ProfilyAdrien Brody (14.4.1973)

alt

 

Adrien Brody se narodil 14. dubna 1973 v New Yorku. Rodiče podpořili jeho umělecký talent a touhu stát se hercem posláním ho na školu The High School for the Performing Arts a posléze na American Academy of Dramatic Arts. Adrien tak dostal šanci objevit se v několika malých divadlech a televizním seriálu Annie McGuire. Po ukončení školy opustil rodné město a vydal se hledat štěstí do Hollywoodu v Los Angeles. První roli tak získal roku 1989 v Povídkách z New Yorku.


O čtyři roky později (do té doby se zotavoval po nehodě na motorce) si zahrál ve filmu Stevena Soderbergha King of the Hill, kde se poprvé představil veřejnosti ve větší roli. Pak se objevuje v hlavní roli v dramatu Nemáš co ztratit a po boku Mickeyho Rourka v akčním filmu Střela (1996). Nikdy se nejednalo o nějak mimořádně úspěšné nebo známé snímky, první výjimkou byla až Tenká červená linie Terrence Malicka (1998). Bohužel zrovna většina jeho scén skončila na podlaze střižny. Další role vzal např. ve filmech Krvavé léto v New Yorku, Nespoutaná volnost, Harrisonovy květy nebo Aféra s náhrdelníkem.

 

Největšího úspěchu ve svém životě se však dočkal hned posléze ve věku devětadvaceti let, a to když ho Roman Polanski obsadil do role polského klavíristy ve filmu Pianista (2002). Adrien za tuto roli získal mnoho cen v čele s Oscarem za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a stal se tak nejmladším držitelem této ceny. Zcela zaslouženě – pro lepší pochopení postavy vyhladověl téměř na hranici zhroucení, prodal svoje auto a byt a dobrovolně se izoloval od lidí, aby pak mohl co nejlépe zahrát člověka ztrápeného válkou a stranícího se společnosti. Úspěch filmu a nadšené kritiky vystřelili Adriena do čela herecké elity. Herec přesto nezpychl a dál se rozhodl věnovat především nezávislým snímkům. Jeho dalším filmem byla romantická komedie Loutka. V roce 2004 se stal jednou z postav mysteriózního snímku M. Night Shyamalana Vesnice. O rok později si zahrál ve sci-fi thrilleru Svěrací kazajka a Peter Jackson si ho zvolil do jedné z rolí svého velkofilmu King Kong. Ten je také doposud jediným mega-komerčním spektáklem v Adrienově filmografii, většinou si totiž herec volí spíše komornější snímky. Příkladem budiž jeho další filmy, drama Hollywoodland či romantický Toreador.


Jedním ze tří bratrů na cestách po Indii se Adrien stal ve filmu Wese Andersona Darjeeling s ručením omezeným (2007), v hudebním dramatu Cadillac Records zase ztvárnil majitele hudebního vydavatelství. Méně úspěšný byla komedie Bratři Bloomovi (2009). Filmy Bestie musí zemřít a Wrecked byly už dokonalé propadáky. Velkým návratem na plátno tak bylo akční sci-fi Predátoři (2010), kde se Adrien spolu s dalšími nešťastníky stal návnadou pro vesmírné krvelačné lovce. Zajímavým kouskem v Adrienově kariéře byl i psychologický thriller Experiment.


V loňském roce Adrien exceloval v jedné z rolí v romantickém filmu Woodyho Allena Půlnoc v Paříži a v nezávislém dramatu Detachment. V budoucnu se na něj můžeme těšit v čínském válečném dramatu s názvem 1942.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]