ProfilySteve McQueen (24. 3. 1930 - 7. 11. 1980)

alt

 

Jako malý měl Steve McQueen smůlu, oba rodiče jej opustili. Vyrůstal u strýce až do svých dvanácti let, než se odstěhoval k matce do Los Angeles. Tady se stal členem pouličního gangu a působil velké množství problémů, takže byl umístěn do školy pro těžce zvladatelné chlapce, kde dospěl v ctižádostivého a seběvědomého mladého muže. V sedmnácti letech se připojil k armádě (námořní pěchota), což mu příliš neučarovalo, takže po třech letech zase odešel. Toužil totiž stát se hercem, což se mu nakonec vyplnilo. V roce 1952 začal studovat herectví a o své budoucí velké kariéře si mohl nechat jenom zdát.


Po několika malých a bezvýznamných rolích v malých méně významných filmech se jeho hvězda naplno rozzářila v roce 1960 díky roli Vina Tannera, jednoho z obránců vesnice před hordami banditů v legendárním dobrodružném westernu Sedm statečných. Na další velký film nemusel čekat ani tři roky, když se na plátně objevil v roli "The Cooler Kinga" Hiltza, hlavního hrdiny skvělého válečného filmu Velký útěk o skupině 250 problémových zajatců a jejich plánu na útěk ze speciálního tábora, odkud je útěk zdánlivě nemožný.

V roce 1968 si zahrál ve ústřední roli v akční kriminálce Bullittův případ o detektivovi pátrajícím po zmizelém mafiánovi v prostředí plném korupce. V Útěku, geniálním filmu od Sama Peckinpaha, znovu Steve utíkal. Tentokrát před policií, podvedeným zkorumpovaným (jak jinak) politikem, s milenkou a kufrem s půl milionem dolarů.

Ještě dvě skutečně velké role si Steve McQueen zahrál. V dalším útěkovém filmu prchá opět z vězení, jmenovitě z nechvalně proslulé věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Jeho postava se jmenuje Henri Charriére, jehož přezdívka zní podle Henriho tetování "Motýlek", tak jako název filmu.

Poslední významný snímek se Stevem McQueenem se jmenuje Skleněné peklo, který představuje vrchol katastrofického subžánru. Hořící mrakodrap, velká spousta napětí a výtečně natočený příběh, v němž Steve figuruje v roli šéfa hasičů.

Přestože jeho herecký rejstřík nepatřil mezi ty nejširší - takřka vždy hrál tiché a charismatické muže, za něž mluvily jejich skutky - patřil díky těmto postavám mezi nejoblíbenější a nejlépe placené herce šedesátých let. Zajímavý je tím, že se nikdy nenechal zastupovat kaskadéry, dokonce ani v těch nejnebezpečnějších scénách. Steve McQueen zemřel vcelku mladý - v pouhých padesáti letech - na rakovinu plic, prožil však plnohodnotný život plný adrenalinu (miloval rychlou jízdu), s velkolepou kariérou, charakteristickou štěstím na legendární role v kultovních snímcích.

 

Josef Horký

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]