ProfilyZdeněk Troška (18.5.1953)

alt

 

Zdeněk Troška pochází ze Strakonic v jižních Čechách, kde se narodil 18. května 1953. Dětství a značnou část života strávil v Hošticích u Volyně, tuto vesničku posléze proslavil svými filmy. Od mala ho zajímala umělecká scéna, se svým bratrem Pavlem dokonce inscenovali vesnické divadlo. Střední školu absolvoval Zdeněk ve francouzském Dijonu a poté vystudoval i režii na pražské FAMU. Tu dokončil v roce 1978.

 


Pokud nepočítáme jeho dva krátké studentské filmečky a několik krátkometrážních snímků, tak se poprvé uvedl na scéně jako režisér jedné z povídek ve filmu Jak rodí chlap (1979). Samostatně pak debutoval až v roce 1983

komedií Bota jménem Melichar. Zásadní úspěch pro něj v témže roce představovalo natočení komedie Slunce, seno, jahody, podle vlastního scénáře. Ta se stala diváckým, hitem, dočkala se dvou pokračování (Slunce, seno a pár facek, 1989, Slunce, seno, erotika, 1991) a Zdeněk se tak zapsal do historie českého filmu jako režisér laskavých lidových komedií. Do většiny rolí této televizí donekonečna omílané trilogie obsadil hoštické obyvatele, a to včetně své rodiny. Zdeněk tak mimo jiné navázal dlouholetou spolupráci s herečkou Helenou Růžičkovou. Hoštice jsou dodnes díky němu vyhledávanou tuzemskou atrakcí.


Dalším Zdeňkovým filmem byl historický Poklad hraběte Chamaré (1984). Mnohem větší pozornosti se však dostalo jeho kladně přijaté pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987). Na ní pak Zdeněk navázal v průběhu své kariéry ještě spoustou dalších pohádek a kromě komedií se tak pohádky staly jeho nejčastěji natáčeným žánrem.


V roce 1994 slavil úspěch s pohádkou Princezna ze mlejna, která se dočkala i rozpracování do televizní minisérie a hojně navštěvovaného pokračování, jehož kvalita šla ale strmě dolů. Stejný osud potkal i Zdeňkovu další pohádku - Z pekla štěstí (1999). Klasickými atributy Zdeňkových pohádek se stala pohádková království, princezny a čerti.


Dalším jeho počinem, který se měl od jeho tvorby výrazně lišit, byla Andělská tvář (2001). Romantickému dramatu se přezdívalo „česká Angelika“, film ale v kinech propadl. Naopak značné návštěvnosti se dočkal jeho další kousek, nebo rovnou tři kousky - trilogie Kameňák. Poslepovat nejrůznější české anekdoty do podoby celovečerního filmu se zprvu jevilo jako zajímavý nápad, výsledek ale kritici nemilosrdně strhali. Také k tomu měli dobré důvody. První Kameňák (2003) si však své fanoušky našel a divácký zájem vedl Zdeňka k natočení dvou stejně laděných pokračování, u těch ale sledovanost rychle opadla.


Zdeněk se tak vrátil na čas znovu k pohádkám. Natočil Nejkrásnější hádanku (2008) a loni se dostala do kin jeho Čertova Nevěsta. Mezitím si střihl ještě televizní snímek Bez předsudků a právem zatracovanou komedii Doktor od jezera hrochů (2010). Do budoucna se můžeme těšit na jeho další (snad už zas lepší) vesnickou komedii s názvem Babovřesky s podtitulem aneb z dopisu venkovské drbny. V ní se Zdeněk tematicky vrací do jižních Čech a vypráví příběh malé vesničky, kterou obrátí na ruby příjezd mladého faráře. Premiéra je naplánována na jaro příštího roku.


Zdeněk se věnuje i divadelní režii. Inscenoval například Dona Carlose v Národním divadle, Rusalku a Carmen ve Státní opeře nebo operu Čarostřelec v Českém Krumlově. Dále režíruje muzikály v divadle Kalich. Napsal vlastní kuchařku, byl porotcem v talentové soutěži Talentmania a stal se hlavní tváří televizního pořadu Vinařská Odyssea. Je dodnes svobodný.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]