ProfilyAkira Kurosawa (23. 3. 1910 - 6. 9. 1998)

alt

 

Akira žil osmaosmdesát let a z toho šedesát let režíroval. Lásku k vizuálnímu umění a bezpochyby i k národní tradici si osvojil zřejmě díky svému otci pocházejícímu z linie samurajů, který navíc řídil školu fyzického tréninku, ale zároveň své děti pravidelně vodil na filmová představení.  

 

Jeho starší bratr Heigo se, stejně jako zpočátku sám Akira, věnoval výtvarnému umění, ale také zábavným představením. Na svého sourozence měl i on nezanedbatelný vliv, bohužel tragicky podtržený, neboť v roce 1933 spáchal sebevraždu.

O dva roky později začal Akirův filmařský život a to v novém studiu Photo Chemical Laboratoriem. Na pozici pomocného režiséra se ironicky dostal po té , co předložil výsměšný esej o tom, jak jsou současné problémy japonského filmu natolik vážné, že je není možné napravit.

Jakožto samostatný režisér začal karieru v roce 1943 natočením filmu Velká legenda Judo (Sugata Sanshiro/Sanshiro Sugata), adaptace knihy Tsuneo Tomity. Silná témata vztahu mezi žákem a mistrem a nastoupení na cestu výuky patří dle filmových odborníků ke Kurosawovým nejvýznamnějším tématům. Oč tendenčnějším bylo jeho drama natočené krátce před koncem války Nejkrásnější (Itchiban utsukushiku), kde dělníci ve vojenské továrně nadšeně plní plán. Propagandisticky působí i následující Velká legenda Judo 2, film Lidé, kteří šlapou tygru na ocas (Tora no o wo fumu otokotachi) byl právě kvůli možnému propagandistickému vyznění zprvu zakázán spojeneckou okupační správou Japonska. Mezinárodní uznání se mu podařilo poprvé získat díky historickému filmu Rašomon.  

Režisérova tvorba zachycovala tváře Japonska v minulosti a v soudobých změnách a skrze dramatické zápletky v osobních životech lidí vypráví zejména o problémech spojených s chudobou a zločinem v měnící se zemi (Krásná neděle, Opilý anděl, toulavý pes). Kurosawa se pustil zároveň do „mezikulturního“experimentu, když v roce 1951 natočil Dostojevského Idiota v japonském prostředí. Jeho největší úspěch v padesátých letech a jeden z nejvýznamnějších bodů kariéry jako takové  byl film Sedm samurajů (Shichinin no samurai) z roku 1954, jehož námětu  o bojovnících, kteří chrání vesničany, se chopil Hollywood a přetavil jej do westernu Sedm statečných. Film Tři zločinci ve skryté pevnosti (Kakushi toride no san akunin) zase ovlivnil – vizuálně i typem postav – první Hvězdné války.

Ať už se jeho příběhy odehrávaly v přítomnosti nebo minulosti, většinou z nich byla cítit kritika korupce a chamtivosti a Kurosawa neváhal naturalisticky zobrazovat lidské strádání. Zejména v pozdější fázi se do jeho děl dostávaly i takové motivy jako příroda nebo romantická snovost (Děrsu Uzala, Sny Akiry Kurusawy). Paralelně s režírováním se podílel i na scénářích svých filmů a zhruba dalších třiceti snímků režírovaných někým jiným. Neobyčejný technický um a hojnost kvalitních děl udělaly z Kurosawy národní ikonu s množstvím kritických cen a s posmrtným titulem „Asiat století“ (dle názoru časopisu AsianWeek).   

 

Jiří Kábrt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]