ProfilyEwan McGregor (31. 3. 1971)

alt

Není obvyklé mít kouzlo osobnosti, díky němuž můžete být v jednu chvíli antisociálním narkomanem, jindy mystickým válečníkem a pak romantickým intelektuálem. Ewan McGregor má kouzelnou tvář vhodnou pro intelektuála i nezapomenutelného grázlíka.

Narodil se ve skotském Perthu, ale vyrůstal v městečku Crieff. K jeho možné škodě byli oba rodiče učiteli… Jeho každopádně přitahoval svět herectví a sám to popisuje těmito slovy: „Jako dítě mě brali na pantomimu nebo do divadla a já jsem se vždycky zamiloval do někoho na jevišti. A chtěl jsem s nimi mít sex.“

Ještě než stačil vychodit hereckou školu, dostal se ke své první roli – seriál Lipstick on Your Collar z roku 1993 se odehrává během suezské krize a McGregor v něm dostal úlohu znuděného překladatele Micka Hoppera. Oč zajímavější byl týpek, díky němuž pronikl do podvědomí…. Řeč je pochopitelně o hlavním hrdinovi filmu Trainspotting (1996), Marku Rentonovi, feťákovi, kterému se na  začátku filmu nelíbí normální život. Bezprostředně po tomto pamětihodném výkonu se připomenul opět jako překladatel v Knize snů (The Pillow Book 1996), kde se však určitě nenudil, poněvadž se stal milencem japonské modelky Nagiko v podání Vivian Wu. 

 

Na přelomu tisíciletí byl Ewan ještě větší hvězdou populární kultury – v prequelové trilogii Star Wars (Skrytá hrozba- 1999, Klony útočí – 2002 a Pomsta Sithů) -  se z něj stala mladá verze slavného vesmírného mudrce Obi-Wana Kenobiho. Je sice pravda, že ani on nedokázal vdechnout život Lucasovým pochybným scénářům, ale rozhodně se mu nedá upřít snaha kráčet ve šlépějích svého předchůdce Aleca Guinesse. Zároveň se mezi jednotlivými díly trilogie objevil například v populárním muzikálovém filmu Moulin Rouge (2001), úmyslně kýčovitém příběhu, kde coby idealista Christian, který hledá lásku, podstoupí s temným aristokratem souboj o kurtizánu Satine. Kromě toho se příležitostně stal Jamesem Joycem (Nora, 2000), vojenským úředníkem (Černý jestřáb sestřelen, 2001), mužem posedlým geometrickou teorií (Solid Geometry, 2002) a dalšími zajímavými muži.

 

Nezůstal stranou ani od animovaných filmů. Ve stejném roce, kdy k všeobecné radosti zmrzačil Haydena Christinsena v Pomstě Sithů, namluvil ve filmu Valiant titulního hrdinu - poštovního holuba - a také propůjčil hlas jednomu z hrdinů filmu Roboti (Robots).  

 

V některých případech se Ewen, jak se zdá, nestrefil vhodným výběrem role. Pokud vynecháme Star Wars, objevil se i v takových ( z pohledu kritiků) propadácích jako Andělé a démoni (Angels and Demons, 2009), thrilleru natočeném podle stejnojmenného románu Dana Browna nebo sci-fi filmu Michaela Baye, Ostrov (The Island, 2005). Naopak velmi dobrého přijetí se dočkal Muž ve stínu (Ghost Writer, 2010),  kde Ewen dostal titulní roli a za ni ocenění „Evropská cena pro nejlepšího herce“. V budoucnu ho uvidíme v Lovu lososů v Jemenu, Jack the giant Killer nebo The Impossible.

 

Ewan je ženatý s Evou Mavrakis a má s ní čtyři děti.            

 

Jiří Kábrt 

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]