ProfilyRussell Crowe (7.4.1964)

alt

 

Russell Ira Crowe se narodil 7.4.1964 na Novém Zélandu ve Wellingtonu. Krátce poté se jeho rodiče přestěhovali do Austrálie, kde oba pracovali v cateringu u filmu. Russell se tak dostal do filmového prostředí dost rychle a stala se z něj dětská hvězda australské televizní show. Ve čtrnácti letech se s rodinou vrátil na Nový Zéland, kde navštěvoval školu v Aucklandu a poté gymnázium Mount Roskill, odkud však odešel po dvou letech.


S kariérou pokračoval jako hudebník, když hrál ve skupině Russ Le Roq. S kamarádem Billym Deanem Cochranem založili kapelu Roman Antix, ta se později vyvinula ve skupinu 30 Odd Foot of Grunts. Seriózní hereckou nabídku dostal až v roce 1986 ohledně účasti na muzikálu The Rocky Horror Show a následně účinkoval v několika australských televizních seriálech. První filmovou roli získal ve filmu The Crossing (1990). První velký úspěch se dostavil roku 1992 po uvedení dramatu Romper Stopmer. Tak se dostal do povědomí australského publika a po premiéře filmu Jsou z nás (1994) i do povědomí publika amerického. Následně si ho herečka Sharon Stone prosadila do amerického westernu Rychlejší než smrt (1995) a další role byly na spadnutí. Russella obsadili např. do sci-fi Virtuozita a dramatu Není cesty zpět.


Pro Russella posléze nastala doslova zlatá éra. V roce 1997 hrál ve filmu L. A. - Přísně tajné, ze kterého se stal obrovský hit a jeden z nejlepších filmů roku. Objevil se ve snímcích Mystery, Aljaška, Životní zkouška a Hořící nebe, mnohem většího úspěchu se ale dočkal díky filmům Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999), Gladiátor (2000) a Čistá duše (2001). Za všechny tři kousky byl nominován na Oscara za výkon v hlavní roli, přičemž v případě Gladiátora režiséra Ridleyho Scotta nominaci proměnil. Z Russella Crowea se stal jeden z největších hrdinů stříbrného plátna a slavil obrovské úspěchy.


Za kvalitní výkon byl převelice chválen i v historickém námořním dramatu Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003). Prototyp kladného a čestného hrdiny si zopakoval v boxerském dramatu Těžká váha (2005), do kterého ho po zkušenosti s Čistou duší obsadil Ron Howard. Po celou dobu se z jeho filmů pravidelně stávaly kasovní hity a na mnohé z nich se chodilo i výhradně jen kvůli němu, jak tomu bylo např. u Dobrého ročníku Ridleyho Scotta, který pak Russellovi udělil jednu ze dvou hlavních rolí i v kriminálce Americký gangster (2007), kde se Russell poprvé od Virtuozity opět setkal s Denzelem Washingtonem. Dalšími hity byly remake westernu 3:10 Vlak do Yumy (2007), další kousek Ridleyho Scotta s názvem Labyrint lží (2008) a thrillery Na odstřel a Tři dny ke svobodě. Zatím poslední (pátá) spolupráce se Scottem vyústila ve velkofilm Robin Hood (2010). V budoucnu se na Russella můžeme těšit v Bídnících Toma Hoopera a v nové verzi Supermana od Zacka Snydera.


Mimo filmy se Russell i nadále věnuje hudbě. Mezi jeho koníčky se řadí také koně a ragby (je spoluvlastníkem australského ragbyového týmu South Sydney Rabbitohs). Bulvár se mu naštěstí vyhýbá, světem prolétla akorát zpráva o tom, že při udílení Oscarů roku 2001 údajně plánovala Al-Káida jeho únos, takže musel být střežen agenty FBI. V den svých devětatřicátých narozenin se oženil s herečkou Daniellou Spencer, se kterou žije v Sydney a má s ní dva syny, Charlese Spencera a Tennysona Spencera.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]