ProfilyRobert Downey Jr.(4.4.1965)

alt

Robert John Downey junior se narodil 4.4.1965 v New Yorku režisérovi Robertu Downeymu Sr. a herečce Elsie Fordové. Jelikož jeho otec natáčel filmy, Robert se v nich několikrát dostal před kameru, a to už v pěti letech, v debutu Pound (1970). Po rozvodu rodičů zůstal s otcem v New Yorku, poté však odjel do Londýna studovat balet. Po třech měsících ho ale vyhodili kvůli problémům s alkoholem a drogami. Toto bouřlivé období Roberta nepřešlo ani po návratu do Ameriky, kde se rozhodl studovat školu v Santa Monice. Tam vydržel rok a pak ho opět vyhodili.


Aby měl peníze, přivydělával si prodejem bot a prací v restauraci. Otec mu následně sehnal agenta, aby dostal šanci u filmu. Robert tak získal roli ve filmu Prvorozený (1984), kde se seznámil s herečkou Sarah Jessicou Parkerovou. Začali spolu žít a rozešli se až po sedmi letech. Celou tu dobu Robert účinkoval v nezávislých filmech, např. Rebel z mé školy, Podivná věda, nebo Sukničkář. Úspěch přišel ale až se snímkem Feťáci (1987), po kterém se začaly hrnout nabídky, mimo jiné (Obhájce pravdy, Air America…) na roli Charlieho Chaplina ve filmu Chaplin (1992). Právě za tuto roli Robert získal první nominaci na Oscara.


Ještě toho roku se oženil se zpěvačkou a modelkou Deborah Falconer. Následně se jim narodil syn Indio. Vztah ale nevydržel, Deborah se odstěhovala a v roce 1996 požádala o rozvod, především kvůli Robertovým četným zatčením. Ty souvisely s jeho závislostí na kokainu. Zprávy ohledně jeho osoby se pohybovaly na dvou úrovních, které se pravidelně střídaly. Jednak slavil úspěchy za filmové role a dokonce získal Zlatý Glóbus za roli v seriálu Ally McBealová, pak se ale také bulvár plnil zprávami o jeho obviněních z přechovávání drog a následných zatčeních. Robert strávil rok a půl ve vězení v Kalifornii a podstoupil několik odvykacích léčeb, procedura ale vždy skončila jeho útěkem.


Mezitím si Robert zahrál ve filmech Italské námluvy, Čas smyslnosti, Rošťák a také v několika snímcích svého otce. Ve filmech Takoví normální zabijáci, Šerifové a Trhák pana Bowfingera hrál vedlejší role a menší roličky. Obrovský průlom a současně i nový začátek nastal v souvislosti s hororem Gothika (2003), kde na sebe upozornil výraznější rolí, talentem, charismatem a výřečností. Hodně mu zpět na nohy pomohla producentka filmu, Susan Levinová, se kterou se dva roky nato oženil. Svůj talent potvrdil při natáčení krimikomedie Kiss Kiss Bang Bang a vedlejší rolí v Temném obraze. Výrazného úspěchu se dočkal i po uvedení filmu Zodiak (2007) režiséra Davida Finchera. Nejvíce zásadní nabídkou posledních let však byla hlavní role v Iron Manovi (2008), která Roberta vystřelila mezi největší současné hvězdy stříbrného plátna. Za svůj výkon v následujícím filmu, v Tropické bouři, byl dokonce oceněn další nominací na Oscara.


V roce 2009 se stal hlavní hvězdou v Sherlocku Holmesovi Guye Ritchieho, který se stejně jako Iron Man dočkal pokračování. Za postavu Sherlocka získal druhý Zlatý Glóbus. Do budoucna se můžeme těšit i na třetí díl s oplechovaným superhrdinou a stejnou postavu spatříme znovu i v očekávaném hitu s názvem The Avengers.


V současnosti je už jasné, že období chaosu a kokainových dýchánků má Robert již dávno za sebou, že se hodlá naplno věnovat herecké kariéře, a že se v jeho případě máme ještě hodně na co těšit. Zas se vídá se svým synem. Kromě herectví se věnuje i hudbě, nazpíval písničky na soudtracky ze svých filmů a v roce 2004 vydal své vlastní album s názvem The Futurist.

 

Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]