ProfilyJean Paul Belmondo (9.4.1933)

alt

Krasavec a drsňák, který do kin v jisté době musel dostat nespočet fanynek, si v mládí chtěl vybojovat cestu především skrze drsnou část své persóny. Kolem roku 1950 byl pro něj největší vášní box. Velmi rychle si sportovní kariéru rozmyslel, dle vlastních slov z toho prostého důvodu, že herectví pro něj bylo mnohem méně náročným oborem, pro nějž nebylo nutno tolik obětovat. Od třiadvaceti se objevoval ve vedlejších rolích, počínaje krátkometrážním filmem Moliére (1956). Cesta ke skutečné slávě pro něj začala příběhem U konce s dechem (À bout de souffle/Breathless, 1960), pojednávajícím o nenapravitelném zločineckém dobrodruhu Michaelovi.

 

 

Belmondo se mohl následovně objevit v nových filmech hned několikrát do roka coby ikona soudobé „Nové vlny“ francouzské kinematografie, v níž země galského kohouta začala napodobovat zahraniční (především italské a americké) filmové postupy. Hercova image byla vhodná jak pro akčního hrdinu, tak pro „zemitého“ prostého Francouze, takže se mu nabízely nesčetné příležitosti, aby mohl účinkovat v kriminálních příbězích, střídavě na obou stranách zákona (Par un beau matin d´été, Zloděj z Paříže, Kořist, Borsalino atd.), ale také ve ztřeštěných komediích (Muž z Hongkongu, Velký šéf, Manželé z roku II, Dr. Popaul, Muž z Acapulca, atd.). Objevil se i v komediální verzi Jamese Bonda Casino Royale (1967). Ve Francii zkrátka platilo, kde jsou nebezpečné scény, bitka nebo sranda, tam je Belmondo, který si zakládal na tom, že se nenechává nikdy zastupovat kaskadérem.

 

V osmdesátých letech začínal být stárnoucí herec méně obsazovaný, ale jeho hvězda přesto ani zdaleka nevyhasla. Počátkem této dekády se dokázal perfektně předvést v nelítostném akčním příběhu Profesionál (Le Professionnel, 1981), aby si o rok později opět ve francouzské tradici z války „vystřelil“ hlavní rolí v Esu es (L'As des as). K období druhé světové války se vracel několikrát i ve filmech jako jsou poněkud netradiční Bídníci 20. století (Les Misérables, 1995), kde se hlavní hrdina cítí být podobný Hugovu hrdinovi Jeanu Valjeanovi. 

 

Dlouho to vypadalo, že jeho kariéra naprosto skončila srdeční příhodou v roce 2001, ale přesto se nedávno objevil ve filmu Muž a jeho pes (Un homme et son chien, 2009), kde se jeho postava snažila získat srdce bohaté vdovy.

 

Belmondo byl od roku 1953 ženatý s Elódii Konstantinovou a zplodil s ní tři děti, syna a dvě dcery. Starší dcera Patricia zemřela při požáru v roce 1994, víc jak 30 let po rozvodu svých rodičů – Belmondo se musel se svou ženou rozloučit kvůli poměru se švédskou hrající kráskou Urssulou Andressovou. Jean-Paul se znovu oženil v roce 2002 se sedmatřicetiletou Nathalii Tardivel. Manželství vydrželo pouhých šest let, ale vzešla z něho dcera Stella Eva Angelina narozená v roce 2003.

 

Jiří Kábrt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]