ProfilyIan McKellen (25.5.1939)

alt

 

Sir Ian Murray McKellen pochází z Anglie, kde se narodil 25. května 1939. Jeho dětství tak doprovázely ozvěny 2. světové války. K hraní na jevišti začal tíhnout už od mala, kdy ho rodiče vzali do divadla na představení Petera Pana. Podpořili i jeho zájem o hraní ve školním divadelním souboru Bolton Little Theatre v Bolton School, kam chodil Ian do školy. Dnes je Ian patronem tohoto uskupení.

 


V osmnácti letech získal stipendium na univerzitě v Cambridgi, kde se stal členem herecké skupiny Marlowe Society a hrál převážně hry od Shakespeara. Svého prvního profesionálního vystoupení se dočkal v roce 1961 a od té doby jeho sláva a zkušenosti na divadelních prknech jen rostly.


Shakespeara hrál ale i v mnoha televizních inscenacích, a to včetně nejznámějších klasik (Macbeth, Hamlet, Othello…) V průběhu své bohaté divadelní kariéry se jen výjimečně objevil v nějakém obyčejném filmu, většinou se pak jednalo o nepříliš ambiciózní snímky. Relativně známá je například Pevnost od Michaela Manna. Až do počátku devadesátých let by se o Ianovi, který byl na divadle obecně považován za uznávanou kapacitu, nedalo říct, že by byl také uznávaným filmovým hercem.


Až v roce 1993 se dostal blíže do podvědomí televizního publika s vedlejší rolí ve filmu Šest stupňů odloučení a v televizním seriálu Tales of the City. V Posledním akčním hrdinovi s Arnoldem Schwarzeneggerem hrál smrtku. V dalších letech se objevoval i nadále ve vedlejších rolích ve filmech Muž stínu, A kapela hrála dál, Jack a Sarah, Čas smyslnosti a v Richardu III. (1995) dokonce ztvárnil hlavní roli, za kterou si vysloužil nominaci na Zlatý Glóbus. O rok později tuto cenu získal za roli v televizním snímku Rasputin.


Velmi oceňovaným se stal Ianův výkon v dramatu Bohové a monstra (1998). Za postavu režiséra Jamese Whalea sklidil nespočet ocenění a také nominace na Zlatý Glóbus a dokonce i na Oscara za hlavní roli. Výraznou příležitostí byla i adaptace románu Stephena Kinga Nadaný žák, kde si Ian zahrál nacistického zločineckého nadšence. Film režíroval Bryan Singer, který se posléze postaral o Ianovu doposud největší roli.


Tou byl Magneto v komiksových X-Menech (2000). Démonického záporáka se schopností ovládat železo si Ian jaksepatří užil a svou úlohu si zopakoval ještě ve dvou pokračováních (2003 a 2006). Tou dobou ztvárnil ještě jednu velmi výraznou a dodnes oblíbenou postavu v další významné trilogii – čaroděje Gandalfa v Pánovi prstenů Petera Jacksona. Za první díl trilogie byl Ian za svůj výkon nominován na Oscara. V průběhu následujících let se jako Gandalf ještě dvakrát vrátil a již tento rok ho jako Gandalfa uvidíme znovu – v Jacksonově dvoudílném Hobitovi.


Dále si Ian zahrál ve filmu Ústav, ve fantasy dramatu Tam, kde jsem nikdy nebyl a v Šifře mistra Leonarda (2006) se objevil jako Sir Leigh Teabing. Naposledy se stal hlavním představitelem v televizní inscenaci Krále Leara.


Ian McKellen se otevřeně hlásí k homosexuální menšině a zasazuje se průrazně o její práva, zároveň je vegetariánem. Mezi jeho partnery se řadí učitel dějepisu Brian Taylor a divadelní režisér Sean Mathias. Mimo jiné se věnuje i charitě, je nositelem Řádu britského impéria a v roce 1991 byl pasován na Sira.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]