ProfilyAngelina Jolie (4.6.1975)

alt

 

Angelina Jolie se narodila v Los Angeles 4. června 1975 do rodiny dvou herců, Jona Voighta (držitele Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli za film Návrat domů) a Marcheline Bertrand. Po rozvodu rodičů vyrůstala s matkou, která se vzdala své kariéry, aby se mohla věnovat dětem (Angelina má bratra Jamese Havena, taktéž herce).

 

Filmy jejích rodičů ji velmi ovlivnily, a poté, co se v šesti letech stěhovala s rodinou do New Yorku a po dalších pěti letech zpět do Kalifornie, se Angelina rozhodla navštěvovat Lee Strasberg Theater Institute, kde se připravovala na kariéru herečky. Už v pouhých sedmi letech si zahrála ve filmu Lookin' to Get Out (1982), hlavní roli měl její otec.


Ve čtrnácti letech školu opustila a dlouho zvažovala funkci ředitelky pohřebního ústavu (to není vtip). Už v šestnácti to ale dopracovala na profesionální modelku v New Yorku, Los Angeles a v Londýně. Toto krátké období se pro ni neslo ve znamení punku, depresí, alkoholu a tetování. Posléze však dokončila vysokou školu a vrátila se k lekcím herectví. Objevovala se ve videoklipech a dostala se na Met Theathre Group. Profesionální hereckou kariéru započala v roce 1993 videobrakem Cyborg 2. Dalšími jejími ranými snímky byly nízkorozpočtové thrillery, ve kterých běžně ztvárňovala vedlejší role - Nebezpečná síť, Bez důkazů, Zločin a trest v New York City a mnohé další. Ve filmu Ruce od krve si zahrála po boku Davida Duchovnyho, což byl první větší triumf. Poté se Angelina dočkala Zlatého Glóbu a nominace na cenu Emmy za výkony v televizních inscenacích.


Druhý Zlatý Glóbus obdržela za hlavní roli v životopisném filmu Gia (1998). V téže roce si zahrála s Gillian Anderson, Seanem Connerym a Dennisem Quaidem v romantické komedii Podoby lásky. S Denzelem Washingtonem pak natočila Sběratele kostí (1999). Za kritiky velmi oceňovanou vedlejší roli v dramatu Narušení (1999) získala Oscara. Z Angeliny se tak stala hvězda první velikosti, kterou Hollywood přijal s otevřenou náručí. Hlavních rolí přibývalo.


V akčním filmu 60 sekund (2000) si Angelina zahrála s Nicolasem Cagem a v Sedmém hříchu (2001) zas pro změnu s Antoniem Banderasem. Mnohem větší úspěch však sklidila ve stejném roce jako hlavní představitelka videoherní hrdinky ve filmu Lara Croft - Tomb Raider, který se dočkal po dvou letech dokonce i pokračování. Angelina se od té doby definitivně zařadila mezi největší ženské sex-symboly stříbrného plátna. Z akční dobrodružné série si odskočila akorát do neúspěšné komedie Život nebo něco takového.


Zahrála si ve válečném dramatu Hranice zlomu (2003) a v thrilleru Zloděj životů. Ve Světě zítřka se objevila coby mariňačka s páskou přes oko a v Alexandru Velikém (2004) hrála Alexandrovu matku. Komerčním hitem se stala akční komedie Mr. & Mrs. Smith (2005), kde si zahrála nájemnou vražedkyni po boku Brada Pitta, který se posléze stal jejím životním partnerem. Robert De Niro ji obsadil do své Kauzy CIA (2006). O rok později Angelina excelovala v dramatu Síla srdce a také se stala mytickou dračicí lidské podoby v animovaném Beowulfovi Roberta Zemeckise. Stala se hvězdou filmu Wanted (2008) a ve stejném roce na sebe upozornila hlavní rolí v dalším dramatu, v Eastwoodově Výměně, za které obdržela značný počet nominací na různé ceny včetně Zlatého Glóbu a Oscara. V roce 2010 si zahrála v chladně přijatém Cizinci a v překombinovaném thrilleru Salt. Do budoucna se na ni můžeme těšit v Salt 2 a ve fantasy Maleficent (obě premiéry plánovány na rok 2014).


Angelina byla celkem třikrát vdaná, poprvé s britským hercem Jonny Lee Millerem. Toho potkala na natáčení Cyborga 2. Svatba byla zvláštní, během obřadu byla Angelina oděna v černých kalhotách a bílém tričku, na kterém měla jméno manžela napsané umělou krví. Manželství však nemělo dlouhého trvání. V té době byla velmi otevřená médiím, provázely ji různé skandály a ona se bez problémů vyjadřovala i ke svým bisexuálním choutkám, a to včetně krátkého vztahu s herečkou Jenny Shimizu. Velmi krátkou dobu trval i její manželský vztah s Billym Bobem Thortonem. Na natáčení Mr. & Mrs. Smith se Angelina blízce seznámila s Bradem Pittem. V médiích byla označována jako hlavní příčina Pittova rozvodu s Jennifer Aniston. Oba herci potvrdili své zasnoubení ale až nedávno – po mnohaletém vztahu (kdy byli přezdíváni jako Brangelina) – v dubnu tohoto roku.


Angelina se také hojně věnuje humanitární a charitativní činnosti. Už v roce 2001 se začala zajímat o situaci v Kambodži, navštěvovala uprchlické tábory po celém světě, angažovala se v Darfurském konfliktu a v neposlední řadě i v revoluci v Libyi. Své mezinárodní zájmy publikovala v masových médiích. Do politického dění ve světě se zapojuje čím dál častěji, je zakladatelkou mnoha charitativních organizací a za svůj přínos byla mnohokrát oceňována prestižními cenami.


V Kambodži Angelina také adoptovala svého prvního syna. V této zemi tou dobou natáčela Laru Croft. V roce 2005 zas adoptovala etiopskou holčičku. Její adopce byly mnohdy spojovány s její humanitární činností, z adopce černošských dětí se pak ironicky stal módní trend a Angelinu i s dětmi provázely kamery novinářů na každém rohu. Možná právě proto se v roce 2006 Angelina rozhodla porodit dítě, jehož otcem byl Brad Pitt, v Namibii, daleko od veškerého ruchu. Brad Pitt adoptoval i její nevlastní děti, ty mají od té doby shodná příjmení Jolie-Pitt. Oba šťastní rodiče provedli další adopci roku 2007, tentokrát šlo o chlapce z Vietnamu. O rok později Angelina porodila dvojčata – jejich fotografie byly prodány za 14 milionů dolarů, výtěžek z prodeje putoval na charitativní účely – stejně jako v případě fotografií jejích starších dětí.


Známé jsou i komplikované vztahy Angeliny s jejím otcem. Ty hodně ovlivnilo její dětství strávené s matkou. Po premiéře Lary Croft (ve které si její otec zahrál také) si dokonce úspěšně zařídila vymazání příjmení Voight z jejího jména (její původní celé jméno bylo Angelina Jolie Voight). Jedním z důvodů bylo ale i to, že nechtěla, aby její první adoptované dítě bylo asociované s jejím otcem. Nakonec se ale s otcem usmířila na začátku roku 2007, po smrti své matky.

 

Text: Jan Varga

více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]