ProfilyJohn Wayne (26.5.1907 - 11.6.1979)

alt

 

Marion Mitchell Morrison. Úderné jméno že? Úderné a cool asi tak jako homosexuální číšník.

John Wayne……… Holy Shit.

 

Samozřejmě, že Marion neprorazil jen kvůli svému kryptonymu, nicméně jméno John Wayne přece jen souzní s jeho statusem ikony westernu a idolu mužství trochu víc. Rodák z Iowy měl to štěstí, že dětství prožíval na poklidném a tradicionalistickém americkém jihu, zatímco adolescentní krůčky si užíval ve sluncem, slávou a penězi prosycené Kalifornii. Právě sem se totiž s rodinkou 4 roky po svém narození  v roce 1907 přistěhoval, aby započal hereckou kariéru čítající v budoucnu přes 140 filmů.

 

Mezi jeho nejznámější pak z tohoto počtu jmenujme The Quiet man, o irském boxerovi s neodbytnou touhou následovat motivy v Shakespearově Zkrocení zlé ženy z roku 1952 natočeným pod bystrým očkem legendárního režiséra Johna Forda, který se díky Waynovi stal Hollywoodským selfmademanem a především The Searchers, jenž s podobně archetypální tématikou zobrazuje vyděděnce Ethana, jenž kvůli rasistickým pohnutkám pronásleduje svou neteř přes celý divoký západ lemovaný nádhernou krajinou takzvaného Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada. I tento snímek patří Fordovi, který přes sice až pozdější ocenění a popularizaci skrz televizi, vyzdvihl Wayna v americký macho ideál.

 

Co se týče angažovanosti mimo filmovou oblast je potřeba zmínit, že hvězda Waynova ražení zářila také v politice, kde vládní propaganda dokázala z oblíbeného herce udělat absurdní pomník amerikanismu a s grácií sobě vlastní tak započala tradici dosazovat do establishment postů známé osobností holywoodského palouku jako třeba Ronalda Reagana, který USA považoval za svůj ranč a sám sebe za kovboje hlídajícího 300 miliónové stádo krav nebo Arnolda Schwarzennegra, jenž jakoukoli konfrontaci s politickou opozicí končil slovy „Váš argument bych projel svým džípem“! Kromě nošení zapalovače s nápisem „Do hajzlu s komunismem“ se John Wayne prezentoval i jako režisér (filmy typu Velký Jake, tříhodinový opus s vizuální monumentálností díla Sever a jih od Davida O Selznika, Alamo nebo militaristická oslava válečné mašinérie ve Vienamu Zelené barety, se však vzdalovali kvalitám Fordových děl na rozlohu bizoního stáda) a marketingová tvář studia Fox, kde začínal svojí anabázi k nesmrtelnosti jako bývalá fotbalová hvězda.

 

V 70. letech se pak John zakořeněný ve škatulce neohrožených hrdinů divokého západu stal svou vlastní karikaturou a tak rozhodnutí, že ze sebe decentně udělá konzervativního stárnoucího kovboje se ve filmu Maršál projevilo i na akademické půdě, kde si Wayne konečně vysloužil toho jediného, vytouženého Oscara.

 

Text: Václav Schwertschal

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]