ProfilyKirsten Dunst (30.4.1982)

alt

 

Kirsten Caroline Dunst se narodila 30.4.1982 ve městě Point-Pleasant ve státě New Jersey. Už ve třech letech se objevila v reklamě na mýdlo a v následujících letech stihla natočit mnoho dalších. Stejně tak si zahrála v několika televizních seriálech. Když se chopila malé roličky v Příbězích z New Yorku v povídce zfilmované Woodym Allenem, bylo jí teprve sedm let. V osmi letech se s rodiči a mladším bratrem přestěhovala do Los Angeles, kam začala docházet do soukromé katolické školy. Tam se poprvé objevila coby dcera Toma Cruise ve filmu Ohňostroj marnosti (1990).

 


Obrovskou příležitostí se pro Kirsten stala role upírské holčičky v Interview s upírem (1994), kde si zahrála společně s velkými hvězdami Bradem Pittem, Antoniem Banderasem a opět s Tomem Cruisem. Za svůj výkon byla vyzdvihována kritiky i médii a už ve dvanácti letech tak získala nominaci na Zlatý Glóbus. Jejími dalšími filmy se staly drama Malé ženy a dobrodružný snímek Jumanji (1995).


Její kariéra poté směřovala k méně ambicióznějším snímkům a samozřejmě pokračovala v seriálové šňůře a v televizních filmech. Mohli jste ji vidět v Krajních mezích nebo v Pohotovosti. Z televizních kousků jsou nejznámější Těhotná v patnácti a Věž hrůzy. Kirsten se také krátce mihla ve filmech Matka noc a Vrtěti psem (1997). Poté si zahrála v režijním debutu Sophie Coppollové Smrt panen (1999), přičemž bohužel odmítla roli Angely v Americké kráse. Následně začala získávat hlavní role, zpočátku v béčkových filmech jako Vrána 3, Čmuchalky nebo Šťastné město. Nejvýraznější rolí tohoto období se stala úloha roztleskávačky v komedii Bravo Girls! (2000). Rok poté získala roli hlavní hrdinky filmu Šílená / Krásný. Další kousky jako Lepší společnost či Holka jako lusk nestojí moc za řeč (kromě toho, že pro soundtrack druhého jmenovaného Kirsten nazpívala dvě písničky a nastartovala tak svou pěveckou kariéru).


Obrovským mezníkem se stala spolupráce se Samem Raimim, který Kirsten obsadil do role Mary Jane ve svém komiksovém filmu Spider-man (2002). Ten se stal nejvýdělečnějším a zároveň nejdůležitějším počinem její kariéry, svou roli si totiž ještě dvakrát zopakovala ve dvou pokračováních (2004, 2007) a získala tak pro sebe nadějné vyhlídky na mnohem lukrativnější nabídky hodné herečky velkého formátu. Přitom zpočátku to tak nevypadalo – Kirsten se objevila v Úsměvu Mony Lisy (2003) a v Muži, který zabil, v obou případech se jednalo pouze o průměrné filmy. Další velkou příležitostí byla využitá šance zahrát si po boku Paula Bettanyho ve Wimbledonu a hlavně ve Věčném svitu neposkvrněné mysli (2004).


Po roce 2005 její herecká kariéra lehce povadla, Kirsten se začala věnovat zpěvu (v roce 2007 vydala vlastní sólové album), charitativní činnosti, modelingu a zviditelnila se i politicky. V roce 2008 strávila šest měsíců v léčebném zařízení a prožívala menší osobní krizi. Hrála v Elizabethtown, znovu pod vedením Sophie Coppoly v Marii Antoinettě a v komedii Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám. Po dvouleté pauze si zahrála s Ryanem Goslingem v thrilleru V lepší společnosti (2010). Další velmi výrazný výkon opěvovaný kritiky předvedla v sugestivním dramatu Larse von Triera Melancholia (2011), za který obdržela Cenu pro nejlepší herečku na festivalu v Cannes.


Blýská se na světlejší zítřky. Jen v tomto roce by měla Kirsten natáčet pět filmů, z nichž nejočekávanější jsou dobrodružná road-movie On the Road a thriller Cities. V příštím roce dojde i na drama Red Light Winter, kde si Kirsten zahraje s Markem Ruffalo.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]