ProfilyRenée Zellweger (25.4.1969)

alt

 

Narodila se v Americe v Texasu 25. dubna 1969. Na škole se věnovala nejrůznějším sportovním aktivitám, byla roztleskávačkou, členkou mnoha družstev a debatního kroužku. A nezapomněla se účastnit i dramatického semináře. Kvůli studiu na vysoké škole se dala k divadelnímu sboru. V tu dobu si uvědomila, jak moc ji vlastně hraní baví. Kromě práce servírky si během studia přivydělávala i jako komparz v reklamách a po škole se dokonce stala známou tváří v reklamě na hovězí maso.

 


Poprvé se Renée dostala před filmovou kameru při natáčení televizních snímků Chuť zabíjet (1992) a Vrah z Heartlandu. Zahrála si v životopisném filmu 8 sekund a v celovečerním debutu Bena Stillera Bolestná realita (1994). V sequelu Texaského masakru s originálním názvem Masakr v Texasu se dočkala první větší role. O rok později se objevila v hudební komedii Na plný pecky a v roce 1996 byla obsazena po boku Toma Cruise do filmu Jerry Maguire. Díky této roli se výrazně vryla do paměti diváků.

 

Poté se Renée začaly hrnout nabídky významnějších rolí ve filmech s hereckými hvězdami. Po romantice Celý širý svět si tak zahrála s Meryl Streep a Williamem Hurtem v dramatu Jediná správná věc (1998) a s Morganem Freemanem v komedii Sestřička Betty (2000). Za tu dokonce obdržela svůj první Zlatý Glóbus. Ve filmech Dražší než rubíny a Ženich na útěku dokonce obsadila hlavní role. S Jimem Carreym zazářila i v komedii Já, mé druhé já a Irena.


V roce 2001 se chopila obrovské příležitosti a přijala roli v Deníku Bridget Jonesové, a to přesto, že oproti Bridget nebyla ani baculatá, ani Britka. Kvůli britskému přízvuku se proto na několik týdnů nechala tajně zaměstnat v Londýně coby žurnalistka a kvůli vzhledu své postavy přibrala více než devět kil. Za svou roli získala nominaci na Oscara, byla opěvována kritiky a její Bridget se dodnes řadí mezi divácky nejúspěšnější a neoblíbenější ženské hrdinky všech dob. V roce 2004 se pokusila úspěch zopakovat v pokračování s podtitulem S rozumem v koncích, to ale kvalit jedničky ani zdaleka nedosahovalo.


Mnohem vydařenější bylo drama Bílý oleandr a zejména pak muzikál Chicago (2002) Roba Marshalla, ve kterém si Renée zahrála společně s Catherine Zeta-Jones a dalšími hvězdami. Za hlavní roli v Oscarem za nejlepší film oceněném snímku si vytancovala a vyzpívala druhý Zlatý Glóbus a druhou nominaci na cenu Akademie. Kritici se o ni mohli jen porvat. Třetí Glóbus a svého prvního Oscara přesto Renée získala až za Návrat do Cold Mountain (2003), a to za výkon ve vedlejší roli. Ve stejném roce se pak objevila na stříbrném plátně i v retro komedii Kašlu na lásku.


Jeden z nejlepších hereckých výkonů své kariéry předvedla v Těžké váze coby manželka boxera a otce rodiny ztvárněného Russellem Crowem pod režijní taktovkou Rona Howarda. Jejím posledním kritikou oceňovaným filmem byl životopisný snímek Miss Potter o spisovatelce dětských knížek. S následujícími filmy totiž už žádnou další díru do světa neudělala, a to ani v roli snoubenky George Clooneyho v Tvrdých palicích, tulačky ve westernu Appaloosa nebo ambiciózní manažerky v komedii Holka z města. I její zatím poslední a veskrze podprůměrný film s názvem Píseň mého srdce fanoušci sotva zaregistrovali. Pro rok 2013 se ale plánuje třetí díl Bridget Jonesové, ve kterém Renée přislíbila účast. Že by velký návrat oblíbené hrdinky?

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]