ProfilyRobert Zemeckis (14.5.1951)

alt

 

Robert Lee Zemeckis se narodil v Chicagu 14.5.1951. Jeho rodina neholdovala knihám, hudbě ani jiným typům umění, takže v dětství se pro Roberta stala největší zábavou a zdrojem inspirace televize. Zamiloval si i kameru svých rodičů, se kterou natáčel rodinné oslavy a dovolené. A vypracoval se na jednoho z nejvýznamnějších amerických režisérů, který si navíc vysloužil pověst vizionáře a inovátora.


Dostal se na filmovou školu v jižní Kalifornii a zde se setkal se scénáristou Bobem Galem. Za svůj krátký film Pole cti (1973) byl oceněn studentskou cenou a získal práci v televizi NBC, kde se živil jako střihač. Zde si jeho a Boba Galea všiml Steven Spielberg a rozhodl se pomoci jim produkovat jejich filmy, ti mu za to na oplátku pomohli se scénáři k jeho filmům. Robert tak mohl natočit hudební komedii I Wanna Hold Your Hand s písničkami od Beatles a komedii Ojetá auta (1980). Ty získaly dobré recenze, diváci ale moc nadšení nebyli. Stejně dopadl Spielbergův snímek 1941, ke kterému Robert s Bobem psali scénář.


Robert poté obcházel studia s námětem příběhu o chlapci, který náhodou odcestuje do minulosti do roku 1950, ale byl opakovaně odmítán. A v roce 1984 si ho Michael Douglas vybral pro režii Honby za diamantem, ze které chtěla studia vytěžit peníze po kasovním úspěchu Indiana Jonese. Z filmu se stal trhák a Robert tak dostal pro svůj projekt o cestování v čase konečně zelenou. Návrat do budoucnosti (1985) proslavil jak Roberta, tak představitele hlavní role Michaela J. Foxe a představoval další úspěšný zářez v Robertově filmografii. Ten za něj byl společně s Bobem Galem nominován na Oscara za scénář a na jeden zátah pak natočil další dva díly, které měly premiéru 1989 a 1990. Už během práce na Honbě za diamantem se Robert navíc potkal se skladatelem Alanem Silvestrim a ten mu od té doby složil hudbu ke všem jeho filmům.


Obrovským překvapením, které nemělo obdoby, se stala Falešná hra s králíkem Rogerem (1988), která kombinovala živé herce s ruční animací. Nejenže se tu poprvé v historii sešli v jednom filmu hrdinové Disneyho a konkurenční stáje Warner Bros, ale navíc se ani nejednalo o film primárně cíleny na děti. Groteskní postavičky totiž byly zasazeny do dospělácké temné noir detektivky. Film byl i přes obrovský rozpočet velice úspěšný a získal čtyři Oscary v technických kategoriích.


O dost hůř si Robert vedl s komedií Smrt jí sluší (1992). Tou dobou se také podílel na různých televizních projektech a strašidelných seriálech. Kolosální úspěch však představoval jeho další film, a to drama Forrest Gump podle románu Winstona Grooma s Tomem Hanksem v hlavní roli. Ten se stal jedním z nejlepších a nejoblíbenějších filmů všech dob, mnoho jeho hlášek zlidovělo a Robert za něj získal mnoho ocenění včetně Oscarů za nejlepší film a nejlepší režii. Film byl revoluční i použitím nové technologie, díky které se podařilo do filmu zakomponovat různé historicky významné osobnosti, se kterými se hlavní hrdina v průběhu děje stýká.


V roce 1997 se Robert pustil do natáčení sci-fi Kontakt s Jodie Foster, to si ale v kinech moc dobře nevedlo. Režisér pak znovu oslovil Toma Hankse a natočil s ním dobrodružný snímek Trosečník (2000). Nejdřív se natočila jeho první půlka a pak se čekalo, až Tom shodí dostatečné množství kil, aby vypadal jeho dlouhý pobyt na ostrově věrohodně. V této pauze si Robert střihl hororový thriller Pod povrchem.


Inovátor Robert si pak našel novou hračku – animační metodu performance capture. Ta bezpochyby představovala revoluci v animovaném filmu a Robert se rozhodl být tím, kdo ji dovede k dokonalosti. Jeho prvním pokusem byl pohádkový film Polární expres (2004), který se sice honosil překrásným příběhem a realistickým prostředím, ale s animací postav (šest z nich ztvárnil opět Tom Hanks) to už bylo horší a Robert byl za použití animační techniky kritizován. Napravit si pověst se mu nepodařilo ani po natočení snímku Beowulf (2007), který byl kritizován stejnými výtkami. Ten byl také prvně natočen ve 3D, třetí rozměr si ale užili akorát diváci amerických kin. Pokrok ale šel od té doby znatelně kupředu a Robertovi se konečně podařilo technologii dostatečně vyštelovat a dostat tak do kin opět animovanou Vánoční koledu (2009) založenou na povídce Charlese Dickense. S tou už problémy v animaci nebyly a 3D se mezitím rozšířilo i mimo Ameriku.


Mnoho kritiků se shodlo, že by po dlouhé době rádi viděli od Roberta další hraný  film. To by se jim mělo vyplnit. Už letos by měl Robert dokončit natáčení dramatu Flight s Denzelem Washingtonem. V příštím roce by se pak rád pustil do dalšího animovaného kousku, a to do remaku Žluté ponorky hudební skupiny Beatles. Časem by mohlo dojít i na pokračování králíka Rogera.


V soukromém životě byl Robert několik let ženatý s herečkou Mary Ellen Trainor, se kterou má syna Alexandra. Vztah ale nevydržel a skončil rozchodem. V současné době je Robert znovu ženatý, tentokrát s herečkou Leslie Harter. V roce 1997 založil produkční společnost ImageMovers a v roce 1999 pak spolu s Joelem Silverem další – Dark Castle. S tou produkoval několik laciných hororů, např. Loď duchů, Gothika nebo Dům voskových figurín, a činí tak dodnes.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]