ProfilyRobert Pattinson (13.5.1986)

alt

 

Jmenuje se Robert Thomas Pattinson a narodil se 13. května 1986 v Londýně. Tam chodil i do školy, stejně jako jeho dvě starší sestry. Ve dvanácti letech se začal věnovat modelingu, jeho matka totiž pracovala pro modelingovou agenturu. Jak ale postupně dospíval, zájem o něj klesl. Zkoušel různé druhy sportu, hru na kytaru a na klávesy. Nakonec ale skončil u hraní. První zkušenosti získal v amatérské divadelní společnosti Barnes Theatre Company a ve školních dramatických klubech.

 


V roce 2004 začal projevovat zájem o účinkování ve filmech, jeho první rolí se tak stal televizní koprodukční dobrodružný film Království prstenu. Toho roku se mihnul ještě v Jarmarku marnosti. Spolupracoval i na více snímcích, ve

většině případů ale skončily právě jeho záběry na podlaze střižny. První plnohodnotnou postavu tak ztvárnil až coby Cedric Diggory v pokračování Harryho Pottera s podtitulem Ohnivý pohár (2005). Do dalších dílů s ním bohužel knižní předloha už nepočítala. Robert si tak ale nastartoval kariéru, protože se o něm začalo mluvit a psát a filmových nabídek přibývalo. Pro televizi posléze natočil snímky Pohřbené duše a The Bad Mother's Handbook. Poprvé se v hlavní roli objevil v komedii How to be a v životopisném dramatu Little Ashes si zahrál malíře Salvadora Dalího.


Obrovskou příležitostí, a jak se později ukázalo, i mega úspěchem se stalo přijmutí role ve filmové adaptaci upírského románu Stmívání (2008). Ten se v zámoří stal doslova fenoménem srovnatelným s Harrym Potterem. Romanticky založeného upíra Edwarda Cullena si zamilovaly miliony fanynek a Robertovi tak zajistily nehynoucí slávu. Ten totiž skončil na obálkách prestižních časopisů a na předních místech nejrůznějších žebříčků včetně nejvlivnějších celebrit a nejpohlednějších herců na světě. V českém Bravíčku byl posazen na první místo v žebříčku nejvoňavějších upírů. Už ve 22 letech se tak Robert stal velmi dobře placenou a váženou superhvězdou. A s každým dalším dílem Twilight Ságy počet jeho obdivovatelek roste, přestože recenze a divácké reakce na tuto sérii jsou spíše rozporuplné. Robertova tvář se začala tisknout na stovky reklamních materiálů a tematických produktů po celém světě, takže mu už asi nikdo neřekne jinak než Edward.


Na druhou stranu se Robert usilovně snaží ze stínu upírské mánie vymanit a můžete si ho tím pádem vychutnat i v jiných filmech. Ve všech zatím hrál mnohem lépe než ve Stmívání, na rozdíl od bledého upíra si v nich totiž užíval živelnější role. Prvním takovým bylo romantické drama Nezapomeň na mě (2010), ve kterém Robert předvedl, že hrát umí. To potvrdil i v další romantice z prostředí cirkusu s názvem Voda pro slony (2011), kde jeho postava tvořila milostný trojúhelník spolu s Reese Witherspoon a Christopherem Waltzem. Loni se do kin podíval ještě znovu coby Edward v první části závěrečného dílu Twilight Ságy. Letos zas předvedl pozitivně hodnocený výkon v Miláčkovi, kde žongloval s city a těly tří dam ztvárněných třemi excelentními herečkami a s přehledem s nimi dokázal udržet krok.


V srpnu tohoto roku se do kinosálů přiřítí očekávaný film Davida Cronenberga Cosmopolis, kde si Robert zahraje hlavní roli drsného finančníka z Wall Street. Ten si užijí ale spíš fajnšmekři, masy fanynek totiž budou netrpělivě očekávat především závěrečnou část své oblíbené upírské ságy. V roce 2013 by se Robert měl objevit ve westernu Unbound Captives.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]