ProfilyUma Thurman (29.4.1970)

alt

 

Jméno Uma pochází z buddhistické mytologie. Tak pojmenoval rodačku z Bostonu její otec, profesor náboženství a nadšený buddhista, a ve stejném duchu dal jména i jejím třem bratrům a nevlastní sestře. Celým jménem Uma Karuna Thurman se narodila 29.4.1970. Během studia se rozhodla, že chce být herečkou. Začínala po vzoru matky jako modelka, kvůli čemuž se přestěhovala do New Yorku, kde posléze navštěvovala i kurzy herectví.

 


Své první filmové role získala v osmnácti letech ve snímcích Nebezpečné známosti s Johnem Malkovichem a s Michelle Pfeiffer a v komedii Johnny, buď hodný s mladým Robertem Downeym Jr. Už tenkrát se jednalo o poměrně velké a významné role, v thrilleru Dobrou Chuť, Mami si dokonce zahrála hlavní roli společně se Stevem Buscemim. Nejzajímavější příležitostí se pro ni stala úloha nahé Botticelliho Venuše ve filmu Terryho Gilliama Dobrodružství Barona Prášila (1988). Poté se mimo jiné objevila v televizní adaptaci Robina Hooda, v komedii Vzteklej pes a Glorie (1993) a v thrilleru Jennifer 8. Ke hvězdám ji vystřelila ale až role Mii v Tarantinově trháku Pulp Fiction, za kterou byla nominována na Oscara.


I přes nemalý úspěch si poté Uma nezahrála v ničem ambicióznějším než v několika průměrných komediích (Proč kočka není pes?, Měsíc u jezera) a v o fous lepších dramatech (Nádherný holky, Zlatá číše, Přiznání). Jejími zdaleka nejlepšími filmy konce devadesátých let byly sci-fi Gattaca (1997), Sladký ničema Woodyho Allena a evropská koprodukce Bídníků (1998), naopak nejhorším filmem kariéry se pro Umu stal extra nepodařený Batman a Robin. V roce 2003 však přišel další zlom. Po vlažném thrilleru Výplata si Uma zahrála opět pod taktovkou Quentina Tarantina v obou dílech akčního eposu Kill Bill (2003, 2004) a měla tak na chvíli našlápnuto ke kariéře akční hrdinky. Šanci ale nevyužila a dala přednost nevýrazným rolím v dalších nevýrazných komediích (např. Buď v klidu, Moje superbejvalka, Vdaná snoubenka).


Jedinými výjimkami v komediálně průměrné šňůře se staly dobře obsazené filmy Prime (2005), další hlavní role v thrilleru Pocit viny a postava Medúzy v dobrodružném fantasy Percy Jackson: Zloděj blesku (2010). Naposledy se Uma objevila v historickém dramatu Miláček, kde si zahrála jednu z milenek a posléze manželku titulního hrdiny v podání Roberta Pattinsona a podala výtečný výkon. V budoucnu se můžeme na Umu těšit v mnoha kouscích, z nichž nejočekávanější jsou drama Olivera Stonea Divoši a hvězdně obsazená komedie Chlap na roztrhání. V roce 2014 by dokonce mělo dojít na třetí část Tantantivova Kill Billa. Tahle hvězda evidentně jen tak nezhasne.


Herečka je dvakrát rozvedená, poprvé s Garym Oldmanem a podruhé s Ethanem Hawkem, se kterým má dvě děti. Spekulovalo se i o jejím vztahu s Quentinem Tarantinem. Nyní je potřetí vdaná s britským finančníkem Arpadem Bussonem, se kterým se už jednou rozešla a odvolala jejich zasnoubení, věci se ale daly do pořádku a s Arpadem Uma očekává jejich první dítě. Kromě filmů se věnuje rodině a charitativní činnosti.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]