ProfilyClaudia Cardinale (15.4.1938)

alt

Cartoucheova Venuše, vdova Jill McBain, o kterou si Henry Fonda vylámal svůj chlapácký pohled, Felliniho Claudie a Viscontiho Angelica. Ale hlavně nezdolná žena se smutnýma očima, jejíž role uchvátily svou silou a půvabem několik generací. Právě dnes slaví 74 narozeniny.

Claude Joséphine Rose Cardinale měla tu drobnou smůlu, že se narodila počátkem druhé světové války a rané dětství tak prožila v podstatě v neustálém strachu o život, kdy se s rodiči a dvěma staršími sourozenci skrývala po tuniských sklepeních. Nástup do školy situaci příliš nezlepšil, coby dcera sicilských imigrantů byla ostatními vnímána jako agresor a nepřítel.

Její půvab byl možná od počátku jejím velkým prokletím, protože mladá Claudia vůbec netoužila po herecké kariéře či slávě a pozornosti – chtěla být učitelkou, zůstat v pozadí, žít klidným životem. To se ovšem mělo záhy změnit. Ve svých 21 letech vyhrála soutěž italské ambasády O nejkrásnější dívku italského původu v Tunisu, která zahrnovala i návštěvu filmového festivalu v Benátkách. A právě tam si krásné tuniské Siciliánky, která však v té době vůbec italsky neuměla (zato ovládala francouzštinu a tuniskou arabštinu), povšiml filmový průmysl a předznamenal její další kroky na další dlouhá léta.

Poprvé se na plátně objevila v koprodukční pohádce Goha s Omarem Sharifem a téhož roku si poprvé zahrála s Marcellem Mastroiannim ve snímku I soliti ignoti (česky Zmýlená neplatí, ačkoliv přesný překlad zní Běžní neznámí). Za svůj počáteční úspěch vděčila především svému producentu, Francu Cristaldimu, za něhož se také poprvé vdala. Nakolik do manželství vstupovala dobrovolně, těžko říct – pod diktátem svého muže a studia si musela léta držet původní, téměř dívčí postavu, nemohla zhubnout, ani změnit svůj styl oblékání, a o svém synovi, jehož měla v 17 po podivném poměru s jakýmsi Francouzem (kuloáry šeptají, že ji znásilnil – ale věřte těm poplatným kukačkám), nesměla na veřejnosti mluvit. Oficiálně tak vystupoval jako její mladší bratříček a do své plnoletosti údajně nevěděl, kdo je jeho skutečnou matkou.

Jakkoliv frustrující manželství s Cristaldim muselo být, za dobu jeho trvání natočila Claudia snímky, které jí zajistily nesmrtelnost – všechny v průběhu šedesátých let, ve spolupráci s takovými režisérskými esy jako byli Luchino Visconti (Il Gattopardo, 1963), Philippe de Broca (Cartouche s Belmondem, téhož roku), Federico Fellini (Otto e mezzo, kde znovu sešla s Mastroiannim) nebo Sergio Leone (Tenkrát na západě).

V roce 75 se nicméně s Cristaldim rozvedla a nastěhovala se ke svému dlouholetému příteli, režiséru a scénáristovi Pasqualu Squitierimu (ne, ne a ještě jednou opakuji ne Squirtierimu, jestli to náhodou čte JWP), a v průběhu let osmdesátých se nadále objevovala v řadě víceméně průměrných italských snímků, přičemž aktivní kariéru neukončila dodneška. Krom syna, jehož Squitieri adoptoval, s ním má také dceru Claudii.

V současnosti je známou politickou liberálkou a aktivně se zapojuje do bojů za práva homosexuálů, podporuje feministická hnutí a od roku 1999 je vyslankyní dobré vůle světové organizace UNESCO na Obranu ženských práv. Napsala autobiografii Moi Claudia, Toi Claudia a je držitelkou čestných ocenění Benátského a Berlínského filmového festivalu Zlatý lev a Zlatý medvěd.

Čtenáři Los Angeles Times byla v internetovém hlasování z února 2011 zvolena 7. nejkrásnější ženou filmové historie.

 

text: Martin Kužel

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]