ProfilyKarel Höger (17.6.1909 - 4.5. 1977)

alt

 
Karel Höger byl významný český herec, který se narodil 17. června 1909 v Brně a zemřel 4. května 1977 v Praze.
 
Höger neměl v žádném případě snadné a lehké dětství. Narodil se jako třinácté dítě dělníka z cihelny. Široké rodinné zázemí mu umožnilo záhy rozvíjet herecký talent. Spolu se sourozenci totiž hrál loutkové divadlo a již v osmi letech se stal členem brněnského ochotnického spolku. Ačkoliv vystudoval učitelský ústav (ukončil jej v roce 1928) záhy poznal, že to není jeho pravá životní dráha a začal studovat brněnskou konzervatoř (dramatické oddělení). Zde již studoval jeho starší bratr Rudolf. Po ukončení konzervatoře v roce 1932 ještě rok studoval estetiku na filosofické fakultě v Brně. Zde začal také působit v divadle v Zemském divadle, kde působil až do roku 1940. Poté získal angažmá v Národním divadle a odstěhoval se do Prahy. V tomto souboru působil až do své smrti.
 
Karel Höger vynikal svým citlivým hereckým projevem a melodickým hlasem, byl vyhledávaný režiséry divadelními, ale i filmovými, působil i v mnoha televizních inscenacích, filmech a seriálech. Jeho talent využíval i rozhlas. Vystupoval jak v dílech vážných tak i komických, přesvědčil také jako tragická postava a nevyhnul se ani roli milovníků.
 
Höger rovněž předával své herecké umění mladé generaci – v letech 1945 – 1949 vyučoval na pražské konzervatoři a učil též externě na DAMU a FAMU. Na FAMU byl dokonce v roce 1966 jmenován profesorem (1966). Nezapomněl ani na rodné Brno, kurs herectví totiž vedl i na JAMU.
 
Manželkou tohoto herce byla rovněž herečka Zdenka Procházková.
 
Vyjmenovat všechny role Karla Högera by bylo složité. Nejdříve je na místě uvést ztvárnění některých významných postav české kultury a historie ve filmových rolích Mikoláše Alše, Bedřicha Smetany, Václava IV., vystupoval i ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně jako Arnošt z Pardubic. Je třeba také vzpomenout například lidsky citlivou postavu inženýra Prokopa v Čapkově Krakatitu, nezapomenutelná byla jeho hlasová role Rumcajse, působil přesvědčivě i v různých adaptacích detektivních příběhů po boku Josefa Beka. Byl vybrán také do role primáře Sovy v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města, ale smrt tohoto velikého českého herce zhatila plány realizačního týmu zajímavého díla Československé televize. Divadelních rolí Karla Högera bylo obrovské množství, pro představu jen v Brně do konce roku 1940 jich sehrál celých 120.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]