ProfilyAndie MacDowell (21.4.1958)

alt

Andie se narodila v Gaffney, v americké Jižní Karolíně. V osmdesátých let začala s modelingem pro módní časopis Vogue a v reklamách pro řadu společností. Přirozený půvab jí vynesl druhou nejvýznamnější roli ve filmu Tarzan z roku 1984 – stala se z ní Jane Porterová, láska krále opů. Vzhledem k příliš výraznému jižanskému přízvuku ji ovšem předabovala Glenn Glose. V mnohem méně výraznější roli se objevila o rok později v romantickém dramatu Eliášův oheň. Chvíli trvalo, než dostala další hereckou příležitost. Tuto dobu využila pro návštěvy kurzů herectví. Krom účinkování v televizním seriálu Tajemství Sahary se koncem osmdesátých let především ukázala jako hlavní postava filmu Sex, lži a video, Ann Mullanyová, již manžel nedokáže sexuálně uspokojit, zato s jinými ženami natáčí podivuhodné kazety... Losanagelští kritici a porotci její výkon odměnili cenou za nejlepší ženskou vedoucí úlohu.

Po tomto nevšedním příběhu začala být její krásná tvář spojována čím dál tím víc s komediemi (Zelená karta, Hudson Hawk, Objekt krásy), z nichž v paměti lidí nejspíš nejvíce uvízl britský film Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde si zahrála po boku Hugh Granta. Často představovala žádoucí a zároveň svobodomyslné ženy, jak to svého času mohl ilustrovat western Pistolnice. Po období čistě mediálních příběhů ztělesňovala také umírající matku (Hrdinové mého dětství), manželku paranoika (Linie násilí) nebo ženu v bývalé otrokářské rodině (Otrok). To neznamená, že by její všechny role byly už jen vážné. Dvakrát se například objevila mezi oblíbenými americkými loutkami Muppety (Muppets Tonight!, Muppeti z vesmíru).

V roce 2000 dostala hlavní roli ve filmu Harrison´s Flowers, kde její postava pátrala po manželovi, zmizelém v poválečném Chorvatsku. V tomto období pravidelně střídá hlavní úlohy s vedlejšími. V televizi se objevila v několika filmech (Women & Men 2: In Love There Are No Rules, Večeře u přátel, Jo, Autobusy mé sestry, atd.) i v seriálech. V roce 2010 se občas objevila v televizním seriálu Osamělá hvězda (který byl zrušen po šesti epizodách) coby Alex, nebezpečná odbornice na umění. Zatím se lépe daří seriálu Jane by Design, v němž Andie hraje šéfku hlavní hrdinky Jane.

Andie byla zatím vdaná dvakrát, v letech 1996 až 1999 za modela Paula Qualleyeho, s nímž má tři děti (syna Justina a dcery Rainey a Satan Margaret) a od roku 2001 až 2004 za podnikatele Ghetta Hartzoga.

 

Text: Jiří Kábrt

 

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]