ProfilyGeorge Clooney (6.5.1961)

alt

 

Jeden z nejlepších herců současnosti pochází z Kentucky v USA, kde se narodil 6.5.1961. Část dětství ale prožil v Ohiu, kam chodil do školy. Má starší sestru Adelii a je rodinně spřízněn i s hercem Miguelem Ferrerem a zpěvačkou Debby Boone.

 

Na střední škole trpěl částečným obličejovým ochrnutím, to ale po roce přešlo. Když se rodina přestěhovala zpátky do Kentucky, z George se stal nadšený sportovec a baseballista. Tento sport se dokonce pokoušel hrát profesionálně, avšak s neúspěchem. Vysokou školu taktéž nedokončil. Kvůli tomu se věnoval podřadným zaměstnáním, prodával pánské obleky a zpracovával tabák. Jedinou výhodou bylo, že Georgeův otec Nick pracoval jako televizní reportér a s filmovým prostředím tak byl George dobře obeznámen. Rozhodl se hledat štěstí v Hollywoodu, kde mu pomohla známost s herecky založenou rodinou Ferrerových.


Už v dobách studia na univerzitě se George objevoval v televizních seriálech a sitcomech, většinou neúspěšných (E/R, Roseanne, Street Hawk…), a v béčkových až céčkových filmech (Bojová akademie, Návrat vražedných rajčat, Krvavý surf…), které se také nemohly zrovna dvakrát pyšnit kvalitou. Díky vskutku bohatým seriálovým zkušenostem se ale alespoň seznámil s celou řadou tvůrců a herců, se kterými v budoucnu spolupracoval na celovečerních filmech. Zlom nastal v okamžiku, kdy byl obsazen do seriálu Pohotovost (1994) a ztvárnil postavu jménem Doug Ross se šarmem sobě vlastním, který se posléze stal jeho osobitým trademarkem. Byl za ni dvakrát nominován na Zlatý Glóbus. O dva roky později si zahrál s Quentinem Tarantinem v krvavé hororové komedii Roberta Rodrigueze Od Soumraku do úsvitu (1996), kde se konečně dočkal jedné z hlavních rolí ve filmu, na který diváci chodili v houfech. Poté se na něj hollywoodští producenti začali lepit jako mouchy.


S Michelle Pfeiffer si zahrál v romantickém snímku Báječný den a posléze v akčním filmu Peacemaker (1997). Jedním z nejhorších filmů jeho kariéry se stal příšerný Batman a Robin, kde George účinkoval v pověstném kostýmu s bradavkami a stal se nejhorším Batmanem v historii. O dost vydařenější byla jeho spolupráce se Stevenem Soderberghem u filmu Zakázané ovoce a s Terrencem Malickem při natáčení Tenké červené linie (1998). Válečné téma si pak George zopakoval ve Třech králích. V celovečerním South Parku nadaboval ironicky nemocničního doktora (toho, co voperuje Kennymu místo srdce bramboru) – tvůrci South Parku pak začlenili George do svého loutkového filmu Team America coby jednoho z maňásků.


Po opuštění seriálu Pohotovost roku 2000 hrál George hlavní role v Dokonalé bouři a v retro komedii bratří Coenů Bratříčku, kde jsi? – za tu získal první Zlatý Glóbus. Po dvou filmech natočil i v následujícím roce – nejprve Rodriguezovy Spy Kids a posléze Soderberghovy Dannyho parťáky. Role titulního Dannyho ho vynesla do nebes, když byl obsazen spolu s největšími hvězdami stříbrného plátna - Bradem Pittem, Julií Roberts, Mattem Damonem a dalšími. Dannyho parťáci se stali úspěšným hitem a dočkali se dvou pokračování se stejnou hereckou sestavou.


Nejenže se George v roce 2002 objevil opět pod vedením Soderbergha v neúspěšném remaku sci-fi Solaris (kde ukázal nahý zadek), ale navíc se rozhodl sám si vyzkoušet úlohu režiséra a natočil kritiky oceňovanou krimikomedii Milujte svého zabijáka. Divácký zájem ale zdaleka nesplnil očekávání. Ještě mnohem oceňovanějším se pak stal jeho druhý film s názvem Dobrou noc a hodně štěstí (2005), ani ten si však v kinech nepobyl dlouho, přestože za něj byl George nominován na Oscara za režii. Do té doby se George ještě stihl objevit v druhém pokračování Spy Kids, v coenovské komedii Nesnesitelná krutost (2003) a v thrilleru Syriana (2005), díky kterému dokonce získal Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a Zlatý Glóbus. Po Dannyho parťácích 2 natočil se Soderberghem Berlínské spiknutí (2006).


O rok později zazářil v dramatu Michael Clayton (získal nominace na Zlatý Glóbus a na Oscara za hlavní roli) a v Dannyho parťácích 3 a opět se vrhl na další režijní počin. Tentokrát jím byly chladně přijaté Tvrdé palice (2008) vyprávějící o americkém fotbalu. Většího úspěchu se dočkala další komedie od Coenů Po přečtení spalte (2008), kde George ztvárnil opět jednu z hlavních rolí, a to opět společně s Bradem Pittem. S Jasonem Reitmanem natočil pohodové drama Lítám v tom (2009, znovu nominace na Glóbus a na Oscara) a vzal i hlavní roli v bláznivých Mužích, co zírají na kozy. Propůjčil hlas panu Lišákovi v animovaném snímku Wese Andersona Fantastický pan Lišák. V roce 2010 natočil jediný film, a to komorní thriller Američan. O něco plodnější byl loňský rok, kdy si zahrál v dramatu Alexandera Paynea Děti moje (třetí neproměněná nominace na Oscara za hlavní roli a třetí Zlatý Glóbus) a natočil svůj v pořadí už čtvrtý režijní počin Den zrady. Opět si v něm i sám zahrál důležitou roli kandidáta v amerických primárkách a znovu za něj byl nominován na Oscara za režii. Oba tyto filmy měly v našich kinech premiéru teprve letos.


Letos se také George Clooney objeví v hvězdně obsazeném dramatu Roba Reinera s názvem 8, natočeném podle divadelní hry oscarového scénáristy Dustina Lance Blacka, zabývajícím se bojem za práva homosexuálních párů. V listopadu ho uvidíme v kinech ve sci-fi thrilleru Alfonse Cuaróna Gravitace. V příštím roce by mělo dojít i na snímek The Monster of Florence o spisovateli, který přijíždí do Florencie, kde se zapojuje do dávného případu masového vraha, kterého se ani po čtyřiceti letech nepodařilo najít.


Kromě herectví, režie a psaní scénářů se George Clooney věnuje i produkci. První produkční společnost založil se Stevenem Soderberghem, druhou posléze s Grantem Heslovem, který natočil Muže, co zírají na kozy. Od roku 2008 George podporuje kampaň Baracka Obamy, bojuje za práva gayů a politicky i filmařsky se angažuje v problematice konfliktů v Dárfúru i v dalších humanitních činnostech, např. na počátku roku 2010 založil finanční sbírku na podporu zemětřesením zmítaného Haiti.


Po rozvodu s herečkou Talií Balsam v roce 1993 se George nechal slyšet, že už se nikdy znovu neožení. Od té doby měl několik vztahů – s modelkou Lisou Snowdon, s hvězdnou jedné z amerických reality show Sarah Larson a s italskou herečkou Elisabettou Canalis. Od roku 2011 je George ve vztahu s modelkou, herečkou, ale také profesionální wrestlerkou Stacy Keibler. Svůj názor o neženění zatím ale skutečně nezměnil. V roce 1997 a znovu pak roku 2006 byl magazínem People vyhlášen jako jeden z nejvíce sexy žijících mužů. Tato skutečnost se spolu s faktem, že není ženatý, stala terčem mnoha témat a vtípků, takže např. v muzeu voskových figurín v Las Vegas se fanynky mohou nechat vyfotit s realistickou figurínou George Clooneyho ve svatebním obleku naaranžovaného u oltáře.


Herec žije v Kalifornii, ale čas tráví i ve své vile v severní Itálii. Roku 2007 získal italské státní občanství. Mimo jiné je znám i díky občasným kontroverzním vtípkům, které pronáší při přebíraní svých ocenění, díky prasátku Maxovi, kterého s láskou choval u sebe doma do roku 2005 a médii proletěla v roce 2007 i zpráva o nehodě na motorce, kvůli které strávil krátký čas v nemocnici.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]