ProfilyTereza Brodská (7.5. 1968)

alt

 

Dcera legendárních herců Vlastimila Brodského a Jany Brejchové se poprvé objevila ve sci-fi filmu Slečna Golem už ve čtyřech letech. Hlavní dvojroli zde ztělesnila její matka. Pět let na to si jako starší dětská herečka zahrála, tentokrát společně se svým otcem, v pohádkovém příběhu z moderní doby Ať žijí duchové.

 

 

Stále ve vedlejších rolích se objevila i v roce 1978 - jednak v dosti odlišné pohádce Kočičí princ, jednak v psychologickém dramatu Nechci nic slyšet.

 

Rodiče se ji spíš snažili od herectví odradit, ale navzdory tomu vystudovala hereckou konzervatoř a nadále se objevovala ve filmech, televizních seriálech (Vlak dětství a naděje, 1985) nebo divadelních hrách (v souborech Divadla J.K.Tyla, Činoherního klubu v Praze a v divadle Na Zábradlí), z nichž některé byly odvysílány v televizi (př.Don Juan, Largo Desolato).

 

Počátkem devadesátých let se čím dál tím víc zviditelňovala. V roce 1993 například ve čtvrté části cyklu o životní cestě poety Štěpánka Konec básníků v Čechách hrála tehdejší lásku hlavního hrdiny. Převážně se však objevovala v televizních filmech a seriálech (Usmívej se lásko má, Poslední slovo, Netrpělivost srdce, Četnické humoresky, Arrowsmith). Tereza dokázala vždy jako dívka, která umí být velmi sympatická, ale zároveň si občas dokáže pomoci prořízlou pusou a pořádným sebevědomím, na diváky zapůsobit. Tudíž ve většině svých rolí zdaleka nevystupuje jako ušlápnutá žena, ale ani jako arogantní osoba.

 

V roce 1995 získala prvního Českého lva za roli v dramatu Má je pomsta, kde představovala dceru hlavního hrdiny, jemuž se postupně hroutí život a vztahy s blízkými lidmi. Podruhé byla takto oceněna v roce 1999 za neobvyklé účinkování ve sci-fi filmu Dvojrole, kde začínala jako naprosto hloupá kriminálnice, ale po výměně mozků se z ní stala univerzitní profesorka. Grandiózní výkon opravdu stojí za shlédnutí, i když konečné vyznění příběhu není dvakrát optimistické.

 

Vdaná je za fotografa Herberta Slavíka, s nímž má syna Samuela.

 

Text: Jiří Kábrt

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]