ProfilyIva Janžurová (19.5. 1941)

alt

 
19. května 1941 se narodila v Žirovnici Iva Janžurová, významná česká divadelní, filmová a televizní herečka.
 
Janžurová se narodila v nevlídném válečném roce 1941 v Žirovnicích, a to v intelektuální, učitelské rodině. V letech 1955 – 1959 studovala v gymnázium v Českých Budějovicích. Je možné, že její dráha byla předurčená po rodičích také v pedagogické sféře, ale Iva již v útlém mládí velice inklinovala k herectví, proto se nechala zapsat na DAMU (1959), kde studovala tento obor pod vedením významné herečky Vlasty Fabiánové. První angažmá získala po absolutoriu v roce 1963 v Liberci (divadlo F.X. Šaldy). Nicméně po roce její talent zaujal vedené Divadla na Vinohradech, kde úspěšně působila až do roku 1987 a ztvárnila zde nesčetné množství dramatických postav. V roce 1988 získala angažmá tam, kde hráli nejvýznamnější herecké osobnosti, v Národním divadle.
 
Osobní život této herečky nebyl nijak dramatický, ale přesto v něm lze zaznamenat proměnu. Provdala se za Jana Eisnera, s nímž žila jeden rok, po rozvodu začala žít s českým hercem a režisérem Stanislavem Remundou, s nímž má dvě dcery, Theodoru a Sabinu Remundovy. Před rokem bulvární tisk začal spekulovat o tom, že se Iva Janžurová v tomto pozdním věku hodlá vdát, ale nestalo se tak. Herečka k tomu novinářům sdělila, že si nechce pokazit krásný vztah „nějakým úředním papírem“.
 
Popularita Ivy Janžurové je v České republice velká, herečka ji nezískala pouze na divadle, ale zvláště ve filmu a televizi. První významnou filmovou roli získala v roce 1966 ve filmu Karla Kachyni Kočár do Vídně. Z dalších filmů, kde se Janžurová objevila, připomeňme Světáky (1969), Pane vy jste vdova (1970), Petrolejové lampy (1971), Homolka a Tobolka (1972), Morgiana (1972), Marečku, podejte mi pero (1976), Což takhle dát si špenát (1977). Účinkovala také v televizních seriálech - Arabela (1980) a jejím pokračování Arabela se vrací (1994), ale především v kultovní Nemocnici na kraji města (1977) a jejím pokračování (2003). Vytvořila i několik postav v rozhlasových pořadech a dramatizacích, jako kupříkladu v Gogolově Ženitbě (1982).
 
Iva Janžurová byla za své herecké výkony mnohokrát oceněna (Český lev za nejlepší herecký výkon 1998 a 2003, cena Alfréda Radoka – 1998, cena Thálie ve stejném roce).
 
Janžurová, lze konstatovat, představuje jeden z vrcholů českého herectví druhé poloviny dvacátého století i současnosti.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]