoodských filmech. O kasovní úspěch už ale nikdy nešlo, Školu superhrdinů Russellovy fanoušci raději ignorovali a z katastrofického Poseidonu se dokonce stal největší propadák roku 2006. Moc nepomohla ani role zabijáckého řidiče v grindhouse projektu Auto zabiják, kde spíš než samotný Kurt Russell vyniklo ego režiséra Quentina Tarantina. Po čtyřleté pauze se Russell vrátil až loni v dalším sportovním dramatu s názvem Touchback, které opět slaví poněkud větší úspěchy.

Období největší slávy z osmdesátých let si Kurt Russell pravděpodobně už znovu neprožije, každopádně každý z jeho návratů na stříbrné plátno je v posledních letech velkou událostí. V nejbližší době se objeví ve vedlejší roli v dalším snímku Quentina Tarantina pod názvem Django Unchained. Budeme se těšit.

 

Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]