ProfilyAlfred Molina (24.5.1953)

alt

 

Alfred Molina, rodák z Londýna, přišel na svět 24. května roku 1953. Jeho matka, původem z Itálie, dělala hospodyni a otec, španělský imigrant, se živil jako číšník a šofér. Alfred vyrůstal v přistěhovaleckých čtvrtích a stát se hercem se rozhodl údajně poté, co v dětství viděl film Spartakus. Za tímto účelem studoval v Londýně Guidhall School of Music and Drama a účinkoval v pouličních představeních. Pak se stal členem Královské Shakespearovské Společnosti.

 


Svůj debut na stříbrném plátně si odbyl v roce 1981 v prvním dílu Indiana Jonese (v úvodu filmu vchází s Jonesem do chrámu, po zádech mu lezou sklípkani, několik minut poté umírá). Kromě toho se několik let objevoval v mnoha televizních inscenacích a seriálech (původně měl dokonce hrát postavu Rimmera v Červeném trpaslíkovi). Jednalo se ale jen o malé role, stejně jako ve fantasy Jestřábí žena (1985). První velkou roli tak Alfred získal až ve filmu Prick Up Your Ears Stephena Frearse. Za sugestivní ztvárnění role byl mnohde oceňován, ještě výrazněji se ale předvedl v roli despotického muslimského otce v dramatu Bez dcerky neodejdu (1991). Dalšími filmy, ve kterých si zahrál, jsou Čarovný duben, Proces (vedlejší role v adaptaci Kafkova románu) a westernový Maverick (1994).


Po účinkování v malých roličkách v několika dalších snímcích (Mrtvý muž, Muž, který věděl příliš málo…) je Alfred obsazen Paulem Thomasem Andersonem, a to nejprve do dramatu Hříšné noci (1997) a posléze do Magnolie (1999). Další velkou rolí byl šerif ve filmu Čokoláda (2000). Největšího úspěchu se ale Alfred dočkal po uvedení životopisného snímku Frida (2002) o mexické malířce Fridě Kahlo, ve kterém si zahrál jejího manžela Diega Riveru. Další velice významnou rolí byl v Alfredově podání až nebývale charismatický záporák Dr. Octopus ve druhém dílu Spider-mana (2004). Jeho dalšími filmy v těchto letech byly Kafe a cigára, Identita a Luther.


Další roli vynesla Alfredovi spolupráce s Ronem Howardem na Šifře mistra Leonarda (2006), kde se herec objevil coby biskup Manuel Aringarosa. Lasse Hallström ho po Čokoládě obsadil i do svého komediálního dramatu Skandál. Alfred se objevil i v shakespearovské adaptaci As You Like It od Kennetha Branagha. Zajímavou roli Alfred ztvárnil v izraelsko-americké koprodukci Malý zrádce. Další úspěchy pak slavil v roli přísného otce hlavní hrdinky filmu Škola života (2009).


Alfred se však dodnes nevyprofiloval a stále tak zůstává jako talentovaný, avšak přehlížený herec vedlejších rolí a nevýrazných postaviček v nepříliš kvalitních filmech. To potvrdil Růžový panter 2, thriller Podnájemník, filmový Princ z Persie (2010) a role nezajímavého záporáka v Čarodějově učni. Ani jeho zatím poslední role nebyla žádná sláva, agent FBI v nepodařeném thrilleru Bez dechu (2011) rozhodně nebyl šťastnou volbou. Ani v budoucnu se na lepší časy moc neblýská, Alfred si sice zahraje v dramatu Carmel a v životopisném snímku Vivaldi, v obou případech jde ale opět jen o vedlejší role.


Kromě hraní ve filmech se velmi věnuje i divadlu. Je ženatý s herečkou Jill Gascoine a má tři děti, z toho dvě nevlastní. Od roku 2004 vlastní americké občanství. Žije v Los Angeles v Kalifornii.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]