ProfilySteven Seagal (10.4.1952)

alt

Tento neúnavný matador béčkových filmů, držitel Černého pásu v aikidu, karate, kendu a judu, bluesový zpěvák, režisér, scénárista a samozřejmě herec, se podle oficiálních zdrojů narodil 10. dubna 1952 v hlavním městě státu Michigan, USA, jménem Lansing.

 

 

Jeho opravdové zrození však podle Stevenových vlastních slov nastalo, až když mu bylo 6 let a navštívil s otcem fotbalový zápas, kde místo tradiční výplně přestávky v podobě vnadných roztleskávaček nastoupil pozvaný mistr bojových umění, aby v exhibičním zápasu předvedl svoje schopnosti v bitvě proti několika protivníkům najednou. Mistr je smetl všechny a malý Seagal okamžitě věděl, co chce v příštích 50 let dělat. Nakopávat zadky a bavit přitom lidi.

 

K tomu prvnímu se záhy dostal po přestěhování jeho rodiny do Kalifornie, kde začal nejprve navštěvovat kurzy karate a po několika letech konečně přešel na svoji celoživotní lásku, aikido. Posedlost do bojových umění vyústila v pouhých 17 letech v cestu do Japonska, kde měl Seagal možnost učit se od největších machrů. Zde tak roku 1974 získává svůj první dan (první stupeň Černého pásu zvaný Shodan) a společně se svou ženou Miyako si o rok později zakládá první školu aikida v Japonku vedenou Američanem. Jeho škola se dočká, i přes značný despekt tradicionalistů, všeobecného uznání a Stevenovi se s ní podaří expandovat i do USA. Tam je půda už poměrně vychladlá. Po asijské mánii kolem Bruce Leeho nebo módní vlně hollywoodských hvězd jako Steve Mcqueen, vedených Chuckem Norrisem o dekádu později, byl už trh natolik přesycen, že Steven se musel sakra ohánět, aby stihl pendlovat mezi zenovým vyžitím v Japonsku a tvrdým businessem v Kalifornii. Nakonec se usazuje v Západním Hollywoodu, kde dělá choreografa pro filmy jako The Challenge (1982) od režiséra akčního pragmatismu John Frankenheimera nebo bondovku Never Say Never Again (1983) se Seanem Connerym v hlavní roli. Tyto a jiné konexe mu zajistili audienci u slovutného producenta a majitele castingové agentury Michaela Ovitzova, který v Seagalovi vidí potenciál nekompromisního akčního hrdiny a zajistí mu zázemí pro jeho první film.

 

Nico(1988) se stal vzhledem k nízkým nákladům kasovním trhákem a Steven tak na sebe celkem slušně upozornil. Na začátku 90. let pak přišli Těžko ho zabít a Muž s cejchem smrti, kteří oba vynesli čistý zisk kolem 50 miliónů dolarů. Slušný obchod. My vám dodáme televizní produkci, gumového Seagala a do zemdlení se opakující zápletky a vy nám 50 mega. Steven si tak kolem sebe utvořil početnou základnu fanboyů, kteří zbla nehleděli na sebeupalování kritiků a měli tyto filmy hlavně jako guilty pleassure s příměsí obdivu pro pokleslou kulturu a bojová umění.


Tento fakt potvrdil další snímek s aspirací na hegemona videotrhu, Nemilosrdná spravedlnost (1991), který opět zabodoval a stal se hitem. Stevenovi ambice však sahaly dál, a když se po dalších čtyřech na chlup stejných filmech dostatečně napakoval, zkusil zariskovat. Přepadení v Pacifiku (1992), tak jako jediné splňuje ty nejnižší kvóty pro povšechně kvalitní kinematografický kousek a i nepřející recenzenti museli uznat, že „teď to teda jako šlo no.“

Seagalovo nabobtnalé ego však dopustilo, aby se jeho tehdy už bohužel také nabobtnalé pozadí, uvelebilo na režisérské židli, a natáčí Aljašku v plamenech (1994), která je tak špatná, až se stala kultovní. Režisér tedy zkusí oživit dění v něm zachráněném Pacifiku a v Přepadení 2: Temné území oživujezašlé vzpomínky napřijatelnou jedničku. Jako poslední z ryzích “seagalovek“ obligátního střihu si zapamatujte film Glimmer Man, protože všechny jeho další projekty, na jejichž obhajobu si i skalní příznivci museli píchnout koňskou dávku pokrytectví, jsou s odpuštěním regulérní sračky. Samozřejmě kromě Rodriguezovy Machete, kde si Steven s chutí zahrál zápornou roli. V současnosti se jméno Steven Seagal často skloňuje ve spojistosti s možnou účastí v Expendables 3, kde by si zahrál po boku těch největších akčních hvězd.

 

text: Václav Schwertschal

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]