ProfilySvatopluk Beneš (24.1. 1918-27.4. 2007)

 

Významný český herec, který je známý našim divákům jak z prkem divadel tak i filmového plátna a obrazovek televize, se narodil 24. ledna 1918 a zemřel 27. dubna 2007.

 

Svatopluk Beneš se narodil v Roudnici nad Labem do poměrně početné rodiny – měl bratra a dvě sestry. Jeho rodiče ho na kariéru herce jistě nenasměrovali, protože ani jeden z nich se podobnými činnostmi nezabýval. Jeho výchova byla přísná, založená na strohém dodržování mravnostního kodexu. Je možné, že právě prudérní prostředí rodiny Beneše donutilo ke vzpouře – utekl z gymnázia, kam ho poslali rodiče a v Praze započal se studiem konzervatoře. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o otcovu vůli, nemohl v Praze bydlet v drahém podnájmu, ale denně do školy dojížděl. Přivydělával si v divadle.


Soukromý život filmového milovníka Beneše nebyl nijak bouřlivý, jakkoliv nepostrádal rovněž některé zajímavosti. Oženil se za protektorátu s baletkou Evelýnou, ale po válce se rozvedl a roku 1946 se oženil s Boženou Truhlářovou. Jeho manželství s touto ženou vydrželo až do smrti.

 

Beneš ztvárnil velké množství jak dramatických, tak i komických rolí. Jeho osobnost dodávala postavám neobyčejný půvab a šarm vyzařující právě z jeho kultivovaného nitra. Svoji kariéru zahájil ve filmu, a to již v šestnácti letech. Stal se členem Divadla na Vinohradech a rovněž Městských divadel pražských. Po celý život se rovněž podílel na ztvárňování filmových postav a vystupoval také v televizi. Zde je nutné připomenout jeho nadporučíka Lukáše z Dobrého vojáka Švejka a Poslušně hlásím. Nezapomenutelná je také role Ríši v Pohádce máje. V roce 1989 ztvárnil osobnost T. G. Masaryka ve filmu Člověk proti zkáze.


Svatopluk Beneš měl nejlepší léta pro svoji divadelní a filmovou tvorbu do roku 1945, za éry komunismu byla patrná snaha ho tolik „nenasazovat“ do hlavních rolí. Přesto získal svým uměním mimo jiné i titul zasloužilý umělec a dostal vyznamenání Za vynikající práci. Je nutné poznamenat, že jak titul tak vyznamenání po roce 1989 vrátil. Nicméně v roce 1997 získal skutečně kvalitní ocenění v podobě Ceny Thálie za celoživotní dílo.

 

Text: Jiří Kábrt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]