ProfilyKeira Knightley (26. 3. 1985)

alt

Keira Knightley se narodila 26. 3. 1985 ve Velké Británii v Teddingtonu. Její otec se věnoval divadelnímu i televiznímu herectví, zatímco její matka je známou dramatičkou, takže Keira (původně Kiera) neměla ke kariéře herečky daleko. Debut před kamerami si odbyla v televizním filmu Royal Celebration (1993), kde hrála už v sedmi letech. Nadále se objevovala v dalších televizních snímcích, ale rodiče jí povolili hrát jen o prázdninách, aby nezanedbala školu. Je totiž dyslektička, školu ale nakonec úspěšně dokončila. Má staršího bratra Caleba.


V roce 1999 ji George Lucas obsadil do první epizody Hvězdných válek. Očekávaný úspěch se ale logicky nedostavil, Keira totiž hrála roli pouhé dvojnice Natalie Portman coby královny Amidaly. První opravdu velké role se tak dočkala až po účinkování v několika béčkových thrillerech, a to roku 2002 v komedii Blafuj jako Beckham. Ta udělala z Keiry hvězdu první velikosti a mnohé další nabídky tuto její pozici jen utvrdily. Roku 2003 si totiž zahrála hned ve dvou z největších hitů roku, v Lásce nebeské režiséra Richarda Curtise a v dobrodružných Pirátech z Karibiku Gora Verbinského. Po mega úspěchu Pirátů si zopakovala svou roli ještě ve dvou pokračováních.

Hollywoodské produkci přitom příliš neholduje. Kromě postavy Guinevery ve velkofilmu Král Artuš (2004) dávala zatím přednost spíš britským společnostem. Do nebes ji vynesla role Elizabeth Bennetové v adaptaci Pýchy a předsudku, za niž získala Zlatý globus a byla nominována na Oscara. Stejně tak byl chválen režisér Joe Wright, který ji obsadil znovu do další adaptace o dva roky později, tentokrát do neméně povedeného dramatu Pokání, za které čekaly Keiru další nominace. Stejná dvojice by měla mít v kinech ještě v roce 2012 další film, pro změnu o Anně Karenině.

Další výrazné herecké výkony Kiera předvedla ve Svěrací kazajce, v Dominu (kde hrála nájemnou vražedkyni, lovkyni lidí) a v nepříliš úspěšném laciném dramatu Příběhy ztracených duší. Po premiéře druhých Pirátů z Karibiku se objevily zvěsti o tom, že je anorektička, o čemž svědčil její fyzický stav a velmi štíhlá postava. Herečka tuto informaci však popřela a dokonce zažalovala deník Daily Mail za její uveřejnění. Naopak potvrdila, že je workoholička. V roce 2009 se poprvé předvedla i v divadelní roli.

Mezi další úspěchy se počítá hlavní role v historickém dramatu Vévodkyně (2008) a v krimi Londýnský gangster (2010). Mimo jiné se Keira objevila ve festivalovém snímku Neopouštěj mě, v romantické Hedvábné cestě a v dramatu Last Night, které rozhodně také stojí za zmínku. Roli ve čtvrtých Pirátech z Karibiku ale odmítla. Výrazně na sebe znovu upozornila až rolí psychicky labilní pacientky Sabiny v Cronenbergově Nebezpečné metodě (2011), kterou ztvárnila opět výborně, jak je u ní zvykem.

V současnosti žije v Londýně. Patří mezi nejkrásnější, nejoblíbenější a nejvýdělečnější herečky současnosti. Přitom je jasné, že obrovských úspěchů ji čeká ještě celá řada a že se tím pádem máme na co těšit.

Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]