ProfilyDavid O. Selznick (10.5. 1902 – 22.6. 1965)

alt

 

Selznick nebyl ani herec, ani režisér, ale z pozice producenta se natrvalo kvalitně podepsal na začínajícím filmovém průmyslu.
 
Narodil se jako syn distributora němých filmů Sinclaira J. Selznicka, u něhož později také pracoval. Po krachu otcova podniku v roce 1923 a dostudování na Columbijské univerzitě si David našel zaměstnání ve společnosti Metro–Goldwyn-Mayer. Po ukončení tamější editorské práce šel pracovat v Paramount Pictures  a napotřetí získal příležitost v RKO coby vedoucí produkce. Podílel se zde například na legendárním filmu o monstru King Kong, ale také na debutu Katherine Hepburnové Rozvodová záležitost nebo  What Price Hollywood? . Na mnoha těchto filmech spolupracoval s tehdy začínajícím režisérem Georgem Cukorem. V roce 1933 se vrátil ke společnosti Metro–Goldwyn-Mayer, kde pomáhal s realizací literárních eposů jako David Copperfield (1935), Příběh dvou měst (1935) či Anna Karenina (1935). David si v rámci práce zvykl pravidelně užívat metanfetamin, což mu  umožňovalo neobyčejnou výdrž – na drogu navedl také režiséra Carola Reeda. 
 
V roce 1935 se osamostatnil a založil společnost Selznick International Picture. Vysokou kvalitu a nadčasovou proslulost si udržovalo mnoho snímků natočených touto společností – romantická Zahrada Alláhova (1936), dobrodružný The Prisoner of Zenda (1937) nebo nehynoucí klasika z americké občanské války Jih proti Severu, který byl v letech 1939-1966 nejvýdělečnějším filmem a David si odnesl jednoho z deseti získaných Oscarů – za nejlepší snímek.  Firma mimo jiné dopomohla britskému režisérovi Alfrédu Hitchcockovi s odstartováním kariéry v USA. Byl to on, kdo natočil romantické drama Živá a mrtvá (1940) a tím zopakoval pro Davida úspěch v podobě Oscara za nejlepší snímek. 
 
Po této výhře David uzavřel svou společnost a účastnil se jednotlivých projektů s oblíbenými tvůrci. Ze 40. let se za jeho nejvýznamnější dílo považuje western Souboj na slunci (1946). V roce 1948 začal být tvorbou unaven a cítil nepříjemnou vzrůstající konkurenci například ze strany televize.  Víc než o filmy jako takové mu nyní šlo o kariéru druhé manželky, herečky Jennifer Jonesové, kterou si vzal v roce 1949. Posledním dobře přijatým Davidovým projektem byl dvouhodinový televizní opus Light´s Diamond Jubilee, který byl odvysílán na všech čtyřech amerických stanicích naráz. Velkofilm Sbohem, armádo (1957), kde se Jonesová objevila po boku Rocka Hudsona byl bohužel velice špatně přijat a představoval tak nehezké zakončení Davidovy kinematografie. 
 
David O. Selznick zemřel po několika infarktech 22.6. 1965. 
 
Text: Jiří Kábrt 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]