ProfilySpencer Bonaventure Tracy (5.4. 1900-10.6. 1967)

alt

 

O hraní ve filmech Spencer Tracy prohlásil: „Nikdy jsem v tomhle směru neměl ambice a byl jsem dokonale šťastný na jevišti.“ Přesto se ve více než 75 filmech objevoval takřka rok co  rok od svých 30 až do 63 let. I v posledním roce života se divákům po pauze ještě jednou připomenul a zemřel 17 dní po dokončení svého závěrečného filmu.       


    Patřil k těm úžasným osobnostem, s nimiž v dětství na první pohled nebylo nic v pořádku. Neukázněný hoch s problémy v učení byl nezvladatelný pro své učitele i zbožné rodiče, kteří ho svěřili do péče dominikánských jeptišek – o jejich vzdělávací instituci později Spencer prohlásil: „Nikdy bych se do té školy nevrátil, kdyby byla jiná cesta, jak se naučit číst titulky filmů.“ Vskutku, od mládí vášnivě memoroval a předváděl pasáže z filmů, což je ostatně také rys některých neurologických poruch, v tomto případě prospěšný. Jezuitský vzdělávací systém mu v jeho pubertálních letech pomohl s problémy a na jedné z akademií se spřátelil s Patem O´Brienem, budoucím hercem, s nímž navštěvoval divadlo. Z vlastní vůle se v osmnácti letech přidal k námořnictvu, a když ho musel opustit, splnil otcův sen a přihlásil  se na vysokou školu. Studium medicíny mu také nebylo k ničemu praktickému – v místních diskusních kroužcích ovšem nalezl potřebný herecký trénink, u něhož již zůstal. Zprvu se však potácel mezi neúspěšnými hereckými sbory. Až na třetí pokus se mu podařil uspět na prknech Broadwaye, když udělal dojem na autora nové hry Yellow, George M. Cohana. Ten s ním napříště v nových divadelních představeních počítal a Tracy vydržel na Broadwayi čtyři roky.

Vrcholem divadelní kariéry byl neuvěřitelný úspěch hry The Last Mile. V tomto roce (1930) se objevil v krátkých filmových snímcích The Hard Guy a Taxi Talks.Od té doby se objevoval ve filmech společnosti Fox a stejně jako u divadla chvíli trvalo, než se dostavil úspěch. Navzdory úspěšným filmům jako Disorderly Conduct (1932) nebyl příliš veřejně znám. Poprvé si ho kritici údajně všimli až ve The Power and Glory (1933), kde sice tradičně hrál neřáda, ale jelikož mohl zachytit podstatnou část životní kariéry své postavy, byl to pro něj tolik potřebný herecký koncert. Bohužel si Spenser zadělal na problémy svým alkoholismem a údajně kvůli němu s ním studio rozvázalo smlouvu a herec přestoupil ke společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

V některých raných filmech této nové společnosti, jako byly The Murder Man (1935) a Whipsaw (1935) spíš doprovázel herečky v hlavních rolích, ale i zde si na něj počkala velká štěstěna v úloze pomstychtivé oběti násilí Joe Wilsona ve filmu Byl jsem lynčován (Fury, 1936). V polovině padesátých let se od MGM osamostatnil.

V roce 1923 si Tracy vzal herečku Louise Treadwellovou, ale měl sklony k nevěrám, což později považoval za důvod, že se jeho syn John narodil hluchý. Ztrápen výčitkami a synovou vadou opustil svou rodinu v roce 1933. Odmítal se ovšem rozvést a místo toho udržoval poměr s jinými hvězdami, především s Katerine Hepburnovou.

Jakožto excentrická osobnost si mohl dovolit ztělesnit  i takové postavy, jakými byl Thomas Edison, Dr.Jekyll a jeho alter ego, pan Hyde, nebo titulní roli v adaptaci Henigwayova románu Stařec a moře (1958).

Od roku 1963 začalo jeho zdraví vážně ochabovat a četné zlozvyky jako alkoholismus a kouření si vybíraly daň těžkými srdečními, dýchacími a ledvinovými problémy. Přes své vážné potíže přijal ještě jednu poslední roli – ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři (Guess, Who´s Coming to Dinner, 1967) hraje otce, jemuž dcera představí svého černého snoubence a zdánlivě liberální intelektuál je podroben zkoušce vlastní tolerance.

Jak již bylo řečeno na začátku, neobyčejně plodný a aktivní herec krátce po dokončení tohoto filmu zemřel.

 

Text: Jiří Kábrt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]