ProfilyWesley Snipes (31.7.1962)

 

 
„Sázej na černou!“ Hláška, která v roce 1992 předznamenal nástup dalšího akčního hrdiny, padla během solidního Přepadení ve vzduchu. Tehdy konematografie žila smrtonosnými pastmi a toto byla jedna z nich. V letadle. Na akčním nebi tak zazářilo jméno Wesley Snipes.
 
Pravdou však je, že Snipesovo jméno nebylo v té době až tak neznámé. Kariéra vycházející akční hvězdy začala již v roce 1986, kdy pohledný afroamerický mladík s vypracovaným tělem, který se živil instalováním telefonů, získal roličku ve sportovním filmu Trenérka (Wildcats), kde dělal „křoví“ tehdy populární Goldie Hawn, jež se stala trenérkou školního fotbalového týmu. O tři roky později se objevil již ve větší roli v První lize. A tento film svým názvem jako by předznamenal jeho další hereckou dráhu na kterou se rodák z Floridy připravoval již od střední školy studiem herectví. 
 
Za všechno může Michael Jackson. Ten obsadil Snipese do svého klipu Bad, kde si ho všiml režisér Spike Lee, který mu nabídl roli ve svém hudebním dramatu Mý lepší blues a po všeobecné spokojenosti a nadšení mu v dalším filmu Jungle Feever napsal roli přímo na tělo. Wesley si mezi tím střihl roli gangsterského bosse v New Jack City a poté co si s nástupem akčních devadesátek producenti uvědomili, že tento talentovaný černoch ke všemu ještě ovládá brazilské bojové umění capoeiru, bylo o Snipesově budoucnosti rozhodnuto. Akční budoucnosti. Ano, bylo na čase „vsadit si na černou“.
 
V Demolition Man se rubal se Stallonem, v kriminálním Vycházejícím slunci sekundoval Seanu Connerymu, v Zóně úniku skákal s padákem a ve Vlaku plném peněz měl „akční trápení“ po boku Woodyho Harrelsona. A došlo i na Vraždy v bílém domě, nebo Fanatika, kde po něm šel šílený Robert De Niro. Ovšem k Snipesově prospěchu je třeba uznat, že filmy s ním nebyly jenom bezduchými mlátičkami, jako tomu většinou bylo u jeho dalších akčních souputníků. Naopak, jeho filmografie devadesátých let je dostatečně rozmanitá. Vedle akčních a kriminálních kouuslů zde totiž najdete i komedii o transvestitech (Tři muži v negližé), nebo romantické drama Láska na jednu noc.
 
Ovšem s blížícím se koncem devadesátých let začal skomírat i akční zánr. Wesly však narozdíl od ostatních vydržel. Prozatím. Volné pokračování Uprchlíka s Harrisonem Fordem s názvem Šerifové, totiž následoval Blade. Žánr komiksového filmu se pozvolna probouzel a příběh lovce  upíru byl zásahem přímo do černého, který se dočkal jednoho výtečného a dalšího slaboduchého pokračování. Ano, srágora Blade: Trinity nakonec předznamenala i Snipesův odchod za akčními souputníky jako Seagal, Van Damme či Lundgren, do hájenství laciných akčních slátanin. I přes jeho nesporný herecký talent. To vše ještě okořeněno o pár skandálů, jakým třeba bylo jeho zatčení za nelegální držení střelné zbraně, nebo poté, co se honil s policajty na floridské autostrádě. Ano, byť by si to mnohý přál, život není akční film. 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]